Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tomáš Stríž a duo twinns
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:
reklama:
reklama:
3. júna 2016 Lifestyle od DamskaJazda.skSITA

Dizajnér Tomáš Stríž vyrába šperky s dušou vašich blízkych. Ich výnimočnosti podľahli i naše celebrity

Morbídne predmety, či nevšedná a vzácna spomienka na milovaných? O netradičných klenotoch sme sa porozprávali s ich tvorcom.

Šperky mali už od pradávna vzácny dar priniesť radosť  ich nositeľom. Ženám okrem toho dokázali podčiarknuť  ich krásu. V prípade mužov boli prejavom ich spoločenského postavenia. Mladému dizajnérovi Tomášovi Strížovi sa však podarilo dať im aj iný, trochu nevšedný a hlbší význam. Vyrába šperky, ktoré predstavujú  spomienku na našich blízkych, no i na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Do nevšedných príveskov vtláča to, čo je výnimočné pre každého z nás – odtlačok. Alebo tieto spomienkové predmety skrývajú v sebe popol milovaného zosnulého.

Ako, kedy a prečo vznikol nápad začať vyrábať takéto spomienkové predmety a založiť si vlastnú firmu?

Vždy, keď sa niečomu venujem, chcem do tej aktivity priniesť nejakú pridanú hodnotu. Keďže som už od mladého veku pracoval v našej rodinnej pohrebnej službe, aj tu som chcel priniesť niečo navyše. Preto som sa začal zaoberať spomienkovými predmetmi. A tu aj vznikol nápad na vyrábanie príveskov s odtlačkami prstov. Nabralo to však taký smer, že dnes robím odtlačky zaľúbencom, novonarodeným drobčekom a domácim miláčikom.

Image1 1.jpg
reklama:

Koľko trvá najmenej a najviac výroba jedného šperku, či spomienkového predmetu?

Vo veľkom množstve prípadov má zákazník hotový prívesok u seba doma do 2-3 týždňov. Výnimkami sú svadobné obrúčky s odtlačkami prstov. Tie sú hotové do mesiaca.

Pre aké známe osobnosti ste vyrábali spomienkový predmet? Čo to bolo a aké boli ich reakcie?

reklama:

Veľmi sa teším, že som mohol už niekoľkým osobnostiam vyrobiť prívesky s odtlačkami ich milovaných. Spomedzi nich rád spomínam na Dominiku Mirgovú, Twiins, Tomiho Popoviča s Barborou Rakovskou, Kaliho, Karin Hajdu. Jednalo sa o prívesky s odtlačkami či už novonarodeného drobčeka Dominiky Mirgovej, Twiinsky majú krásne anjelské krídla  s odtlačkami svojej dvojníčky (úsmevné, ale áno, aj dvojičky majú odlišné odtlačky prstov)… Reakcie boli veľmi pozitívne a s viacerými z nich sme sa stali veľmi dobrými kamarátmi.

Na ktorý šperk alebo spomienkový predmet ste najviac hrdý alebo si ho najviac ceníte?

Najviac hrdý som na vojenské platničky, ktoré nosím stále na sebe. A to preto, lebo v nich mám odtlačky svojich rodičov, s ktorými mám veľmi silný a dobrý vzťah. Vždy, keď som mimo domu, mám ich takouto formou pri sebe.

reklama:

…. a ktorý bol najťažší?

Emočne najťažší bol pre mňa prívesok, ktorý som vyrábal pre moju kamarátku, ktorej zomrel tatino, a ktorého som aj ja veľmi dobre osobne poznal. Sám som mu po jeho smrti odoberal odtlačky. Verte mi, nerobilo sa mi to ľahko.

Twiins

O aký druh spomienkového predmetu či šperku je najväčší záujem?

reklama:

Najčastejšie robím prívesky v tvare srdiečka pre ženy. Dávajú si zvečňovať odtlačky svojich drobčekov, partnerov, ale aj domácich miláčikov. Muži majú zase najväčší záujem o vojenské platničky, v ktorých majú odtlačky svojich lások, aj s tepom srdca a drobčekmi.

Vyrábali ste šperky (okrem Čiech) aj do zahraničia?

Áno, už som dodával prívesky aj do Švajčiarska, Veľkej Británie a dokonca aj za oceán, do Spojených Štátov. Vždy boli objednávky od Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí si ma našli na Facebooku a chceli si dať vyrobiť takýto spomienkový predmet.

Image3.jpg
reklama:

Čo v prípade, ak už zosnulý bol pochovaný a pozostalí napriek tomu chcú spomienkový predmet (napríklad odtlačok). Ako túto situáciu riešite?

V našej rodinnej pohrebnej službe vždy ponúkam pozostalým možnosť, že zoberiem zosnulému odtlačok prsta do archívu. Nemusia si hneď dať vyrobiť spomienkový predmet, ale budú mať kedykoľvek neskôr príležitosť si ho objednať a dať si vygravírovať odtlačok do prívesku.

S akou najbizarnejšou požiadavkou na výrobu spomienkového predmetu či šperku ste sa stretli….. a splnili ste ju? 

reklama:

Dostal som ich už zopár. Napríklad: kvapku materského mlieka dať do prívesku. Nevyrobil som to.

Image6 1.jpg

Náramky a prívesky Believe sú určené pre tých, ktorí si prešli zlým životným obdobím a prestali veriť v dosiahnutie svojich snov a cieľov. Prečo vznikol nápad na ich výrobu? Ocitli ste sa i vy v podobnej situácii, čiže nosili ste takýto náramok aj vy a pomohol vám?

Náramky Believe v podstate vyjadrujú moju životnú filozofiu a tou je, že aj napriek zlým veciam a skúsenostiam v živote nemôžeme poľaviť a vzdávať sa, ľutovať sa a upadať do depresií. Treba myslieť pozitívne a veriť, že všetko čo chcete robiť, o čom snívate sa môže stať skutočnosťou.

reklama:

Odporúčané

K téme

Človek či anjel? Božská Lucie Bílá o vzťahoch, tajomstve krásy a mladosti Dizajnérka na ME v krasokorčuľovaní: Takto sa tvoria šaty, ktoré zachytávajú krásu pohybu

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.