Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alzheimer, choroba, staroba, ruky, liečba, nemocnica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:
reklama:
reklama:
14. septembra 2018 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skwww.dailymail.co.uk

Choroba starých? Toto zákerné ochorenie nás ničí už v mladom veku

Britský výskum odhalil nelichotivé závery, ktoré nepredpokladali ani samotní vedci.

Neklamné známky Alzheimerovej choroby sa objavujú u ľudí v oveľa mladšom veku.  Aspoň tak tvrdia britskí vedci. Ak sa teda nazdávate, že toto zákerné ochorenie, ktoré sa nám zväčša spája so starobou, sa vás netýka, ste na omyle.

V súčasnosti na Alzheimerovu chorobu a iné formy demencie trpí viac ako 800 000 ľudí na celom svete a predpokladá sa, že sa počet chorých do roku 2050 strojnásobí. Napriek tomu sa proti tomuto ochoreniu doposiaľ nevynašiel účinný liek. Preto je dôležitá prevencia a liečba v ranom štádiu.

Významný objav: Z kvapky krvi sa dá predpovedať Alzheimer!

reklama:

Alzheimer ničí náš mozog už v 20 rokoch

Spomínaný výskum zistil, že beta-amyloid, jedovatý proteín, ktorý upcháva mozog Alzheimerovou chorobou, začína vytvárať zhluky už vo veku medzi 15 až 20 rokom života. „Odhalenie, že amyloid sa začne hromadiť v našom mozgu tak skoro, je priam šokujúce,“ hovorí autor štúdie, Lead Changiz Geul.

Amyloidné zhluky sa našli vo vnútri neurónov, ktoré súvisia s našou pamäťou a pozornosťou. Tieto neuróny sú prvé, ktoré umierajú nielen počas Alzheimerovej choroby ale aj v dôsledku bežného starnutia ľudského organizmu. „Tieto zhluky vytvárajúce sa v ranom veku sú dôvodom, prečo tieto neuróny umierajú predčasne. Celoživotné hromadenie amyloidu pravdepodobne prispieva k zraniteľnosti týchto buniek a dochádza k ich trvalému poškodeniu,“ tvrdí autor štúdie. To vysvetľuje aj skutočnosť, prečo u niektorých pacientov má Alzheimerova choroba taký rýchly priebeh.

reklama:

Nie každý amyloidný zhluk sa vyvinie v Alzheimerovu chorobu

Britskí vedci však upozorňujú na nasledujúci fakt: Nie každý amyloidný zhluk spôsobí výskyt Alzheimerovej choroby. „Je potrebný ďalší výskum, ktorý by odhalil, prečo len u časti ľudí uvedené amyloidné zhluky vyvolajú Alzheimerovu chorobu,“ tvrdia vedci.

reklama:

Odporúčané

K téme

Spala s červenou cibuľou okolo krku. Keď sa zobudila, výsledok ju prekvapil Vedci vytvorili prevratný krvný test, dokáže odhaliť všetky tieto ochorenia

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.