Deti majú menej pohybu. Výsledkom je klesajúca úrazovosť a narastajúca obezita

Chubby boy is looking at junk food plate
Foto: Getty Images

Detské úrazy na Slovensku roky kontinuálne klesajú. Z dát Všeobecnej zdravotnej poisťovne ohľadom zlomenín na 1000 poistencov jednoznačne vyplýva, že v priebehu rokov 2012 až 2019 klesol ich priemerný počet vo vekových skupinách 10 až 14-ročných a 15 až 19-ročných celkovo o viac ako 10 %. Uvedené štatistiky naznačujú, že dôvodom je menej pohybovej aktivity u detí v týchto vekových kategóriách.

Klesajúci trend aktívneho pohybu detí jednoznačne korešponduje s nárastom obezity u 15 až 19-ročnej mládeže. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR a Lekárskej fakulty UK došlo v rokoch 2001 až 2011 u dievčat aj u chlapcov k významnému zvýšeniu priemernej telesnej hmotnosti, a to v rozmedzí od 0,6 kilogramu až po 5 kilogramov. Najvyšší prírastok hmotnosti, približne 3 kilogramy, bol zaznamenaný u chlapcov vo veku 16 až 18 rokov.

„Aj z našich interných údajov je evidentné, že dochádza k zvýšenému zastúpeniu obezity u poistencov od 15 do 20 rokov. Len medzi rokmi 2012 a 2019 to bolo až o 24 %, čo predstavuje dvoch nových obéznych pacientov na 1 000 poistencov. S rastúcim vekom a ukončením rastu v kombinácii s menším pohybom prichádza k vyššej pravdepodobnosti vzniku obezity,“ dopĺňa hovorca VšZP Matej Neumann. Na Slovensku máme približne 9,5 % obéznych chlapcov a takmer 9 % obéznych dievčat. Dokopy ich je približne 70-tisíc. Podľa svetových štatistík trpí nadváhou a obezitou až viac ako polovica svetovej populácie a nadmerná telesná hmotnosť je druhou najčastejšou príčinou predčasného úmrtia obyvateľstva.

Pri obezite totiž trpí každý jeden orgán v tele. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa s ňou spája najmenej 236 ďalších chorôb, napríklad cukrovka, kardiovaskulárne a respiračné ochorenia, ochorenia kĺbov, vysoký krvný tlak, ale aj nádorové ochorenia. Obézni ľudia však okrem toho zvyknú mať aj sociálne a psychické ťažkosti – najčastejšie ide o depresie, zakomplexovanosť a zníženú sebadôveru, čo následne býva príčinou neúspechov v súkromnej i pracovnej sfére.

Všeobecná zdravotná poisťovňa preto venuje pozornosť aj prevencii obezity. Z Peňaženky zdravia si poistenci môžu čiastočne hradiť aj pobyt vo vybraných kúpeľoch na Slovensku, kde im VšZP ponúka dva unikátne 10-dňové liečebno-preventívne programy – Zdravý chrbát a Obezita. „Tento benefit kopíruje moderné trendy vo vyspelom svete a u nás nemá nateraz konkurenciu. Pomáha dospelým poistencom, ktorí nespĺňajú podmienky úhrady kúpeľnej

liečby z verejného zdravotného poistenia zbaviť sa prostredníctvom nefarmakologickej liečby nadbytočných kilogramov, respektíve bolestí spôsobených nesprávnym držaním tela,“ hovorí Matej Neumann. Poistencom, ktorí spĺňajú podmienky na účasť v týchto programoch, VšZP poskytne príspevok vo výške 30 % z bežnej úhrady za zdravotnú starostlivosť v kúpeľnom zariadení. Ďalšiu, 12% zľavu na stravu a ubytovanie dostanú poistenci VšZP od samotných kúpeľov.

Všeobecná zdravotná poisťovňa podporuje aj prevenciu obezity u detí a manažovanie zdravotnej starostlivosti detí s obezitou vo veku 3 – 7 rokov v ambulancii všeobecného lekára pre deti a dorast.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom