Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bolesť žalúdka, prejedanie sa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:
reklama:
13. mája 2018 ZdravieDiéty od Milota MezeiováSITA

10 prekvapujúcich faktov o prejedaní sa!

Viete všetko o poruchách príjmu potravy?

Určite ste už počuli frázy typu: „Čo si neváži samú seba? Ako sa môže takto prejedať? Prečo nespraví niečo so svojou hmotnosťou? Tá by potrebovala vstať z pohovky a cvičiť!“

Často súdime obéznych ľudí bez toho, aby sme skutočne poznali dôvody ich prejedania. Toto ignorovanie tak vytvára podmienky pre veľké množstvo dezinformácií a chybných predpokladov, ktoré situáciu len zhoršujú.

Za obezitou sa totiž môžu skrývať tieto skutočnosti:

  1. Prejedanie sa, rovnako ako anorexia či bulímia, je v skutočnosti porucha príjmu potravy. Aj v tomto prípade trpiaci počuje „vnútorné hlasy“, ktoré ho nabádajú k jedeniu.
  2. Len preto, že je niekto obézny, nemusí byť vždy bohatý a žiť prepychový život.
  3. Podobne to platí i v opačnom prípade. Ak ste príliš chudá či štíhla, nemusíte „smrdieť“ peniazmi.
  4. Rovnako ako pri iných poruchách príjmu potravy, ľudia, ktorí sa chorobne prejedajú, majú tendenciu stravovať sa cez deň striedmo. Najväčšie nutkanie jesť zažívajú najmä v noci.
  5. Väčšina trpiacich záchvatovým prejedaním sa, pociťujú hanbu a úzkosť. Podobne aj anorektičky mávajú pocit, že každý pozoruje a hodnotí ich príjem potravy.
  6. Rovnako ako pri bulímii a anorexii, prekonávanie tejto poruchy nie je o sebadisciplíne a sebaovládaní. Skutočné riešenie problému spočíva v pochopení psychickej príčiny, ktorá spustila nadmerné prejedanie sa.
plnoštíhla žena sedí na fitlopte s jednou nohou na váhe
shutterstock.com
  1. Ľudia trpiaci týmto ochorením väčšinou nie sú vôbec leniví. V skutočnosti majú nadmerní jedáci sklon k perfekcionizmu a neustále pracujú na zmiernení prejedania sa.
  2. Títo jedinci sa veľmi hanbia za svoje správanie. Cítia sa frustrovaní a čím je ostrejšia kritika spoločnosti, tým sa zhoršuje nenávisť k vlastnému telu a prehlbuje ich ochorenie.
  3. Rovnako ako pri ostatných poruchách príjmu potravy, kritika, prednášky a povzbudzujúce rozhovory zamerané na to, čo by človek mal alebo nemal robiť, nemotivujú na trvalú zmenu. Záchvatoví jedáci dobre vedia, čo majú a nemajú robiť. Dlhodobé výsledky sa dajú dosiahnuť prostredníctvom pochopenia a hlbšieho pohľadu na príčiny poruchy.
  4. Nekontrolované obžerstvo je podobné drogovej závislosti. Prejedanie sa uvoľňuje dopamín, ktorý spôsobuje pocity radosti a opioidy (účinná látka heroínu, kokaínu či iných narkotík). Táto chemická reakcia zapríčiňuje, že nadmerná konzumácia jedla sa stáva doslova návykovou.
reklama:

Odporúčané

K téme

Ako vyzerá správny obed počas chudnutia? Pravda o detoxikačných čajoch. Naozaj sa po nich chudne?

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.