Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Inside kids playing snowballs.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
siberiantimes.com

Chceli by ste, aby vaše dieťa malo v škôlke takýto program?

Deti vo vybraných škôlkach na Sibíri sa udržujú fit od útleho veku. Behanie v plavkách po snehu, guľovačky naboso či sprchovanie v ľadovej vode tu praktizujú už od veku dvoch rokov.

Kým deti vo väčšine slovenských škôlok vystrihujú obrázky alebo pripravujú malé divadelné scénky pre rodičov, škôlkári na Sibíri si krátia čas inými aktivitami. V teplotách hlboko pod bodom mrazu deti behajú v plavkách a bosé po snehu, oblievajú sa studenou vodou alebo si vonku robia malú rozcvičku – a to bez ohľadu na to, či je -10°C alebo -30°C .

Tento zvyk sa pritom vo vybraných sibírskych škôlkach praktizuje už niekoľko rokov. „Asi pred 18 rokmi sme zhromaždili vychovávateľov a lekárov, aby sme sa porozprávali o zdraví detí. Neustále mali chrípku a často sa stávalo, že polovica detí z celej škôlky bola chorá. Bolo jasné, že musíme urobiť niečo, aby boli silnejšie a odolnejšie voči vírusom,“ uviedla riaditeľka škôlky Olesya Osintseva, ktorá sa po konzultácii s lekármi rozhodla vyskúšať otužovanie.

Každodenný rituál, ktorý na prvý pohľad vyzerá, ako nútená tortúra, však deťom prináša veľkú radosť. „Najprv sme tento nápad otestovali na nás a našich deťoch. Deti aj dospelí chodievali von a liali si studenú vodu na nohy a v niektorých mesiacoch aj na hlavu,“ spomína riaditeľka.

Deti.jpg
siberiantimes.com

Po pol roku otužovania sa dostavili viditeľné výsledky. Deti takmer neboli choré a ak aj prišli do kontaktu s chorými, vírus nechytili. „Následne sme prišli k druhému kroku a povedali o našich skúsenostiach aj ďalším rodičom. Niektorí boli nervózni z predstavy ich detí, ako sa sprchujú studenou vodou uprostred zimy, ďalší súhlasili, že to radi vyskúšajú,“ objasnila Osintseva.

Dnes sú škôlkári rozdelení do dvoch skupín. Kým sa niektoré deti hrajú, ľadové medvede začínajú každý deň oblievaním sa vedrom studenej vody vonku na ihrisku – a to už od veku dvoch rokov. Účasť na otužovaní je dobrovoľná a rozhoduje o nej každý rodič sám.

„Som si absolútne istá, že tieto deti sú podstatne zdravšie,“ dodala riaditeľka. Úsmevy na ich tvárach pri ranných rituáloch potvrdzujú, že otužovanie ich nesmierne baví.

K téme

Oslávte Svetový deň behu. Tu je niekoľko dôvodov naviac, prečo behať v chladnejšom počasí Päťročné dievčatko s autizmom maľuje fascinujúce obrazy

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.