Česko-Slovenský ples potvrdil status vrcholu plesovej sezóny

Mrz_1731.jpg

Významné slovenské i české osobnosti a stovky vzácnych hostí sa počas uplynulého víkendu stretli v historickej budove pražského Obecného domu. Dôvodom bol piaty ročník tradičného Česko-Slovenského plesu, ktorý sa koná vždy vo februári a uzatvára tak domácu plesovú sezónu. Najvýznamnejší spoločný ples oboch krajín sa tento rok odohral v ešte slávnostnejšej atmosfére než po minulé roky. Aktuálny ročník  bol totiž venovaný 100. výročiu založenia Československej republiky, ktoré obe krajiny oslávia 28. októbra 2018.  

Vzácni hostia na červenom koberci: vojnoví veteráni, najväčšie kapacity našej medicíny i uznávaní umelci

“Ples, na ktorý sa oplatí cestovať do Prahy” – takú prezývku dostal pred rokom najmä medzi slovenskými hosťami obľúbený Česko-Slovenský ples, ktorý sa každoročne koná v majestátnych priestoroch Obecného domu v srdci českej metropoly. Vlani, počas svojho štvrtého ročníka sa organizátori prvýkrát v histórii mladého prestížneho  podujatia  tešili z vypredaného Obecného domu. História sa zopakovala i tento rok, Česko-Slovenský ples hlásil vypredané už zhruba mesiac pred konaním podujatia.

“Pevne veríme, že naši vzácni hostia si na tohtoročnom Česko-Slovenskom plese užili neopakovateľný večer plný nezabudnuteľných zážitkov, rovnako ako aj my. Chcem im v našom mene poďakovať za prejavenú dôveru a už teraz sa tešíme na nadchádzajúci ročník Česko-Slovenského plesu, ktorý bude oslavou stého výročia pripomienky M. R. Štefánika, zároveň si spoločne pripomenieme 50 rokov od prvého Slovenského plesu v Prahe i 30 rokov od Nežnej revolúcie,” zhodnotil piaty ročník podujatia riaditeľ Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič.

“Pripraviť dôstojnú oslavu a pripomenutie stého výročia vzniku Československa bola pre nás veľká výzva a záväzok a ja dúfam, že sa nám to vďaka skvelej atmosfére, ktorú spoločne s vystupujúcimi umelcami a celým organizačným tímom vytvorili samotní návštevnici plesu, podarilo”, dodal riaditeľ produkcie Česko-Slovenského plesu Lumír Mati.

Medzi plesajúcimi hosťami sa objavili známe tváre, ktoré sú skalnými priaznivcami podujatia a Česko-Slovenský ples je už pre nich tradíciou plesovej sezóny, ktorú nikdy nevynechajú:  čerstvá držiteľka ocenenia Krištáľové krídlo, speváčka Celeste Buckingham, filantropka Lucia Hablovičová, moderátorka Televízie Prima Gabriela Lašková Kratochvílová, herečka Andrea Kerestešová Růžičková, speváčka Monika Bagárová, moderátorka Televízie JOJ Erika Barkolová, módna návrhárka Taťána Kovaříková či herec Martin Dejdar.   

Nechýbali ani uznávané osobnosti zo športového života, 17 násobná víťazka svetového poháru a držiteľka titulu Športovec roka 2017, biatlonistka Gabriela Koukalová s manželom, badmintonistom a 9 násobným majstrom Českej republiky, Petrom Koukalom.

Mrz_2114.jpg
Aj Peter Nagy sa v týchto neľahkých časoch rozhodol potešiť svojich fanúšikov. Keďže nemôžu prísť na koncert, prinesie svoje piesne priamo k nim do obývačiek. Na žiadosť priaznivcov na sociálnej sieti pripravil Peter Nagy online vystúpenie. Nalaďte si facebookovú stránku hudobnej legendy v stredu 25. marca o 21:00 hodine.               Aj spevák, skladateľ, textár a producent Peter Nagy je doma. Jemu a kapele Indigo sa zrušili marcové a aprílové koncerty.  „Súčasnú situáciu vnímam ako prvé varovanie. Sami sme sa odtrhli od prírody a častokrát ňou doslova pohŕdame. Toto, čo sa deje, je odpoveď prírody na našu pýchu. V piesni  „50 žiráf“ o tom spievam: "Príde deň, keď táto zem nás ďalej neunesie," vysvetľuje Peter Nagy.  Vďaka moderným technológiám však hudobník poteší svojich fanúšikov na sociálnej sieti. Tešiť sa môžu na online vystúpenie v stredu 25. marca od 21:00 hodine na facebookovom profile Petra Nagya. V priamom prenose si môžu diváci spolu s ním v pohodlí svojho domova zaspievať jeho veľké hity a spríjemniť si tak súčasnú situáciu.  „Páčil sa mi nápad Mekyho Žbirku a páči sa mi spraviť to zadarmo. Vtedy to má v tejto situácii zmysel. Zahrám na žiadosť fanúšikov pár piesní naživo cez facebook. Verím, že sa čoskoro stretneme na koncerte. Je to zvláštne, ale ľudia začínajú mať k sebe trochu bližšie, aj keď sme od seba izolovaní, lebo v týchto zlých časoch sme všetci na tom rovnako. Toto nechcené a nečakané spomalenie je možno dobrý návod, ako sa dožiť lepšej budúcnosti. Išli sme príliš rýchlo... konštatuje Peter Nagy.  Koncert bude po skončení priameho prenosu prístupný v archíve na facebookovom profile Petra Nagya https://www.facebook.com/PeterNagyOfficial/?fref=ts" target="_blank" rel="nofollow">www.facebook.com. Pieseň „50 žiráf“ si môžete pozrieť na: www.youtube.com

Špeciálne pozvanie organizátorov pri príležitosti osláv stého výročia založenia Československa prijali vzácne osobnosti z rôznych oblastí verejného života  – medzi nimi napríklad významný český kardiochirurg, prednosta Kardiocentra IKEMu prof. MUDr. Jan Pirk, baletný majster a nový umelecký šéf Baletu českého Národního divadla Filip Barankiewicz a nechýbali ani predstavitelia Československej obce legionárskej a priami účastníci bojov 2. svetovej vojny, vojnoví veteráni.

Rovnako ako každý rok, opäť nechýbali zástupcovia politickej špičky, ministerka práce a sociálnych vecí ČR  Jaroslava Němcová, minister priemyslu a obchodu ČR Tomáš Hüner, hejtmanka Stredočeského kraja Jaroslava Jermanová Pokorná,  primátorka hlavného mesta Prahy Adriana Krnáčová, primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal, starosta mestskej časti Praha 1 Oldřich Lomecký, ďalej tiež europoslanec a bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, generálny riaditeľ slovenskej Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny a množstvo ďalších vzácnych hostí z diplomatického, podnikateľského a kultúrno-spoločenského života oboch krajín.

Dsc2199.jpg
Animovaný film SCOOB!, ktorý prináša na plátna príbeh obľúbeného psieho hrdinu menom Scooby-Doo, bol jedným z titulov, ktorých uvedenie do kín ovplyvnila pandémia koronavírusu. BRATISLAVA 27. júla (DámskaJazda.sk) - Animovaný film SCOOB!, ktorý prináša na plátna príbeh obľúbeného psieho hrdinu menom Scooby-Doo, bol jedným z titulov, ktorých uvedenie do kín ovplyvnila pandémia koronavírusu. Z pôvodného májového dátumu bola premiéra presunutá najskôr na neurčito, aby film nakoniec dorazil do distribúcie vo štvrtok 23. júla 2020. Dočkal sa pritom výrazného diváckeho ohlasu, keď ho počas premiérového víkendu videlo 13 721 divákov a diváčok, spolu s predpremiérami už dokonca 15 236 osôb. Získal vďaka tomu 1. miesto v rebríčku víkendovej návštevnosti slovenských kín, zároveň sa však stal filmom s najlepším výsledkom v premiérovom víkende od otvorenia kín po uvoľnení pandemických obmedzení. www.youtube.com Film sa vracia k začiatkom priateľstva pažravého chlpáča a jeho ľudského kamaráta Shaggyho. Svojská dvojica v ňom spoznáva uhladeného Freda, sympatickú Daphne a hĺbavú Velmu, s ktorými neskôr vytvorí skupinu zameranú na vyšetrovanie tých najkomplikovanejších záhad. V jednej takej musia spoločne zabrániť psej apokalypse a zachrániť celý svet. [caption id="attachment_118612" align="alignnone" width="640"]cdn.webnoviny.sk alt="SCOOB" width="640" height="268" data-dominant-color="#88473d" /> [/caption] Film SCOOB!, ktorý je prvým celovečerným dobrodružstvom Scoobyho-Doo určeným priamo pre kiná, prináša na Slovensko distribučná spoločnosť Continental film. Do hlavných úloch sa v slovenskom znení vracajú Marián Slovák ako Scooby a Miro Noga ako Shaggy, okrem nich sa divákom a diváčkam prihovorí Táňa Pauhofová, Peter Košič či Daniel Fischer. Informačný servis

Neprehliadnuteľnými ozdobami červeného koberca a najvyhľadávanejšími objektami fotografov sa stali kráľovné krásy, česká Miss 2015 Nikol Švantnerová, úspešná blogerka a česká Miss World 2016 Natálie Kotková i moderátorka, herečka a módna blogerka Nikol Moravcová.  

Návrat v čase na jedinú noc

Dramaturgia slávnostného večera sa niesla v duchu témy prvá Československá republika. Hostia sa vďaka tomu naozaj mohli cítiť, akoby na jednu noc doslova cestovali v čase o jedno storočie späť. Inšpirácia 20. – 30. rokmi minulého storočia dýchala na návštevníkov na každom kroku v plesových sálach a sieňach Obecného domu a to vo výzdobe či v plesovom menu a hudobnom programe.

Počas príchodu vítala hostí na červenom koberci čestná stráž legionárov zo spolku “Legie 100”, ktorá strážila vitrínu s vzácnym  originálom zástavy Československej národnej rady, ktorú v roku 1918 navrhol v Paríži M. R. Štefánik.  

Dvo1325.jpg
Keď ľudia vstupujú do vzťahu, zvyčajne dúfajú, že sa im ho podarí udržať, že spolu strávia život, budú šťastní a spoločne úspešne prekonajú všetky problémy, ktorým sa samozrejme nikto úplne nevyhne. Najviac k tomu bývajú samozrejme motivované páry, do ktorých života vstúpia deti.
Dvojicu, ktorým sa toto podarí, vo svojom okolí radi stretávame, pretože nám to dáva nádej, že takýto vzťah môže byť naozaj reálny, aj keď je za ním veľa úsilia a často tiež obetavosti.

Keď vzťah nevyjde

Bohužiaľ sa však stáva a v okolí to každý vidíme na každom kroku, že mnoho vzťahov nevydrží a jeden z partnerov ho ukončí alebo ku koncu dôjde po vzájomnej dohode oboch partnerov. Pokiaľ ide o lúčenie a emócie s ním spojené, záleží vždy na tom, čo bolo príčinou rozchodu, na koho strane je vina a ako sú spolu partneri schopní naďalej komunikovať. V ideálnom prípade prebehne rozchod kľudne, civilizovane, ale sú samozrejme dvojice, u ktorých vybuchnú negatívne emócie. Najzložitejšia situácia nastáva, keď sú vo vzťahu deti a partneri majú snahu fungovať síce oddelene, ale vo vzťahu k deťom naďalej ako otec a mama. Všeobecne možno snáď s trochou opatrnosti povedať, že situácia býva ťažšia v prípade, keď sú deti ešte malé.  Aj na staršie deti môže mať rozpad rodiny obrovský vplyv.

Billyho inšpiratívny príbeh

Na internete sa objavil článok, v ktorom otec rodiny opisuje svoj príbeh. S ohľadom na jeho posolstvo nie je divu, že sa šíri ako lavína. Otec, hovorme mu napríklad Billy, je presne v tej situácii, kedy došlo k rozvodu jeho manželstva a on má veľkú starosť o to, ako rozvod a rodinnú situáciu a atmosféru po ňom vnímajú jeho deti. Trápia ho obavy, aby deti neniesli rozpad ich rodiny príliš ťažko. Billy to má tak, že jeho bývalá žena síce už jeho ženou nie je, ale stále zostáva mamou jeho detí. Dbá teda o to, aby jeho malí synovia videli, že sa k nej stále chová s úctou. V deň jej narodenín jej kúpil kvety a darček a ďalej dodržiava zavedenú tradíciu, že jej spolu s deťmi pripraví raňajky. Keď sa mu kolegovia smiali  a vyjadrili  nepochopenie pre jeho správanie, vysvetlil im , že ide predsa predovšetkým o to, že má na starosť výchovu dvoch chlapcov, ktorí za chvíľu vyrastú v muža. Verí tomu, že svojim príkladom im ukáže, ako by sa v budúcnosti aj oni mali správať ako k svojej mame, tak tiež k partnerke. Vo svojom rozprávaní Billy apeluje na mužov aj ženy, aby sa zamysleli nad svojím správaním po rozvode, a kvôli svojim deťom ho zmenili k lepšiemu. To je totiž oveľa, oveľa dôležitejšie ako ich vzájomné problémy, ktoré stáli za rozchodom alebo rozvodom. Ak Billyho príbeh bude inšpirovať napríklad len niekoľko ľudí k tomu, aby sa zamerali na svoje deti a ich šťastie a uhladia ostré hrany sporov so svojím bývalým partnerom alebo partnerkou, má Billyho výzva zmysel.

Približne tisíc hostí z oboch krajín si vychutnalo úvodné prekvapenie v podobe krátkeho spomienkového filmu venovanému prvému prezidentovi Československa Tomášovi Garrigue Masarykovi z dielne Národního muzea. Milovníci klasickej hudby si prišli na svoje počas následného vystúpenia sopranistky Evy Urbanovej. Celosvetovo známa česká operná diva otvorila piaty ročník Česko-Slovenského plesu slávnou áriou z Opery Libuše z pera Bedřicha Smetanu.  

Tanečnú časť večera zahájilo predtancovanie v podaní SĽUKu a  Baletu Národního divadla. Po zvyšok večera sa hostia zabávali v sprievode vystúpení Báry Basikovej, Dary Rolins, Vaša Patejdla, Felixa Slováčka, Marcely Laiferovej, Celeste Buckingham, Moniky Bagárovej, Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma pod taktovkou Vladimíra Valoviča, KaFe Bandu, či obľúbenej bratislavskej skupiny Funkiez. Celým večerom sprevádzala hostí šarmantná slovensko-česká moderátorská dvojica Roman Pomajbo a Zorka Hejdová.

Mrz_2016.jpg
Čo urobila korona s duševným zdravím Slovákov?
Korona. Po takmer troch mesiacoch izolácie nám toto obdobie pripadá ako zlý sen. Život sa postupne vracia do normálu a my sme s odstupom času schopní zhodnotiť toto obdobie. Čo nám korona dala a čo vzala? Spýtali sme sa vzťahovej poradkyne Miriam Šramovej.

Ako by ste charakterizovali obdobie korony a izolácie z hľadiska psychického zdravia?

Ľudia vnímali a prežívali koronu vo viacerých fázach. Po prvotnom šoku a nariadeniach obmedzujúcich pohyb a sociálny kontakt, nastala medzi ľuďmi panika. Panika, strach a neistota z neznáma. Nevedeli sme čo nás čaká, ako sa to vyvinie ani ako dlho to bude trvať. Aké budú následky. Ľudia začali enormne nakupovať a robiť si zásoby. Tento jav bol identický v každej krajine postihnutej koronavírusom. Z pultov mizli dezinfekčné prostriedky, toaletný papier, múka, cestoviny. Ak nepočítame chrípkovú epidémiu, naša krajina nemá s epidémiou skúsenosti, naposledy sme tu mali .... v roku.... Nastala fáza infodémie. Z každej strany sme boli zahlcovaní informáciami o víruse, príznakoch, obetiach, liečbe, opatreniach. Aj vďaka prijatým včasným a ráznym rozhodnutiam a disciplinovanosti občanov sa naša krajina popasovala s pandémiou ukážkovo a obetí bolo minimálne. Disciplinovanosť občanov pramení z veľkej časti z histórie a režimu, keď ľuďom boli dané jasné hranice a boli naučení ich poslúchať a nerebelovať.

Ako ľudia prežívali koronu?

Rôzne. Majme na zreteli rôzne skupiny obyvateľstva a vplyv sociálneho dištancu na ich psychiku. Nápor a skôr negatívne dopady boli u takmer každej zo skupín: deti sa po počiatočnej radosti z výluky vyučovania začali doma nudiť a chýbal im  kontakt so spolužiakmi. Seniori, ktorí boli zvyknutí chodiť von, na nákupy, na návštevy blízkych alebo boli odkázaní na pomoc, o túto možnosť prišli. Páry a rodiny, ktoré neboli zvyknuté tráviť toľko času pokope boli zrazu nútené nejakým spôsobom spolu fungovať a pomeniť domáce pravidlá aby sa vyhli konfliktom. Domácnosti, v ktorých vládli konflikty čelili zvýšenej agresivite a domácemu násiliu, ktoré vzrástlo celkovo vo viacerých krajinách. Podobne aj rozvodovosť. Ale napríklad vyťažení manažeri konečne mohli spomaliť a zvolniť pracovné tempo a nájsť si čas na rodinu. [related id="109822" /]

Čo bola najhoršia časť?

Ako som spomínala, tým že sme boli v minulosti naučení poslúchať, obmedzenia sme zvládli. Horšie to bolo s obmedzením sociálneho kontaktu, takmer u všetkých dotknutých skupín. Veľa ľudí žije osamote a boli zvyknutí nejako sa “prekotúľať” dňom. Tu kávička, tam stretnutie, obed v kantíne, večera v meste, fitnes centrum, víno s priateľmi. Zrazu o všetky tieto vymoženosti prišli a boli odkázaní na telefón, skype, sociálne siete. Samotu im nahrádzali cigarety, elektronické cigarety, alternatívy k fajčeniu a alkohol. Internet zaznamenal boom a toľkými zatracovaný facebook sa pre mnohých stal jedinou platformou na komunikáciu s okolitým svetom. Ľudia v ďalšej fáze ukázali vysokú mieru solidarity ale aj nenávisti. Nenávisti a zášte voči tým, ktorý ochorením Covid 19 ochoreli alebo boli podozriví zo šírenia nákazy. Toľko nenávisti slovenský internet už dávno nezažil. Aj tento prejav však súvisí so strachom a neistotou z toho čo príde. Ďalšiu vlnu nenávisti a negativity očakávam v súvislosti s ekonomickou krízou, ktorá bohužiaľ čoskoro nastane. Ľudia prídu o biznis, roboty, brigády, zárobky. S tým súvisí nárast krimality a trestnej činnosti. Paradoxne korona priniesla aj zhoršenie susedských a priateľských vzťahov. Ľudia, často z nudy, riešia veci do ktorých ich nič nie je, ohovárajú, konšpirujú, závidia. Pandémia preverila vzťahy každého druhu. Niektorí ľudia “zdivočeli”, niektorí pookriali, iní spomalili. [related id="116880" style="media" /]

Kto to mal počas korony najťažšie?

Najväčší nápor bol na zdravotníkov, najmä v prvej línii. Pri počiatočnej neistote a nedostatku ochranných pomôcok im patrí vďaka za ich odvahu a nasadenie. Tiež majú doma rodiny a riziko nakazenia bolo u nich vysoké. Ďalej napríklad predavačky. Okrem náporu práce čelili často aj agresívnym ľuďom museli robiť policajtov. Je neskutočné ako sa ľudia dokážu správať kvôli poslednému rožku alebo kotúču toaletného papiera. Potom sú tu umelci. Dopady krízy v umeleckom svete budú obrovské. Zrušili sa predstavenia, koncerty, eventy. Týka sa to aj súvisiacich povolaní ako sú zvukári, osvetľovači, fotografi. Ľudia majú prenajatú techniku, pódiá. Návratnosť týchto investícii je v nedohľadne. Aj tu sa ukázala vysoká miera negativity časti obyvateľstva voči umeleckej obci, keď ich posielali k lopate. Asi si tieto veci neuvedomovali keď si ráno zapnú rádio, počúvajú hudbu alebo pozerajú televízor. Bez kultúry a umenia by bol život pustý ako Sahara.

Sú aj nejaké pozitíva z tejto pandémie?

Kríza nás naučila skromnosti a pokore.  Keď tri mesiace beháte v teplákoch, vuitonky a Jimmy Choo topánky v skrini sú vám nanič. Podobne šminky.
Korona prevetrala skrine aj vzťahy. Inteligentný a uvedomelý človek si z krízy vezme ponaučenie. Je jedno či partnerskej alebo pandemickej.
Koronakríza nás naučila spomaliť a zamyslieť sa nad prioritami.
Miriam Šramová (45) je vzťahová poradkyňa. Venuje sa vzťahovému poradenstvu, ktoré zahŕňa partnerské vzťahy, rodinné vzťahy a vzťahy na pracovisku. Je absolventkou Prešovskej Univerzity, Univerzity Komenského a Webster University Missouri. Po 15 ročnej kariére v nadnárodných korporáciách momentálne študuje psychológiu na Katedre psychológie Univerzity Komenského a Sigmund Freud University vo Viedni. Je zakladateľkou projektu www.facebook.com target="_blank" rel="noopener">Ůspešné ženy, v rámci ktorého organizuje populárno-odborné bratislavaden.sk target="_blank" rel="noopener">konferencie na tému vzťahov. Okrem vzťahového poradenstva sa venuje dcére, pečeniu, potápaniu a behaniu. Je zakladateľkou projektu bratislavaden.sk target="_blank" rel="noopener">Koláčoterapia a bratislavaden.sk target="_blank" rel="noopener">Staromestského garážového výpredaja. 

Pozdravy – “od maestra” a “pre maestra”

Z dôvodu nečakaných zdravotných problémov musel svoj koncert na plese zrušiť maestro Karel Gott, ktorý mal vystúpiť ako hlavná hviezda večera. Hosťom však poslal milý audiopozdrav, v ktorom im zaželal príjemnú zábavu: Vážené dámy a páni, milí priatelia. Využívam aspoň túto možnosť, aby som vás mohol aspoň takto na diaľku pozdraviť. Hoci som od vás iba niekoľko sto metrov, bohužiaľ však v iných priestoroch, kde nie je tak veselo ako u vás. Na dnešný výnimočný večer som sa naozaj tešil, zvlášť preto, že Česko-Slovenský ples sa nesie v slávnostnej nálade oslavy 100. výročia založenia Česko-Slovenskej republiky. Verte, že som sa snažil urobiť v uplynulých dňoch maximum preto, aby som mohol byť dnes večer s vami. Môj zdravotný stav mi to, však bohužiaľ neumožňuje. Napriek tomu verím, že nabudúce sa nám to podarí a spoločne prežijeme neopakovateľný večer. Taký vám prajem i dnes. Tancujte, bavte sa a utužujte vzájomné priateľstvá. A ak na mňa aspoň trochu myslíte, verte, že ja myslím tiež na vás a sledujem vás online. Pekný večer, priatelia!”

Preto sa organizátori plesu rozhodli pripraviť maestrovi spoločne s hosťami malé prekvapenie. Moderátori večera Roman Pomajbo a Zorka Hejdová spoločne s plesovými hosťami Karlovi nakrútili a poslali videopozdrav: 

Súčasťou slávnostného večera bol už tradične i osobný pozdrav od ambasádorky charity plesu Lucie Hablovičovej, ktorá pre tento rok vybrala ako projekt, ktorý ples podporil občianske združenie APPA, ktoré sa venuje pomoci telesne postihnutým.

Kulinársky zážitok à la prvá Československá republika

O prvotriedny kulinársky zážitok plesajúcich hostí sa už tradične postarala  „Francouzská restaurace Art Nouveau“, ktorá v sieňach a sálach Obecného domu servírovala trojchodovú galavečeru šiestich lahodných pokrmov v špeciálnej duo set úprave. Jednotlivé chody  inšpirované gastronómiou prvej Československej republiky v podobe starých tradičných receptov v novodobom šate vykreoval tím pod vedením šéfkuchára Patrika Bečvářa a šéfcukrárky Adély Hostáškovej. Inšpiráciu českou a slovenskou kuchyňou starých čias tvorivý tím pretavil i do originálnych názvov jednotlivých chodov…

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom