Churchill mal tajnú lásku, a to pratetu Cary Delevingne. Čo na to jeho neverná žena?

Winston Churchill
Winston Churchill. Foto SITA/AP

Churchillova manželka Clementine sa o vzťahu medzi Churchillom a Castlerosse dozvedela až začiatkom 60. rokov. 

Bývalý britský premiér Winston Churchill, jedna z najdôležitejších postáv minulého storočia, mal štyri roky trvajúci ľúbostný vzťah s Britkou Doris Castlerosse, ktorá je pratetou známej herečky a modelky Cary Delevingne. O tejto skutočnosti, ktorú po dlhom pátraní v archívoch potvrdili britskí historici, informuje najnovšie číslo týždenníku The Sunday Times. Až doteraz sa informácie o Churchillovom vzťahu s touto ženou považovali skôr za súčasť populárnej mytológie. „Žiadny historik nemohol s istotou povedať, že Winston Churchill bol neverný svojej žene Clementine. Teraz sa však našiel nespochybniteľný dôkaz,“ píšu The Sunday Times.

Na stopu mu prišiel celkom náhodou v roku 2016 historik Warren Dockter, ktorý zbieral v knižniciach materiály pre svoju knihu o Churchillovi a Blízkom východe. Objavil však okrem iného aj nahrávku Churchillovho poradcu Johna Colvillea, ktorý v roku 1987, dva roky pred svojou smrťou, fámy o vzťahu medzi Churchillom a Castlerosse potvrdil.

Churchill spravil jednu strašnú vec. Nebol príliš na sex a nemyslím si, že niekedy klopýtol, okrem jedného razu. Mal krátku aféru s Doris Castlerosse,“ hovorí Churchillov poradca na nahrávke. Dockter s pomocou ďalších britských historikov pátrali ďalej a našli aj mnohé ďalšie dôkazy a materiály dokladajúce vzájomnú náklonnosť Churchilla a Castlerosse. Okrem iného našli listy, ktoré si dvojica písala, ale napríklad aj tri portréty Castlerosse namaľované Churchillom.

Doris Castlerosse, https://www.thetimes.co.uk/imageserver/image/methode%2Fsundaytimes%2Fprod%2Fweb%2Fbin%2Fec4a6c0e-1964-11e8-a5d9-69d395ae2ec3.jpg?crop=1571%2C884%2C454%2C11&resize=685

Vzťah medzi britským premiérom a Castlerosse trval podľa The Sunday Times od roku 1933 do roku 1937. Dvojica sa ešte raz stretla v roku 1942, keď sa Castlerosse, ktorá medzičasom už žila v Spojených štátoch, minuli finančné prostriedky, a podľa názoru niektorých historikov chcela požiadať Churchilla o podporu.

V tom istom roku sa táto žena podľa historických prameňov na dva mesiace vrátila do Veľkej Británie, kde sa stretla so svojím bývalým manželom a tesne pred koncom roka 1942 zomrela na predávkovanie tabletkami na spanie, pričom historici sa domnievajú, že šlo o nehodu.

Churchillova manželka Clementine, ktorá mala aj sama v roku 1934 tajný vzťah s obchodníkom s umením Terencom Philipom, sa o vzťahu medzi Churchillom a Castlerosse dozvedela až začiatkom 60. rokov a od zlosti spálila väčšinu ľúbostných listov tejto dvojice.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk