Dievčatku (7) amputovali nohy, na skateboarde je kráľovnou

Dievčatku (7) amputovali nohy, na skateboarde je kráľovnou
www.dailymail.co.uk

Sedemročná Rosie, ktorej museli amputovať obidve nohy, nedovolila hendikepu, aby jej zničil detstvo. Vďaka usilovnému tréningu zvláda skvelé triky na skateboarde, chodí po rukách a robí aj mlynské kolesá.

Sedemročná Rosie Davis z Veľkej Británie síce nedávno prišla o obidve nohy, roky vyhradené detskému šanteniu si však nenechala pokaziť. Inšpiratívne dievčatko sa aj napriek hendikepu naučilo jazdiť na skateboarde a chodiť po rukách tak šikovne, že jej závidia aj rovesníci.

Dievčatku (7) amputovali nohy, na skateboarde je kráľovnou
www.dailymail.co.uk

Malý Budha

Anglická školáčka prišla na svet so segemntálnou dysgenézou chrbtice – zriedkavou poruchou, pri ktorej v chrbtovej kosti vzniká medzera, ktorá spôsobuje pohybové problémy. V Rosienom prípade táto deformácia viedla k tomu, že sa jej obidve nohy prekrížili smerom k bruchu a začali jej tlačiť na vnútorné orgány.

„Volala som ju malý Budha,“ uviedla jej matka Mandy Collet.

„Keď sa narodila, všetci mu hovorili, že bude pripútaná k špeciálnemu lôžku, ale ona všetkým dokázala, že sa mýlili,“ dodala šťastná matka.

Dievčatku (7) amputovali nohy, na skateboarde je kráľovnou
www.dailymail.co.uk

Tretia na svete

Lekári zistili, že Rosie chýba päť stavcov, čo v jej chrbtici zapríčinilo vznik asi 10 cm dlhej medzery. Keďže sa jej obličky a ďalšie vnútorné orgány v dôsledku deformácie začali neprirodzene stláčať, amputácia obidvoch nôh pod kolenom bola jediným možným riešením. Časť takto odstránených kostí bola použitá na vyplnenie medzery v chrbtici a k vrchným stavcom a bedrám pribudli dve kovové tyče, ktoré telu dievčatka dodávajú stabilitu.

Malá Angličanka bola len tretím človekom na svete, ktorý podstúpil operáciu tohto druhu. „Od tohto chirurgického zákroku sa Rosie výrazne zmenila,“ hovorí matka o operácii, ktorú jej dcéra podstúpila pred dvomi rokmi. Školáčka sa naučila využívať svoje ruky aj na netradičné úkony a dokonale zvláda aj jazdu na skateboarde. „Dokáže naň sama vyliezť, odrážať sa a pridáva aj rôzne triky. Lekári mali obavy, že nebude dosť silná, ale je to oveľa lepšie ako kedysi,“ prezradila Mandy.

Jazda na skateboarde, mlynské kolesá aj volejbal

„Hoci jej bedrá ešte nie sú dosť silné na to, aby zvládla chodiť na protézach, nedovolí, aby ju čokoľvek zastavilo. Jej úžasná sila v hornej časti tela dovoľuje Rosie robiť so skateboardom takmer čokoľvek. Okrem toho sa naučila chodiť na rukách a zvláda aj mlynské kolesá,“ teší sa matka.

Energické dievčatko sa stíha venovať aj futbalu a volejbalu, jej rodičia momentálne šetria peniaze na špeciálny bicykel, na ktorom bude pedálovať rukami.

„V dôsledku zriedkavej diagnózy bol a Rosie len tretím človekom na svete, ktorý absolvoval takúto operáciu. Bola vždy veselé a pozitívne dievča, som si istý, že má pred sebou šťastnú a svetlú budúcnosť,“ myslí si chirurg z nemocnice Royal Orthopedic Hospital v Birminghame David Marks.

www.dailymail.co.uk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk