Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
chudnutie, obezita, postava, tuk, štíhla línia, diéta
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
4. septembra 2018 ZdravieDiéty od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Cítite sa tučná? Práve to môže za vaše prejedanie!

Nedávne štúdie z USA a Veľkej Británie prišli na pozoruhodné výsledky, ktoré zverejnili v odbornom časopise International Journal of Obesity.

Ľudia, ktorí sa považujú za obéznych, majú väčšie sklony priberať a prejedať sa zo stresu, tvrdia najnovšie štúdie z USA a Veľkej Británie. Týka sa to aj tých, ktorí nadváhou vôbec netrpia.

Ako vnímame samého seba ovplyvňuje naše priberanie

Pocit nadváhy, okrem motivácie človeka schudnúť, pôsobí aj opačne, tvrdia špecialisti v odbornom časopise International Journal of Obesity. Riziko priberania pramení z pocitu diskriminácie pre hmotnosť a ako uvádzajú výsledky výskumu, netýka sa to len ľudí s nadváhou. Aby určili, ako vnímanie seba samého ovplyvňuje priberanie v dospelosti, zozbierali vedci dáta z troch rôznych štúdií. Hlavný autor Eric Robinson z University of Liverpool pre agentúru Reuters povedal, že so svojím tímom chceli poukázať na skutočnosť, že ignorovanie tejto problematiky je vždy zlé.

Ako myslieť štíhlo? Tu je 15 motivačných tipov

V prvom prípade získali dáta od približne 4000 mladých ľudí vo veku 18 – 28 rokov z americkej Národnej celoplošnej štúdie o zdraví mladých. Jej súčasťou boli informácie o ich Indexe telesnej hmotnosti (BMI), ktorý je pomerom hmotnosti a výšky, a tiež ich vlastnom ohodnotení váhy, pričom štúdia zahŕňala aj demografické informácie, akými sú pohlavie, vek, rasa, vzdelanie alebo zdravotný stav. Približne 40 percent zúčastnených o sebe povedalo, že majú nadváhu a v horizonte siedmich rokov pribrali v priemere o 0,9 bodu BMI. Platilo to bez ohľadu na to, či skutočne trpeli nadváhou alebo nie.

Za obezitu môže aj stresové prejedanie sa

Vedci zbierali dáta aj z britskej Národnej štúdie o detskom vývoji, ktorá sledovala 6740 23-ročných ľudí až do stredného veku. Na začiatku štúdie si o sebe myslelo 38 percent respondentov, že sú tuční. Podobne ako v prvej štúdii sa potvrdilo, že bez ohľadu na nadváhu pribrali v priemere o 0,8 bodu indexu BMI viac, ako tí, čo sa nepovažovali za obéznych. Tento efekt sa však potvrdil najmä u ľudí, ktorí už mali nadváhu. Výskumníci pritom zistili, že psychické alebo zdravotné faktory či životné prostredie na výsledky nemali dopad.

Toto sú nečakané prekážky v chudnutí! Ako ich prekonať?

Cíťte sa štíhlo a budete tak aj vyzerať

Na tretej štúdii o strednom veku v USA, ktorá hodnotila, či sa ľudia, mysliac si, že majú nadváhu, prejedajú zo stresu a tým pádom priberajú, sa zúčastnilo 3372 respondentov. Index BMI sa zvýšil o 0,3 bodu u 67 percent zúčastnených, ktorí sa pokladali za tučných. Značný podiel na priberaní pritom vedci dokázali pripísať práve stresovému prejedaniu sa.

Podľa psychologičky z University College v Londýne Jane Wardle sú tieto zistenia pre ľudí dôležité preto, aby si danú skutočnosť uvedomovali. „Človek sa môže rozhodnúť, že by zajtra určite mal začať s diétou, ale medzitým si doje sušienky,“ poznamenala s tým, že ľudia, ktorí veria, že majú nadváhu majú tendencie snahu o schudnutie odkladať. Preto by mali podľa nej profesionáli ľuďom pomáhať hľadať nenáročné kroky na ceste k ideálnej hmotnosti.

Odporúčané

K téme

Ako vyzerá správny obed počas chudnutia? Pravda o detoxikačných čajoch. Naozaj sa po nich chudne?

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.