Ako znovu nájsť stratenú pracovnú motiváciu?

Práca, stres, žena, počítač, notebook, únava, smútok
shutterstock.com

Stratili ste záujem a vaše zamestnanie vás už neteší? Ako znovu nájsť chuť do práce?

Poznáte to, už len pri myšlienke, že musíte ísť do práce, vás chytajú žalúdočné kŕče. Je to spôsobené poklesom motivácie i nadšenia. Pritom pre osobný úspech býva motivácia veľmi dôležitá. Predstavuje našu hnaciu silu, ktorá nás tlačí vpred za realizáciou životných cieľov. Prečo teda strácame tento potrebný stimul?

Syndróm vyhorenia

Je najčastejšou príčinou. Ak nejakú činnosť vykonávate už mnoho rokov, je pravdepodobné, že sa mu nevyhnete. Každodenný pracovný stereotyp vás doslova ubíja a vy túžite po zmene.

Nedostatočné finančné alebo iné ocenenie

Nedostáva sa vám adekvátnej odmeny a ani uznania zo strany nadriadených za vašu snahu? Takýmto spôsobom niet sa čo čudovať, že chuť do práce vás čoskoro opustí.

Dlhodobý pracovný neúspech

Snažíte sa a stále sa vám v zamestnaní nedarí? V dôsledku tohto neúspechu si prestávate dôverovať i nadšenie do práce výrazne klesá. Prichádza tiež strach zo zlyhania a doslova nechuť k pracovnej činnosti.

Strata zmyslu vykonávanej práce

Nadobúdate dojem zbytočnosti a nevidíte žiadne výsledky vykonávanej činnosti.

Stres a nervozita

Stresujúce pracovné prostredie tiež nie je príliš veľkým stimulom našej pracovnej chuti.

Ako si teda pomôcť, aby nás práca opäť začala baviť? Mnohé faktory neovplyvníme a niektoré pracovné podmienky či skutočnosti sami nezmeníme, ale zmeniť môžeme aspoň náš postoj.

Zamerať sa na pozitívny aspekt v práci

Nájdite si v práci nejaký pozitívny bod, na ktorý sa budete tešiť. Či už je to osoba, kolega, vec, udalosť, určitá činnosť. Zaváži aj maličkosť. Podstatné je sa pozitívne naladiť a nemyslieť len na tie negatíva, ktoré nám zamestnanie prináša.

Hľadať hlbší zmysel svojej práce

Každá práca má určitý význam a je nejakým spôsobom prospešná pre iných. V mnohých prípadoch bývame presvedčení o jej bezvýznamnosti, ale každá činnosť obsahuje aspoň malý aspekt potrebnosti. Pokúste sa ho nájsť a zamerať sa naň.

V dnešnej dobe sme bohužiaľ nútení zostávať v zamestnaní, aj keď nám neprináša vnútorné uspokojenie. Strach z nezamestnanosti nám zväzuje ruky a my sme nakoniec radi, že nejakú prácu vôbec máme.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk