Deti po celom Slovensku uchvátila robotika. Malých vedcov podporila aj prezidentka

Kids building robot with online robotic technology lesson
Foto: Getty Images

O tom, že svet ovládla veda a technika, vedia už aj deti. Zatiaľ čo sa kedysi v školských laviciach skloňovali skôr povolania ako hasič, smetiar či spevák, dnes vyhráva výrobca robotov. Nejde pritom o netradičnú záľubu, mimoškolské aktivity na rozvoj robotického talentu nájdete aj na našich školách.

Súťaž, ktorá simuluje reálny život

Na Slovensku totiž pôsobí prestížna medzinárodná robotická súťaž FIRST LEGO League, počas ktorej deti riešia „zapeklité misie“ použitím robota, ktorého samé navrhli, postavili a naprogramovali. Okrem postavenia robota musia deti spracovať aj zadanú výskumnú úlohu, ktorej výsledky musia zábavným spôsobom odprezentovať pred porotou. Súťaž týmto spôsobom simuluje reálny svet: deti pracujú v tímoch na jedinečných úlohách s použitím obmedzených zdrojov a dôležitú úlohu zohráva aj časové ohraničenie. FIRST LEGO League podporujú najväčší slovenskí odborníci a záštitu nad súťažou prevzala samotná prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová.

Spojili sa, aby priniesli radosť z vedy

Ide však o súťaž s dlhoročnou tradíciou. Už v roku 1998 sa zakladateľ organizácie FIRST, americký inžinier a vynálezca obľúbeného segwayu, Dean Kamen a majiteľ spoločnosti, ktorá stojí za obľúbenou stavebnicou LEGO, Kjeld Kirk Kristiansen, stretli, aby pripravili projekt, aký tu nikdy predtým nebol. Spojili svoje sily a vytvorili jedinečný FIRST LEGO League program, ktorý zapája deti do hravého a zmysluplného učenia sa a zároveň im pomáha objavovať radosť z vedy a techniky prostredníctvom skúseností zo súťaže. Spočiatku však nemohli ani len tušiť, že projekt bude úspešný po celom svete, a že sa bude dlhé roky tešiť priazni detí.

Mimoškolská aktivita, ktorá deti baví

I keď rodičia prihlasujú svoje ratolesti na krúžky v dobrej vôli, deti na kurz tvorivých ručičiek, tanečnú prípravu či futbalové tréningy často zanevrú už po pár mesiacoch. Úspech robotiky dokazuje, že školákov skutočne zaujíma veda a technika. FIRST LEGO League je najdostupnejšia celosvetová súťaž v oblasti robotiky, ktorá pomáha študentom a učiteľom spoločne budovať lepšiu budúcnosť. Program tvoria tematické výzvy, ktoré zvládnu deti vo veku od 4  do 16 rokov. Budúci vedci súťažia vo výskume, riešení problémov, programovaní, ale aj v technických zručnostiach. Podujatia sa zúčastňujú desaťtisíce detí na celom svete, pričom najlepšie tímy postupujú do semifinálových a finálových kôl, najlepší až na celosvetový festival. „Chceme pre techniku nadchnúť čo najväčšie množstvo detí a mládeže. Ponúknuť im mimoškolskú aktivitu, ktorá rozvíja ich tvorivosť, tímovú prácu, prezentačné i jazykové schopnosti,“ hovorí Lujza Záhradníková, koordinátorka projektu.

Budúci lídri a líderky

Nejde len o technické znalosti a zručnosti, mentori a porotcovia vo FIRST LEGO League kladú veľký dôraz na hodnoty, akými sú tímová práca, objavovanie či láska k inováciám. Nevychovávajú len malých odborníkov v technológiách, ale aj zodpovedných a spravodlivých ľudí. „Boli by sme radi, keby sa robotika dostala do škôl a deti by sa v nej vzdelávali pomocou hry. Okrem toho, že vidíme, že je táto forma medzi deťmi naozaj obľúbená, tak tiež pozorujeme, že študenti zapojení do programu sú sebavedomejší, nadchnutí pre vedu a zároveň nadobudnú zručnosti, ktoré potrebujú v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí. Vyrastajú s nami budúci lídri a líderky,“ dodáva riaditeľ programu, Ondrej Macko.

Aj najväčšia robotická súťaž musela prejsť kvôli pandémií do online verzie, regionálne turnaje začínajú v marci. Na víťazov tejto sezóny si teda ešte musíme pár mesiacov počkať. Je však jasné, že všetky deti, ktoré súťažia vo FIRST LEGO League, budú o pár rokov víťazi. Robotika je totiž hudbou blízkej budúcnosti a uplatnenie na trhu práce je nekonečné.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom