Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pot, zápach, potiť sa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:
reklama:
24. novembra 2017 ZdravieDomáci lekár od DamskaJazda.skSITA

Čo o nás prezradí zápach potu? Oplatí sa vedieť

Vedeli ste, že prítomnosť niektorých chorôb vám môže prezradiť aj váš pot?

Možno ste si všimli, že počas choroby sa mení aj vaša telesná vôňa. Švédski vedci tvrdia, že je to preto, že náš imunitný systém sa počas tohto obdobia správa aktívnejšie.

Tím vedcov zo švédskeho Karolínskeho inštitútu na čele s Matsom J. Olssonom vybral do výskumu 8 zdravých účastníkov. Tým injekčne podali formu lipo-polysacharidu (takzvaného LPS toxínu, na ktorý organizmus reaguje silnou imunitnou reakciou, pozn. redakcie) a soľný roztok a obliekli ich do tričiek, ktoré mali na sebe štyri hodiny, čím do seba absorbovali molekuly potu. Tričká následne dali ovoňať ďalším 40 ľuďom zapojeným do pokusu. Účastníci, ktorí ovoniavali tričká, zhodne uviedli, že oblečenie ľudí, ktorým podali LPS, páchlo intenzívnejšie, nepríjemne a nezdravšie v porovnaní s tričkami ľudí, ktorým dali soľný roztok.

Prítomnosť ochorenia prezradí nielen pot, ale i váš dych. Podľa vedcov cítiť skrofulózu, teda tuberkulózu krčných lymfatických uzlín, ako skazené pivo a z dychu ľudí s cukrovkou zase občas cítiť acetón. Štúdiu, v ktorej popísali tieto poznatky, publikovali vo vedeckom časopise Psychological Science.

reklama:

Počas pokusu sa tiež ukázalo, že pot účastníkov, ktorých imunitný systém zareagoval prudšie, zapáchal nepríjemnejšie ako pot ostatných. Olsson preto tvrdí, že schopnosť rozpoznať tieto pachy znamená, že ľudský organizmus vie v kritickej situácii rozpoznať potenciálne nebezpečné ochorenia.

„Otázka, ktorú sme si v tejto štúdii položili, znela, či takéto prispôsobenie sa môže existovať aj v raných štádiách choroby a či by sa tak mohli odhaliť biologické stopy choroby. Čo je zaujímavé, pomocou chemickej analýzy nenašli vedci žiaden rozdiel v celkovom množstve zložiek pachov u skupiny, ktorej podali LPS a u kontrolnej skupiny. Z toho vyplýva, že preukázateľné rozdiely v zložení sa museli nachádzať v samotných zlúčeninách,“ uviedol Olsson.

reklama:

Odporúčané

K téme

Nemáte radi zeleninu? Môže za to genetika! Kuriózny zákrok: Žena počas operácie pripravovala olivy

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.