Coca Cola pod mikroskopom. Fakty, ktoré ukončia otázku či ju piť alebo nepiť

coca cola

V roku 2006 začala spoločnosť Coca-Cola v Turecku prvýkrát na svete súdny spor o zložení nápoja. Štítok zvyčajne hovorí, že Coca-Cola obsahuje cukor, kyselinu fosforečnú, kofeín, karamel, oxid uhličitý a určitý „extrakt“. Tento výpis vyvolal podozrenie. A spoločnosť Coca-Cola bola nútená odhaliť tajomstvo toho, z čoho je vlastne cola vyrobená. Ukázalo sa, že ide o kvapalinu získanú z košenilového hmyzu.

Košenila je hmyz, ktorý žije na Kanárskych ostrovoch a v Mexiku. Tento hmyz sa drží na rastlinách, nasáva šťavu a nikdy sa nepohybuje. Pre košenilový hmyz sú pripravené špeciálne polia. Tieto druhy hmyzu zhromažďujú na poli dedinčania. Pigment zvaný karmín je odvodený od samíc a vajec tohto hmyzu, ktorý farbí hnedú Coca-Colu. Sušená košenila vyzerá ako hrozienka, ale v skutočnosti je to hmyz! Teraz viete, čo slovo „Coca“ znamená v mene nápoja. A teraz vám poviem, čo sa skrýva za slovom „Cola“.

K tomu vám poviem príbeh zamestnanca, ktorý pracoval 23 rokov v továrni Coca-Cola. Cola sa vyrába zo sladových koreňov a týmito koreňmi sa živia rôzne cicavce, vrátane myší. Veľké spoločnosti na výrobu coly zberajú tieto korene v tonách pomocou bagrov. Pri zhromažďovaní ton koreňov nie sú schopní myši vytiahnuť. Preto sú korene sladkého drievka lisované spoločne s tým, čo bolo medzi koreňmi. Vzhľadom k tomu, že nápoj má tmavý odtieň, nie je zrejmé, že obsahuje aj krv a žalúdočnú tekutinu myší. Za 23 rokov zamestnanec, ktorý rozprával tento príbeh, nikdy nevypil pohár coly.

Vedci z Washingtonu rozložili jednu zo zložiek Coca-Coly na jej zložky. Ukázalo sa, že karamel vôbec nie je roztavený cukor, ale chemická zmes cukru, amoniaku a siričitanov, získaná za vysokého tlaku a teploty. Môže spôsobiť rakovinu pľúc, pečene, štítnej žľazy a leukémiu. Ukázalo sa tiež, že v sóde je obsiahnutý alkohol: to je základ veľmi tajnej prísady. Do alkoholu sa pridá niekoľko kvapiek aromatických olejov, koriandra a škorice. A tekutina hmyzu  – karmín vôbec neprešla certifikáciou, takže cola sa v niektorých krajinách vôbec nevyrába. Aktívnou zložkou prípravku Coca-Cola je kyselina fosforečná. Jeho pH je 2,8. K preprave koncentrátu Coca-Cola musí byť vozík vybavený špeciálnymi kontajnermi určenými pre vysoko korozívne materiály.

pitie

Perlivá voda

Prítomnosť oxidu uhličitého vo vode stimuluje žalúdočnú sekréciu, zvyšuje kyslosť žalúdočnej šťavy a vyvoláva nadúvanie – hojnú tvorbu plynu. Okrem toho sa nepoužíva pramenitá voda, ale voda z vodovodu, ktorá prechádza špeciálnymi filtrami.

Náhrada cukru

Cyklamát je syntetická chemická látka, ktorá chutí 200krát viac ako sladkosť cukru a používa sa ako umelé sladidlo. Bolo zakázané ho používať v ľudských potravinách, pretože ide o karcinogén, ktorý spôsobuje rakovinu. V roku 1969 bol na základe príkazu Federálneho úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) zakázaný v Spojených štátoch, pretože bolo preukázané, že rovnako ako sacharín a aspartam spôsobuje rakovinu močového mechúra u potkanov.

Acesulfam draselný

Je 200-krát sladší ako sacharóza. Obsahuje metylester, ktorý zhoršuje funkciu kardiovaskulárneho systému, a kyselinu asparágovú, ktorá má stimulačný účinok na nervový systém a môže postupom času spôsobiť závislosť. Acesulfam je zle rozpustný. Výrobky obsahujúce toto sladidlo sa neodporúčajú pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom