Blogerka a autorka kníh Sun Belangelo: Rakovina mi dala silu zmúdrieť a vďaka bosoráctvu viem, kto som

Smútok

Ako dopadne láska získaná čarami? Čo hrozí učiteľkám pred písomkou a ako zmení váš život ťažká choroba a bosoráctvo? Prinášame vám netradičný rozhovor.

Čo nás v živote prinúti pozerať sa iným smerom? Niekomu stačí malý štuchanec, niekomu zas poriadny úder. Úder v podobe vážnej choroby. To platí v prípade blogerky a autorky kníh Voľný pád, Nezastaneš na polceste a Čierna mágia Helar Sun Belangelo, ktorá už desať rokov vedie weby so zaujímavou a priznajme si dosť netradičnou tematikou. Jej príbeh môže byť inšpiráciou i pre vás.

Čo vás primälo, aby ste sa začali zaujímať o ezoteriku a duchovné veci?

Viete, že neviem? 🙂 Pamätám si, že keď sa po roku 1968 trochu uvoľnili pomery u nás, raz som v Priore objavila veštecké cigánske karty (ale iné ako tie, čo sa dnes predávajú ako „cigánske“) a kúpila som si ich. Na to, že som bola dieťa, som s nimi pracovala dlho… do veku nejakých 25 rokov. A potom prišiel zlom – jedného dňa moje výklady začali vychádzať… Nebola som na to pripravená. Aby ste lepšie pochopili – som realista, materialista a ateista. (Filatelista už nie som. 😉 ) A keď takýto človek zistí, že skutočne veští budúcnosť, dosť to otrasie jeho svetonázorom… Tak čo urobí? Zahodí karty.

Potom dlhé roky som bola anti-ezoterik. Bolo to zosilnené aj tým, že keď som sa stretla s nejakým ezoterikom, boli to poväčšine jednoduchí ľudia, ktorí fungovali formou „papagájujem niečo, čo ma naučili, pretože to tak je“. No a ja ako človek, ktorý hľadá vysvetlenia, som nimi nakoniec začala pohŕdať. Dnes na to nie som veľmi pyšná, ale aj to je súčasť môjho príbehu – aj to som ja. 🙂

A potom som dostala rakovinu.

Keď mi ju zistili, mala nejaký veľmi agresívny nástup a lekár mi vtedy dával tri mesiace. Šla som na operáciu a pokúsila som sa lekárom nadiktovať, ako ju majú robiť… (Áno, správne, som kontrolný fanatik… teda, bola som. 🙂 ) Ešte pred operáciou bol nádor taký veľký, že sa im nezmestil kompletne na obrazovku sonografu. Urobila som si bosorácku mantru na to, aby tumor zmizol. Týždeň som ju spievala, potom bola operácia. To, čo vybrali, malo už len polovičnú veľkosť… A ako som bola po operácii, s vyhliadkou troch mesiacov, tak som svoje nutkanie veci kontrolovať vzdala. Tri mesiace sú taká nanič doba – priveľa na to, aby ste si zbalili kufor a odišli, ale primálo na to, aby ste ešte niečo zažili. Ležala som na lôžku, spievala si dookola Gayatri mantru a odovzdala som to Univerzu.

Táto choroba bola pre mňa prelom, posledná hranica, ktorú bolo treba prekročiť… Dovtedy som sa ešte mohla tváriť, ako že ja som tá racionálna… No a tak som sa dostala k ezoterike.

12341452_991048660966826_3641535240828890243_n.jpg
Rozkvitnuté a farebné námestie je pastvou pre oči. Tulipány si spájame s jarou a pekným počasím. Staré Mesto počas tejto jari vysadilo celkovo 29-tisíc rastlín. Na Námestí slobody pribudlo 10-tisíc holandských tulipánov, vďaka čomu zelená plocha ožila. Tulipány sú odrodou Slovensko. [caption id="attachment_77136" align="alignnone" width="640"]cdn.webnoviny.sk alt="Tulipány na Námestí slobody" width="640" height="1316" data-dominant-color="#7f7e65" /> Tulipány sú darom od Holandského veľvyslanectva.[/caption] Bratislava dostala do daru rastliny od Holandského veľvyslanectva. Primátor Matúš Vallo na sociálnej sieti taktiež spomenul, že veľvyslanec Henk Cor van der Kwasta podaroval mestu aj 2-tisíc stromov. Pozrite si v niekoľkých sekundách na videu, ako sa vysádzali krásne tulipány. www.facebook.com

Ako vznikla myšlienka založiť si vlastný web s týmto zameraním?

Môj prvý blog minikrimi vznikol dva týždne pred operáciou. Keď som sa dozvedela o nádore, zasa ma zaujímalo, prečo… a tak som si spravila šamanskú cestu (šamanská technika, ako sa skontaktovať s koreňmi problému, pozn. red.) za ním. Zistila som, že nádor ma zabíja preto, že je čas to, čo viem, odovzdať druhým. Pre mňa táto cesta za nádorom a schopnosť scvrknúť ho boli podstatné pre rozhodnutie, že to risknem a ezoterike uverím.

Aj keď ľudí, ktorí sa uberajú týmto smerom, je čoraz viac, stále ich existuje dosť, ktorí to odsudzujú. Ako na tento fakt reagujete a čo odkazujete čitateľkám?

Nepochopenie, s ktorým sa ezoterika stretáva, je dané tým, že jej ľudia veľmi nerozumejú. A čomu nerozumieme, to v nás vyvoláva zlý pocit – v extrémnom prípade strach.

Problém s ezoterikou je ten, že to nie je žiadne jednotné učenie… Je to „vnútorný prístup k svetu“ miesto „vonkajšieho prístupu k svetu“, ktorý používa veda. Ale… 🙂 … ak si vezmete Boha ako Všetko-čo-je, tak potom ani jeden z nich nie je jediný správny a zmysel dávajú až oba dohromady… No a naša kultúra je západného štýlu a k veciam pristupuje „exotericky“. Ezoterický prístup u nás nemá tradíciu. Preto tá nedôvera.

Vaše vnímanie ezoteriky je tiež dané stupňom poznania oblasti, v ktorej sa pohybujete. Spočiatku poznáte málo vecí a všetko je vám jasné, pretože XY povedal/napísal, že… Potom narazíte na situácie, ktoré do toho nezapadajú. Študujete ďalej. Poznávate viac. Snažíte sa pochopiť. V istom bode svojho rozvoja som sa dostala do stavu voľne podľa Trockého: „možno nájdem pravdu porovnávaním lží“. Toto bol prelom v mojom vlastnom vnímaní – vzdať sa predstavy, že niečo je „všeobecne platná pravda“. Neexistuje „pravda“. Existuje odpoveď, ktorá plne pokrýva daný uhol pohľadu. Ale ak je Boh Všetko-čo-je, tak potom pravda rovnako ako ne-pravda sú jeho súčasťou… a teda sú pravdivé, lebo existujú. 🙂

V mojom vnímaní je všetko pravda, len iný uhol pohľadu na ňu. Treba hľadať taký uhol pohľadu, ktorý vysvetľuje aj vašu pravdu, aj stanovisko toho druhého (a to aj vtedy, kedy by bolo protichodné). Skrýva sa za tým presvedčenie, že je istý uhol pohľadu (=realita), kde jedno aj druhé je platné. Podľa mňa sa v tomto presvedčení skrýva kľúč k vlastnému rastu.

Ako dokáže pomôcť bosoráctvo v bežnom živote? Ako pomohlo vám?

Bosoráctvo bežného „newageistického“ typu z vás buď urobí povýšeneckého človeka, ktorý si myslí, že je lepší ako zvyšok sveta, alebo vás naopak donúti prestať bádať nad vlastnou úžasnosťou a hľadať to spoločné miesto toho rozdeľujúceho.

Incký šamanizmus je postavený na tom, že vyrovnaný, rozhľadený človek má v sebe dobre vyvážené tri základné energie – munay (emócie), yachay (rozum) a llankay (vôľu). Kým nie sú v rovnováhe, existujú situácie, kde reagujete nepatrične a vyrábate problémy. Alebo reagujete len jednou energiou na všetko. Napríklad vás niekto vytočí a vy idete a vybuchnete na každého – aj na ľudí, ktorí s celou vecou nemali nič spoločné. Potom sa unavíte a nevládzete kričať či obviňovať, a zaleziete a nariekate, aká krivda sa vám stala – spadnete do pozície obete. Ale ako zlostník nemôžete veci meniť (lebo len reagujete), môžete len hlasnejšie kričať. Ako obeť nemôžete veci meniť (lebo sa vám dejú), len nariekať a trpieť a cítiť nevraživosť. To preto, že na situáciu nereagujete tou časťou energie, ktorá by na nej niečo zmenila, ale len tou jednou, ktorú obvykle používate. A ktosi, tuším Einstein, povedal, že nemá zmysel robiť stále to isté a očakávať iný výsledok.

Tu nastupuje vnútorné poupratovanie si. Každý z nás si okolo seba utvára svet, ktorý je produktom jeho konania. Jeho konanie je produktom jeho úsudkov a jeho úsudky sú produktom jeho presvedčení a predpojatostí. Ale čoho produktom sú presvedčenia a predpojatosti? Nie sú produktom skúseností (alebo len mizivá časť z nich), ale sú produktom toho, čo sme počúvali od rodičov, od učiteľov, od rovesníkov, z televízie… Sú to vovychovávané programy, ktoré sme dostali vo veku, kedy sme ešte neboli schopní kriticky zvažovať, či sú rozumné alebo nie. Napríklad program „muži sú záletníci, je to ich prirodzenosť“. Väčšinou sme ho dostali ako reakciu ženskej časti rodiny na to, že nerozumeli tomu, ako sa ich muži správajú. A my nevedomky beháme po svete s vovychovávanou nedôverou ku každému chlapovi, ktorý nám prejde cez cestu – a pritom do nás vovychovávali aj snahu nájsť ideálny vzťah! Nečudo, že sa potom väčšinu času nachádzame vo vnútornom napätí a kladieme na život očakávania, ktoré nie sú naplniteľné…

Mne bosoráctvo pomohlo uvedomiť si, kto som a kto nie som, čo je moja „autentická“ časť a čo je „vovychovávané“. Zbavilo ma veľkej časti pocitov nepatričnosti, neschopnosti a bezmocnosti. Zbavilo ma nutkania všetko kontrolovať a o všetkom mať prehľad. Zbavilo ma zlosti na svet, ktorý sa správa inak, ako by mal. Naučilo ma tolerancii k ľuďom iného vnímania – nemusím ich mať rada alebo súhlasiť s nimi, ale ich pohľad musím brať ako jeden z možných a možno platnejší ako ten môj.

Dá sa mágiou získať láska milovanej osoby, ktorá vydrží a prinesie šťastie obom?

Nie. Už roky vykrikujem: „Ak chceš otvoriť konzervu, vezmi otvárač, nie mágiu!“ Ak niekto chce získať srdce milovanej osoby, nech láskavo pohne zadkom, zistí si, čo je pre tú osobu príjemné a atraktívne – a ak je toho schopný, nech jej to poskytne… Na lásku musia byť dvaja – nie jeden, ktorý chce, a druhý, ktorý je manipulovaný!

12234917_982984998439859_4611225873674412010_n.jpg
Malý kostolík pastelovej farby patrí medzi povinné zastávky takmer každého turistu, ktorý navštívi hlavné mesto. Jedinečná stavba púta svojím vzhľadom pozornosť aj po viac ako 100 rokoch, odkedy bola postavená. Oddýchnite si pri dnešnom kvíze a poďte sa spolu s nami ponoriť do jeho histórie či zaujímavostí. Nezabudnite nám dať vedieť vaše skóre na www.facebook.com>Facebooku Bratislavadeň. 😊 1. Modrý kostolík je ľudové pomenovanie pre stavbu. Ako znie oficiálny názov? a) Kostol svätej Márie b) Kostol svätej Alžbety c) Kostol svätej Magdalény

2. Na ktorej ulici alebo námestí stojí kostolík?

a) Šafárikovo námestie b) Bezručova ulica c) Jakubovo námestie

3. Kostolík je projektom maďarského architekta Ödöna Lechnera. Medzi ktorými rokmi bol kostolík postavený?

a) 1899 – 1903 b) 1904 – 1908 c) 1909 – 1913

4. Pôvodná farba kostolíka bola iná, modrá sa docielila až pálením v Szolnayho továrni. Akej farby boli pôvodné steny stavby?

a) Boli sivé b) Boli biele c) Boli béžové

5. Nad vchodom sa nachádza mozaika zobrazujúca sväticu, podľa ktorej kostolík nesie názov. Svätica mala často nosiť z hradu chlieb chudobným. Raz ju ktosi zastavil s podozrením, čo nesie v zástere. Svätica odpovedala a Boh premenil chlieb na vec, ktorú vyslovila. Na akú vec sa premenil chlieb?

a) Na holubice b) Na ruže c) Na liečivé bylinky

6. Spočiatku bol kostolík súčasťou areálu stavby, ktorá stojí oproti. Akej budovy bol súčasťou?

a) Gymnázia b) Univerzity Komenského c) Nemocnice

7. Vnútro stavby nezdobili vždy iba mozaiky či obrazy svätých. V interiéri po ľavej strane sa nachádza oltár zasvätený sv. Terézii, avšak kedysi dominoval oltáru mramorový reliéf cisárovnej. Ktorej?

a) Márie Terézie b) Zity Bourbonskej-Parmskej c) Alžbety Bavorskej

8. V ktorom architektonickom štýle bol kostolík postavený?

a) V secesnom architektonickom štýle b) V neoklasickom architektonickom štýle c) V novobarokovom štýle

9. V Bratislave má kostolík „dvojníka“ – ide o kostol s rovnakým názvom (oficiálnym názvom Modrého kostolíka). Na akej ulici stojí?

a) Na Laurínskej ulici b) Na Špitálskej ulici c) Na Klariskej ulici

10. Slovensko symbolizuje Modrý kostolík v zmenšenej verzii v známom svetovom parku Mini-Európa. Kde sídli tento park?

a) V Paríži b) V Amsterdame c) V Bruseli

Správne odpovede:

1 b) Modrý kostolík je ľudové označenie pre Kostol svätej Alžbety. 2 b) Modrý kostolík stojí na Bezručovej ulici. 3 c) Modrý kostolík bol postavený v rokoch 1909 – 1913. 4 a) Pôvodná farba kostolíka bola sivá. 5 b) Svätica niesla v zástere chlieb a ten Boh premenil na ruže. Na mozaike nad vchodom je vyobrazená svätica s ružami v lone tak, ako hovorí legenda. 6 a) Spočiatku slúžil kostolík ako školská kaplnka gymnázia. 7 c) Oltáru dominoval mramorový reliéf modliacej sa Alžbety Bavorskej známej ako Sissi. 8 a) Modrému kostolíku dominuje secesný architektonický štýl. 9 b) Kostol svätej Alžbety sa taktiež nachádza na Špitálskej ulici, vzhľad má však celkom odlišný ako Modrý kostolík. 10 c) Park Mini-Európu so zmenšenou verziou Modrého kostolíka nájdete v belgickom Bruseli.

Dlho som na blogu prevádzkovala Bosorácky receptár. Ale etika ľudí (hlavne mladšie ročníky) je taká nízka, že som mala žiadosti „ako spôsobiť, aby učiteľka zomrela ešte pred zajtrajšou písomkou a my sme ju nemuseli písať“… Tak som veľmi rýchlo zatiahla ručnú brzdu. Kúzla na stránke ešte sú, ale nediskutujem o nich. Diskutujem o princípoch, ako si niečo zhmotniť v živote. Učitelia sa nemusia báť – môžu pokojne dávať písomky aj naďalej. 🙂

Dnes si ľudia mágiu predstavujú ako niečo, čo im ušetrí normálnu námahu. Miesto toho, aby šli do obchodu kúpiť si kyticu, urobia si kúzlo na pričarovanie kytice… To je nezmysel. Zhmotňovanie sa zakladá na veľmi precíznej vnútornej práci… Napríklad, že si vyjasníte, čo chcete a prečo to chcete. Naše priania sa navonok prejavujú ako „veci“, ale úloha týchto vecí je len naplniť vám nejaký pocit, ktorý ich „vlastníctvom“ získate. Čiže nie „ja chcem Jožka Ferkovie“, ale „prečo chcem práve Jožka Ferkovie?“ Preto, že je to všetkými obdivovaný frajer a ja mám neprekonateľný komplex menejcennosti. Dúfam, že keď dostanem Jožka Ferkovie, budú mi všetci závidieť a budem hviezda jasná… A potom si vydupem od osudu mágiou a manipuláciami Jožka Ferkovie a zistím, že môj komplex menejcennosti sa tým ešte prehĺbil, pretože teraz som neviditeľná žena vysoko populárneho človeka a navyše sa k tomu pridružila žiarlivosť a strach, že oňho prídem (napríklad mágiou, ktorú urobí niektorá iná). To je ďalšia pasca zhmotňovania – čo vo svojom príbehu/živote pripustíte, to doňho vpustíte. Ak vy pomocou mágie „ukradnete“ partnera zvyšku sveta, vpustili ste si do života možnosť, že 1. niekto ukradne partnera mágiou vám, 2. partner je ukradnuteľný mágiou, pretože je to „objekt“ bez vlastnej vôle a skutočného záujmu o vás, a 3. že aj na vás možno páchať mágiu…

Ako si poradiť s urieknutím? Je možné urieknuť nenarodené dieťa tak, že zostane postihnuté alebo choré?

Ako som spomínala, máme svoj príbeh. Ak sa poznáme skutočne dobre (hovorím tomu „vnútorne sme si poupratovali“), máme pod kontrolou to, čo doňho vpustíme a čo nie. Ak doňho nevpustíme urieknutie, tak sa tam urieknutie nemá ako dostať… Ak urieknutie ako možnosť pripúšťame, vpúšťame si ho dovnútra.

12541016_1015706508501041_6018572110190379682_n.jpg
Menší kostol pastelovej farby patrí medzi povinné zastávky takmer každého turistu, ktorý navštívi hlavné mesto. Jedinečný kostolík púta svojím vzhľadom pozornosť aj po viac ako 100 rokoch, odkedy bol postavený. Oddýchnite si pri dnešnom kvíze a poďte sa spolu s nami ponoriť do jeho histórie. Nezabudnite nám dať vedieť vaše skóre na www.facebook.com>Facebooku Bratislavadeň. 😊 1. Modrý kostolík je ľudovo zaužívané pomenovanie pre stavbu. Ako znie jeho oficiálny názov? a) Kostol svätej Márie b) Kostol svätej Alžbety c) Kostol svätej Magdalény

2. Na ktorej ulici alebo námestí stojí kostolík?

a) Šafárikovo námestie b) Bezručova ulica c) Jakubovo námestie

3. Kostolík je projektom maďarského architekta Ödöna Lechnera. Medzi ktorými rokmi bol postavený?

a) 1899 – 1903 b) 1904 – 1908 c) 1909 – 1913

4. Pôvodná farba kostolíka bola iná, modrá sa docielila až pálením v Szolnayho továrni. Akej farby boli pôvodné steny stavby?

a) Boli sivé b) Boli biele c) Boli béžové

5. Nad vchodom sa nachádza mozaika zobrazujúca sväticu, podľa ktorej kostolík nesie názov. Svätica mala často nosiť z hradu chlieb chudobným. Raz ju ktosi zastavil s podozrením, čo nesie v zástere. Svätica odpovedala a Boh premenil chlieb na vec, ktorú vyslovila. Na akú vec sa premenil chlieb?

a) Na holubice b) Na ruže c) Na liečivé bylinky

6. Spočiatku bol kostolík súčasťou areálu stavby, ktorá stojí oproti. Akej budovy bol súčasťou?

a) Gymnázia b) Univerzity Komenského c) Nemocnice

7. Vnútro stavby nezdobili vždy iba mozaiky či obrazy svätých. V interiéri po ľavej strane sa nachádza oltár zasvätený sv. Terézii, avšak kedysi dominoval oltáru mramorový reliéf cisárovnej. Ktorej?

a) Márie Terézie b) Zity Bourbonskej-Parmskej c) Alžbety Bavorskej

8. V ktorom architektonickom štýle bol kostolík postavený?

a) V secesnom architektonickom štýle b) V neoklasickom architektonickom štýle c) V novobarokovom štýle

9. V Bratislave má kostolík „dvojníka“ – ide o kostol s rovnakým názvom. Na akej ulici stojí?

a) Na Laurínskej ulici b) Na Špitálskej ulici c) Na Klariskej ulici

10. V zmenšenej verzii Modrý kostolík symbolizuje Slovensko aj v známom svetovom parku Mini-Európa. Kde sídli tento park?

a) V Paríži b) V Amsterdame c) V Bruseli

Správne odpovede:

1 b) Modrý kostolík je ľudové označenie pre Kostol svätej Alžbety. 2 b) Modrý kostolík stojí na Bezručovej ulici. 3 c) V rokoch 1909 – 1913 bol Modrý kostolík postavený. 4 a) Pôvodná farba kostolíka bola sivá. 5 b) Svätica niesla v zástere chlieb a ten Boh premenil na ruže. Na mozaike nad vchodom je vyobrazená svätica s ružami v lone podľa príbehu. 6 a) Spočiatku slúžil kostolík ako školská kaplnka gymnázia. 7 c) Oltáru dominoval mramorový reliéf modliacej sa Alžbety Bavorskej známej ako Sissi. 8 a) Modrému kostolíku dominuje secesný architektonický štýl. 9 b) Kostol svätej Alžbety sa taktiež nachádza na Špitálskej ulici, vzhľad má však celkom odlišný ako Modrý kostolík. 10 c) Mini-Európa so zmenšenou verziou Modrého kostolíka nájdete v belgickom Bruseli.

Dá sa to vysvetliť nasledujúcim obrazom: Sme ako telesá odierajúce sa navzájom. Ten, kto má výborne vnútorne poupratované, je dokonale okrúhly a nič iné sa doňho nedokáže zadrieť. Hovorí sa tomu, že „má vysokú vibráciu“. Niekto, kto je zmietaný strachmi, predsudkami a nevraživosťami, vyzerá ako dobre ježaté teleso – a hocijaké iné teleso s výstupkami doňho môže zadrieť a ovplyvniť jeho pohyb. To sú ľudia s nižšími vibráciami. Na to, aby ste boli nejakej možnosti prístupní, musíte vy a tá možnosť byť vibračne vyladení – mať vysoko podobnú vibráciu.

Ak sa teda bojíte urieknutia, je to pre vás reálna možnosť a existuje reálna šanca, že vibráciu urieknutia do svojho života dostanete. Treba sa zbaviť presvedčenia, že by ste niekomu stáli za to, aby vás uriekal, alebo že ak vás uriekne, nedokážete sa toho zbaviť jednoduchou očistou. Pre ľudí, ktorí sa toto musia ešte len naučiť, veľmi pomôžu liečivé kamene – sú stelesnením toho, že máte ochranu. Sú záplata na tú energetickú dieru, ktorou by sa k vám urieknutie dostalo. Už sa nedostane, pretože už máte kameň proti urieknutiu. Alebo amulet. Čokoľvek. 🙂 Ale ten zvyšok je vo vašej hlave, ktorá ovplyvňuje, aké energie k sebe pripúšťate. Založíte amulet a vnútorne sa preladíte do stavu „nepripúšťam urieknutie“.

Ak nepripúšťate psychické útoky a niekto ich napriek tomu urobí, ak má silnú energiu, môže na okamih rozhodiť vašu vlastnú. Už sa mi to stalo – napätie, stres, nepozornosť, veci vám padajú z rúk… Pýtala som sa a povedali mi, že tento náhly stres vzniká, keď sa niekto pokúša svojou energiou skorumpovať tú vašu. Podstatné je nezačať panikáriť – byť sám sebou. Nikto nemá toľko sily, aby dokázal psychický útok udržiavať tak dlho, aby sa úspešne „nabúral“ do vyváženej energie. 🙂

Čo považujete za pozemské šťastie a čo robíte preto, aby ste boli šťastná, hoc aj každý deň?

Pre mňa je pozemské šťastie spokojnosť. Všetko je dobre tak, ako to je. Keď nevidím zmysel, neznamená to, že tam žiadny nie je… Možno, ak zmením uhol pohľadu, tak ho nájdem. Alebo sa mi ukáže neskôr.

Pre rôznych ľudí bude šťastie rôzne. Pre mňa je to pocit, keď vyjdem do záhrady, natiahnem sa do trávy pod strom, počúvam spievať vtáky a bzučať hmyz, pozerám do oblakov a cítim vánok na tele… To sú okamihy, kedy pre mňa stojí čas. Kedy ma nič nebolí, ani netrápi. Kedy jednoducho som a som súčasťou toho úžasného sveta okolo mňa. 🙂

A čo pre to robím? No, mám na to jedno cvičenie, ktoré môže urobiť skutočne ktokoľvek. Každý deň na konci dňa si napísať 5 vecí, za ktoré som v ten deň vďačná. Nijaké obrovské záležitosti ako „svetový mier“, ale že mi prišiel autobus presne vtedy, keď som ho potrebovala. Že v obchode mali králičí chrbát a bude sa hodovať. Robiť to denne a prísť vždy s novými piatimi vecami… Spočiatku bol veľký problém zozbierať čo len tých prvých päť. Pohybovala som sa v svete nedostatku a príkorí… Ale postupne ma to naučilo vychutnávať si každodenné drobnosti. Ono situácia sa z času na čas vždy pokazí, ale ak si vieme vychutnávať to, čo už máme, zdvíhame tým svoju vibráciu do rovín, kde svet okolo nás nie je nepriateľský a problém už nie je priamy útok na nás, ale len nepríjemnosť, ktorá sa dá riešiť. 🙂

Čo vás priviedlo k myšlienke začať písať knihy? Chystáte ďalšie publikácie?

To písanie sa tiahne celým mojím životom. Spomínaný nádor, ktorý ma podnietil vyštartovať blog ovplyvnil v podstate i moje písanie kníh. Okolo jedného blogu minigrimi sa potom nakopilo blogov viac: Mračná hora s návodom, ako na sebe pracovať (to „vnútorné upratovanie“, čo spomínam), Liečivé kamene o liečivých kameňoch 😉 , Bosorácky receptár o kúzlach a mágii a Šamanskou cestou o toltéckom učení, ktoré je dnes po taoizme moja druhá koža. No a v roku 2010 som ich zintegrovala do jediného, do súčasného Eprakone. Eprakone je meno, ktoré mi kedysi dali do tejto etapy života, a značí asi toľko čo „porozumenie, zmúdrenie“. A v minulom roku som urobila ešte stránku Boslaal, kde sa každý deň snažím dať nejakú inšpiratívnu úvahu, cvičenie či citát pre prácu na sebe (pathworking). Najnovšie máme aj uzavretú pathworkingovú skupinu na Facebooku, predtým sme mali uzavretú stalkovaciu (stalkovanie – strategické kontrolovanie/ovládanie nášho vlastného správania, pozn. red.) skupinu k Ruizovým dohodám a k Mayským technikám. Ak sa na to pozriete, tak je za tým červené vlákno – dávať ďalej to, čo som sa naučila (porozumela, zmúdrela 🙂 ). A tie knižky nie sú nič iné, len ďalšia takáto vetva.

1375057_564585390279824_991299353_n.jpg
Rozkvitnuté a farebné námestie je pastvou pre oči. Tulipány si spájame s jarou a pekným počasím. Námestie slobody túto jar ožilo vďaka 10-tisícom holandských tulipánov. Bratislava dostala do daru tulipány od Holandského veľvyslanectva. Primátor Matúš Vallo na sociálnej sieti taktiež spomenul, že veľvyslanec Henk Cor van der Kwasta podaroval mestu aj 2-tisíc stromov. Pozrite si v niekoľkých sekundách na videu, ako sa vysádzali krásne tulipány. www.facebook.com

Venujem sa channelingu (schopnosť počuť, cítiť, vidieť komunikáciu iných foriem energií, poz. red.). Tento kontakt s energiami, ktoré channelujem, som zakódovala do série príbehov, ktoré som si sama knižne vydala pod názvom Voľný pád. Táto moja prvá kniha mala veľmi dobrý ohlas.

12376056_449535751904273_3234508575004513779_n.jpg
Malý kostolík pastelovej farby patrí medzi povinné zastávky takmer každého turistu, ktorý navštívi hlavné mesto. Jedinečná stavba púta svojím vzhľadom pozornosť aj po viac ako 100 rokoch, odkedy bola postavená. Oddýchnite si pri dnešnom kvíze a poďte sa spolu s nami ponoriť do jeho histórie. Nezabudnite nám dať vedieť vaše skóre na www.facebook.com>Facebooku Bratislavadeň. 😊 1. Modrý kostolík je ľudové pomenovanie pre stavbu. Ako znie jeho oficiálny názov? a) Kostol svätej Márie b) Kostol svätej Alžbety c) Kostol svätej Magdalény

2. Na ktorej ulici alebo námestí stojí kostolík?

a) Šafárikovo námestie b) Bezručova ulica c) Jakubovo námestie

3. Kostolík je projektom maďarského architekta Ödöna Lechnera. Medzi ktorými rokmi bol postavený?

a) 1899 – 1903 b) 1904 – 1908 c) 1909 – 1913

4. Pôvodná farba kostolíka bola iná, modrá sa docielila až pálením v Szolnayho továrni. Akej farby boli pôvodné steny stavby?

a) Boli sivé b) Boli biele c) Boli béžové

5. Nad vchodom sa nachádza mozaika zobrazujúca sväticu, podľa ktorej kostolík nesie názov. Svätica mala často nosiť z hradu chlieb chudobným. Raz ju ktosi zastavil s podozrením, čo nesie v zástere. Svätica odpovedala a Boh premenil chlieb na vec, ktorú vyslovila. Na akú vec sa premenil chlieb?

a) Na holubice b) Na ruže c) Na liečivé bylinky

6. Spočiatku bol kostolík súčasťou areálu stavby, ktorá stojí oproti. Akej budovy bol súčasťou?

a) Gymnázia b) Univerzity Komenského c) Nemocnice

7. Vnútro stavby nezdobili vždy iba mozaiky či obrazy svätých. V interiéri po ľavej strane sa nachádza oltár zasvätený sv. Terézii, avšak kedysi dominoval oltáru mramorový reliéf cisárovnej. Ktorej?

a) Márie Terézie b) Zity Bourbonskej-Parmskej c) Alžbety Bavorskej

8. V ktorom architektonickom štýle bol kostolík postavený?

a) V secesnom architektonickom štýle b) V neoklasickom architektonickom štýle c) V novobarokovom štýle

9. V Bratislave má kostolík „dvojníka“ – ide o kostol s rovnakým názvom. Na akej ulici stojí?

a) Na Laurínskej ulici b) Na Špitálskej ulici c) Na Klariskej ulici

10. V zmenšenej verzii Modrý kostolík symbolizuje Slovensko aj v známom svetovom parku Mini-Európa. Kde sídli tento park?

a) V Paríži b) V Amsterdame c) V Bruseli

Správne odpovede:

1 b) Modrý kostolík je ľudové označenie pre Kostol svätej Alžbety. 2 b) Modrý kostolík stojí na Bezručovej ulici. 3 c) V rokoch 1909 – 1913 bol Modrý kostolík postavený. 4 a) Pôvodná farba kostolíka bola sivá. 5 b) Svätica niesla v zástere chlieb a ten Boh premenil na ruže. Na mozaike nad vchodom je vyobrazená svätica s ružami v lone podľa príbehu. 6 a) Spočiatku slúžil kostolík ako školská kaplnka gymnázia. 7 c) Oltáru dominoval mramorový reliéf modliacej sa Alžbety Bavorskej známej ako Sissi. 8 a) Modrému kostolíku dominuje secesný architektonický štýl. 9 b) Kostol svätej Alžbety sa taktiež nachádza na Špitálskej ulici, vzhľad má však celkom odlišný ako Modrý kostolík. 10 c) Mini-Európa so zmenšenou verziou Modrého kostolíka nájdete v belgickom Bruseli.

Blogerka, ktorá je v ezo oblasti známa pod menom Helar alebo Sun Belangelo vedie okrem iného blogy Eprakone (do roku 2010 minigrimi; http://eprakone.org ) a Boslaal (http://boslaal.com). Napísala a vydala zatiaľ 3 knihy – príbehy s ezo zameraním, séria Voľný pád. Príbehy sú transportovanie toltéckeho učenia (menovite Štyroch dohôd od Miguela Ruiza a učenia Carlosa Castanedu) do dobrodružno-zážitkovej formy.

To ma motivovalo, aby pribudli ešte dve, a to Nezastaneš na polcesteČierna mágia. Hrdinovia sú rovnakí, je to vývoj ich príbehu, ale sú za tým ešte dve roviny: jedna je ezoterická a druhá je autobiografická. Cez metafory v nich rekapitulujem svoj život.

Hlavná hrdinka je Milka Géczová, ktorá zostane na svete celkom sama a zoznámi sa so skupinou zvláštnych ľudí okolo realitného makléra Milana Mokeša. Do jedného z nich sa zamiluje a cez neho sa dostane do kontaktu so svetom mimo hraníc bežného ľudského vnímania – svetom mágie. Ako sa dej vyvíja, buduje si vlastné zručnosti (stalkovanie vo Voľnom páde, snívanie a úmysel v Nezastaneš na polceste a vôľu a úmysel v Čiernej mágii). Momentálne pracujem na štvrtom diele Buď vôľa tvoja, na pohybe v mimofyzickej realite, a je ešte pripravený piaty diel, ktorý by mal byť o priestore a čase.

Ukážky z kníh sú prístupné na FB stránke Voľný pád (volnypad.belangelo).  V budúcnosti sú naplánované ďalšie dve knihy, ale bez vydavateľa je to finančne príliš zaťažujúce, preto svoje plány zatiaľ odkladám.

Zhovárala sa Milota Mezeiová

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom