Deň žien: Sviatok pre ženy alebo mužov?

Pár, dvaja, láska, žena, ruža

Mnohé z nás si ešte pamätajú veľkolepé oslavy tohto sviatku v minulom režime. Kto ho však viac oslavoval? Ženy alebo muži?

Utkveli vám v pamäti nostalgické spomienky na Medzinárodný deň žien? Tie staršie z nás naň možno spomínajú ako na jediný deň v roku, kedy dostali od svojho drahého manžela kvietok. Zväčša na ospravedlnenie „opice“. Veď dnes opiť sa predsa majú právo! Však oslavujú vaše ženstvo. Mladším ročníkom sa možno vybaví potácajúci sa ocinko držiac zdeformovaný kvietok (v tom lepšom prípade). Niektoré šťastné manželky dostali praktický darček do domácnosti s jasným odkazom, kam patria. Kto sa vlastne v tento sviatok viac potešil?

MDŽ je pripomenutím štrajku
sama s kvetmi
zena s kvetmi shutterstock.com

No skutočný význam dňa žien sa skrýva inde. Nápad vznikol na Medzinárodnej ženevskej konferencii v roku 1910 ako pripomenutie boja za rovnoprávnosť žien. V roku 1908 práve v tento deň demonštrovali v New Yorku tisíce krajčírok proti diskriminácii žien v práci, zlým pracovným podmienkam, detskej práci a za svoje volebné právo.

MDŽ a súčasnosť

Dnes si mnohí muži spomenú skôr na deň žien ako na Valentína. Ak si vôbec spomenú. Kvietok však poteší každú ženu, preto muži nezabudnite na nás a spravte nám radosť aspoň v tento deň!

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk