Beh, návod na schudnutie v piatich bodoch

Behanie
xxxx

Behám už 20 rokov. Vlastne – s krátkymi prestávkami behám už takmer 30 rokov – len som vás nechcela odradiť od čítania tým, že behám dlhšie, než ste vy na svete. Takže behám, som zdravá, štíhla a teším sa zo života. A ešte aj radím a odpovedám na otázky.

Najčastejšou otázkou je: Schudnem, keď budem behať? Koľko schudnem?

Mojou najčastejšou odpoveďou na prvú otázku je: Áno, aj.

A na druhú otázku: To závisí od viacerých faktorov.

Väčšine z tých, čo sa pýtajú, sa moje odpovede nepáčia. Mnohé sú totiž tak trochu ako kamarátkina dcéra. Tá za mnou prišla s úplne presnou predstavou, koľko a dokedy chce schudnúť. Odo mňa už len potrebovala, aby som jej povedala, aké bežecké topánky si má kúpiť a koľko kilometrov za týždeň má zabehnúť, aby bola o dva mesiace chudšia o desať kíl.

Skrátka, žiadala odo mňa ,,návod na schudnutie„, najlepšie v piatich bodoch, lebo čítať desať bodov, na to dnes nemá nikto čas.

,,Dobre, prečítala si milión článkov na túto tému, vieš, že sa to dá, len treba mať ten správny prístup,“ overovala som si, či som ju správne pochopila. Kývla hlavou, že ok, poďme ďalej.

,,Tak sa teda pozrime na tvoje stravovacie návyky, na tvoje povolanie (zatiaľ študentka), na tvoju rodinnú anamnézu, na tvoj zdravotný stav a...“

,,Na čo ti je môj zdravotný stav?“ takmer zavyla, ,,ja predsa nechcem zabehnúť maratón a vypľuť pri tom dušu, ja chcem len zhodiť blbých 10 kíl a na svoju vlastnú promóciu sa dostať do šiat, ktoré som si za nehorázne peniaze objednala z Ameriky. Nechcem v nich vyzerať ako hurka previazaná ružovým špagátom, to je všetko.“

Takže dievča chce ísť na promóciu v ružových šatách. Hm! Zadívala som sa na jej postavu a ignorujúc brucho pretekajúce z džínsov s krátkym sedom, vecne som povedala: ,,Tak teda návod v piatich bodoch? Tu je:

1. Stravuj sa päťkrát denne v rovnakom čase. Porcie by mali byť o polovicu menšie než si myslíš, že by mali byť.

2. Najmenej polovicu tvojej stravy by mala tvoriť zelenina ovocie. Zelenina v surovom alebo dusenom stave, ovocie najlepšie v surovom stave.

3. V priebehu dňa vypi 2 litre čistej vody. Light cola, energetické nápoje, káva, a už vôbec alkohol nie sú čistá voda.

4. Nedaj sa nahovoriť na žiadnu diétu. Na žiadnu. A na paleo diétu už vôbec nie!

5. Začni behať. Behaj každý druhý deň 8 až 10 kilometrov. Behaj v rovnakom čase. Bež na 80 percent. Prvé 4 týždne behaj maximálne 4 kilometre. Ak ťa napína na vracanie, pretože si bežala nad svoje fyzické možnosti, znova si prečítaj tento bod a potom skráť trasu o polovicu. Ďalšie týždne pridávaj metre, až sa dostaneš na 8 kilometrov.

Ak budeš dodržiavať všetkých päť bodov, po ôsmich (nie po dvoch!) mesiacoch budeš chudšia o 8 – 10 kilogramov a nemusíš sa obávať jo-jo efektu. Veľa šťastia!

P.S. Vtesnať do piatich bodov návod na schudnutie je hlúposť, ale tak to kamarátkina dcéra chcela. Pre trpezlivé preto ešte bonusový bod č. 6: Hodinu pred behom a hodinu po behu nejedzte, nech metabolizmus neštartuje cez čipsy a čokoládové brownies. 🙂

Nabudúce vám poviem, prečo je beh jeden z najlepších športov vôbec.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk