Boj proti závislostiam? Pre informovanosť verejnosti musíme robiť oveľa viac, vraví profesor z Kanady

Profesor David Sweanor
profesor David Sweanor, Zdroj foto: Archív DS Thinkstock

DJ/PR Fajčenie je najčastejším dôvodom vzniku rakoviny pľúc, srdcovocievnych ochorení, ale aj mozgových porážok. Nebezpečné je nielen pre samotných fajčiarov, ale aj pre ľudí, ktorí sa pohybujú v ich okolí. Napriek tomu patria cigarety spoločne s alkoholom a kávou k najobľúbenejším návykovým látkam, a to po celom svete. Tretí novembrový týždeň každoročne patrí Európskemu boju proti drogám.

Len na spomínanú rakovinu pľúc zomrie na Slovensku každoročne viac ako 2 000 ľudí. Podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚRVZ SR) samotný cigaretový dym usmrtí každoročne celosvetovo až 8 miliónov ľudí.

Bez dostatku informácií čísla dole nepôjdu

„Niektorí fajčiari sú závislí na cigaretách rovnako závažne ako niektorí alkoholici na alkohole či užívatelia heroínu na heroíne. Viac ako polovica ľudí, ktorí skúsia jednu cigaretu, pokročí napokon k dennému fajčeniu. „Cigarety majú väčší potenciál spôsobiť závislosť než napríklad alkohol,“ upozorňuje Petr Hajek, profesor klinickej psychológie z londýnskej Univerzity kráľovnej Mary.

Spoločné úsilie štátov a spoločenstiev po celom svete by malo viesť k zníženiu a obmedzovaniu drogových závislostí. Prvým a základným krokom pre dosiahnutie tohto cieľa je dostatočné množstvo dostupných informácií pre široké vrstvy spoločnosti. Upovedomenie ľudí o hrozbách a rizikách, ktoré závislosť prináša, môže následne viesť k celkovému zlepšeniu situácie.

„Pravdivá a nezavádzajúca komunikácia o rizikách a relatívnych rizikách je veľmi dôležitá. Rovnako ako všeobecné vzdelávanie verejnosti, že užívanie týchto látok je otázkou zdravia, ktorú je možné riešiť racionálne a nie morálnym zlyhaním, za ktoré by jedinci mali byť potrestaní. Potrebujeme regulačné opatrenia, ktoré sú primerané riziku a sú zamerané na posilnenie postavenia ľudí pri ochrane ich vlastného zdravia,“ je presvedčený profesor David Sweanor z Právnickej fakulty Univerzity v Ottawe.

Petr Hajek
Petr Hajek, Zdroj foto: Archív PH

Zákaz reklamy je dvojsečná zbraň

Čo sa týka tabakových výrobkov a informácií o nich, určité kroky robia vlády v konkrétnych krajinách, ale aj Európska únia ako celok. Rôzne kampane zamerané proti fajčeniu, akčné plány na kontrolu tabaku, vznikajúce poradne na odvykanie od fajčenia, Svetový deň bez tabaku.

K týmto všeobecným udalostiam sa v rámci posúvania informácií pridali v priebehu rokov aj napríklad výstražné oznamy a neskôr obrázky na samotných obaloch od cigariet a iných tabakových výrobkov.

Podľa zákona o reklame č. 147/2001 zbierky zákonov sa v rámci Slovenskej republiky reklama tabakových výrobkov zakazuje. Fajčiari a verejnosť celkovo tak nie je masívne ovplyvňovaná reklamnými prejavmi. Zároveň však je tým pádom zabraňované propagovať tie produkty, ktoré predstavujú menej škodlivé alternatívy. „Myslím si, že by sme sa mali usilovať o reguláciu a daňovú politiku primeranú rizikám. Malo by sa teda zabrániť reklame na cigarety, ale mala by sa podporovať reklama na výrobky s nízkym rizikom pre ľudí, ktorí v súčasnosti fajčia,“ vraví profesor Sweanor.

Riziko je možné znížiť minimálne o 95 %

Prakticky všetky riziká, ktoré sprevádzajú fajčiarov, pochádzajú z chemikálií obsiahnutých v cigaretovom dyme. Nikotín samotný nie je nebezpečnejší ako napríklad kofeín v káve. Je tiež nutné poznamenať, že závislosť sa vytvára a podporuje práve nikotínom, nie dymom ani inými sprievodnými javmi.

Pre aktívnych fajčiarov, ktorí majú problém s obmedzením či zastavením fajčenia, však existujú aj iné alternatívy v podobe zariadení na zahrievanie tabaku či e-cigariet. „E-cigarety môžu pomôcť aj fajčiarom, ktorí nie sú závislí. Pre niektorých fajčiarov predstavujú rovnocennú náhradu fajčenia. Dodávajú nikotín bez toho, aby produkovali spomínaný nebezpečný dym, “ vysvetľuje profesor Hajek.

Spotrebitelia sa však môžu rozhodovať iba na základe tých informácií, ktoré sú ľahko dostupné a sú podávané v dostatočnom množstve. „Sú veľmi slabo informovaní o otázkach relatívnych rizík a obrovských prírastkoch na zdraví, ktoré prinášajú e-cigarety a produkty, ktoré nefungujú na princípe spaľovania. Ide o zásadné popieranie ľudských práv a je v rozpore so zavedenými zásadami verejného zdravia. Pre informovanie verejnosti je potrebné urobiť oveľa viac,“ tvrdí profesor Sweanor.

Výskumy navyše dokazujú, že momentálne dostupné alternatívne spôsoby fajčenia sú oveľa menším strašiakom ako konvenčné cigarety. „Súčasný odhad je, že riziko sa znižuje najmenej o 95 %. Nefajčiari by samozrejme nemali aj tak s používaním e-cigariet začínať, avšak nie je najmenších pochýb, že pre fajčiarov, ktorí prejdú z cigariet na e-cigarety, sa riziká odstraňujú takmer úplne,“ uzatvára profesor Petr Hajek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom