Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diabetes
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
GettyImages
reklama:
reklama:
reklama:
25. februára 2020 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA

Až tritisíc diabetikov o svojej cukrovke netuší, máte ju aj vy?

Diabetes je pandémiou tretieho tisícročia a patrí k najväčším hrozbám západnej civilizácie. 

Zväz diabetikov Slovenska (ZDS) nájde ročne okolo tritisíc diabetikov, ktorí o svojej cukrovke vôbec netušia. Každý rok robí zväz približne 30-tisíc kontrolných meraní hladiny cukru v krvi. Výročie svojho vzniku si najväčšia pacientska organizácia združujúca diabetikov pripomenula na medzinárodnej konferencii. „Práca v teréne sa od vzniku Zväzu diabetikov Slovenska stala našou neodmysliteľnou súčasťou. Každý rok organizujeme pre diabetikov, sestry a verejnosť Diabetologické dni a pri príležitosti Svetového dňa diabetu Festival diabetu,“ uviedol prezident ZDS Jozef Borovka. Zväz pomáha ľuďom s diabetom už tridsať rokov.

Diabetes je pandémiou tretieho tisícročia a patrí k najväčším hrozbám západnej civilizácie. Na Slovensku je evidovaných 360-tisíc ľudí s diabetom. Ak bude súčasný trend nárastu pokračovať, podľa odhadu odborníkov v roku 2030 bude žiť na Slovensku viac ako 600-tisíc ľudí s diabetom. To znamená, že v priemere u nás pribudne viac ako 60 nových diabetikov denne.

ZDS je členom Medzinárodnej diabetologickej federácie. Spolupracuje okrem iného s ministerstvom zdravotníctva, ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, s vyššími územnými celkami, mestskými úradmi, úradmi práce sociálnych vecí a rodiny, sociálnymi a zdravotnými poisťovňami. Zväz je aktívny najmä v oblastiach kategorizácie liekov a zdravotníckych pomôcok pre diabetikov, ochrane odbornej starostlivosti formou liečby u diabetológov či sociálneho zabezpečenia. Venuje sa tiež prevencii, vydáva edukačné materiály a vlastný časopis DiaSpektrum.

reklama:

Odporúčané

K téme

Spala s červenou cibuľou okolo krku. Keď sa zobudila, výsledok ju prekvapil Táto telesná tekutina dokáže liečiť, vedeli ste to?

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.