Až 55 chorôb súvisí s vašim dátumom narodenia. Viete, čo vám hrozí?

Dátum, kalendár

Horoskop a naše zdravie. Môžu spolu súvisieť? Výskum tvrdí, že áno. Vedci z Columbia University Medical Center objavili spojitosť medzi mesiacom narodenia človeka a rizikom ochorenia, vrátane srdcových problémov, vírusových infekcií či ADHD. Odborníci skúmali vzorku 1 749 400 ľudí narodených v období 1900 – 2000 a 1688 ochorení. Zistili, že 55 z týchto chorôb súvisí s mesiacom narodenia jedinca.

Najväčšiu šancu ochorieť majú ľudia, ktorí sa narodili v októbri, najmenšiu zas narodení v máji. Astmatické problémy hrozia najmä jedincom narodeným v júli a októbri. Novembroví oslávenci sú najviac náchylní na ADHD a tiež na vírusové infekcie. Srdcové problémy, ako napríklad fibrilácie predsiení, kongestívneho zlyhania srdca a poruchy mitrálnej chlopne, môžu postihnúť predovšetkým tých, ktorí oslavujú narodeniny v marci. Najviac angín majú ľudia, ktorých dátum narodenia je v apríli. Vysoký krvný tlak ohrozuje januárové deti. Ľudia, ktorí prišli na svet v zimných mesiacoch, majú najväčšiu pravdepodobnosť vzniku neurologických ochorení.

Pri prezentovaní týchto výsledkov zdôrazňujeme, že mesiac narodenia je premennou veličinou vplyvu životného prostredia. Je známe, že životné prostredie môže byť veľmi dôležitým faktorom v ranom vývoji, a to najmä v kontexte niektorých špecifických genetických odlišností. Najúžasnejším aspektom nášho výskumu je fakt, že môže otvoriť nové skúmania jednotlivých vplyvov životného prostredia, ktoré zvyšujú riziko určitých chorôb. Ak raz budeme poznať tieto mechanizmy, potom budeme možno môcť navrhnúť odporúčania v oblastiach životného štýlu a výživy,“ uviedol vedúci výskumu Nicholas Tatonetti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk