Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica, chlapec, choroba, lekári, zdravie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
reklama:
reklama:
reklama:
8. novembra 2016 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA

Čo je fimóza a ako sa dá liečiť?

Aj keď patrí medzi najčastejšie komplikácie malých chlapcov, pre niektorých z vás je tento výraz neznámym pojmom.

Zúžená predkožka, čiže fimóza je u veľmi malých chlapcov celkom bežným javom. Pri narodení je vnútorný list predkožky zlepený so žaluďom, čo sťažuje jej prehrnutie a čistenie predkožkového vaku. Rastom dieťaťa, rannými erekciami, jemnou hygienou sa predkožka postupne uvoľňuje. Do ukončenia tretieho roku života by mali byť tieto zrasty uvoľnené natoľko, že by sa predkožka dala voľne pretiahnuť cez žaluď.

Násilne preťahovať alebo nie?

Keďže ide o chúlostivé miesta, mnoho rodičov má obavy. Čo ak nesprávnou starostlivosťou ublížime alebo zanedbávaním spôsobíme nášmu dieťaťu problémy? Podľa hlavnej lekárky Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre, MUDr. Renáty Kučerovej treba byť opatrný. „Prevenciou je pravidelné, šetrné sťahovanie predkožky.“ Niekedy však môže rodič robiť, čo je v jeho silách a napriek tomu predkožku dostatočne neuvoľní. „Ak sa do troch rokov veku dieťaťa nevyskytujú žiadne ťažkosti s močením, zápaly, bolesti, krvácanie, eventuálne pozitívny  močový nalez na prítomnosť hnisu či baktérií, nie je v tomto veku dôvod  na násilné uvoľňovanie predkožky,“ informuje MUDr. Kučerová.

reklama:

Ako sa dá fimóza liečiť?

Čo však robiť, ak sa vaše dieťa sťažuje na nepríjemné pocity počas cikania? „Rodičia malých chlapcov k nám často prichádzajú s tým, že ich deti pociťujú bolesť počas cikania, alebo sa im opakovane zapaľuje predkožka (balanitída). Dôvodom býva spomínaná fimóza, čiže zrasty na penise, kvôli ktorým sa predkožka nedá pretiahnuť a v záhyboch sa hromadí tzv. smegma spôsobujúca spomínané zápaly.  Najbežnejším riešením je cirkumcízia, čiže obriezka. Tento zákrok patrí u nás medzi najčastejšie operácie chlapcov v detskom veku,“ hovorí hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre. „Vykonáva sa i vtedy, keď dôjde k poraneniu predkožky. Táto operácia sa zaraďuje do jednodňovej chirurgie. To znamená, že pacient je v deň operačného zákroku prijatý a spravidla aj prepustený do domáceho ošetrenia,“ dodáva. „Fimózy sa nemusia riešiť vždy len operáciou. Menšie zrasty sa dajú odstrániť premasťovaním a preťahovaním predkožky. Spôsob liečby vždy určí urológ.“

Viac informácií na www.centrumkramare.sk.

reklama:

Odporúčané

K téme

Jedlo ako zábava. Šťastné dieťa vie zdravo jesť, aj rozumne maškrtiť 3 otázky pre Janu Janičovú: Aj kone môžu vyliečiť našu dušu

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.