Dobrá vec sa podarila. Vďaka projektu dostane ešte viac oblečenia druhú šancu

Oblečenie dostane druhú šancu
Zdroj foto: Ekocharita

V júni a júli tohto roku sa uskutočnil na Slovensku pilotný projekt neziskovej organizácie EKOCHARITA Slovensko Slovensku a značky Vanish. Spoločným cieľom projektu bolo prispieť k trvalej udržateľnosti planéty šetrením prírodných zdrojov a znižovaním množstva zbytočného odpadu. Misia bola úspešná a spoločnosti Ekocharita  poputuje výťažok z predaja produktov Vanish Oxi Action, a to vo výške 15.000 EUR. Ako budú tieto prostriedky využité?

Unikátne kontajnery

Ekocharita Slovensko Slovensku pred časom predstavila svoje nové zberné kontajnery so senzormi. Pomocou tohto inovatívneho riešenia majú prehľad o naplnenosti jednotlivých kontajnerov a tak vedia operatívne reagovať a koordinovať zberné autá a ich trasy po Slovensku. Tým sa maximalizuje ekonomická aj ekologická stránka prevádzkovania kontajnerov. Výroba takýchto kontajnerov je náročná a výrobné ceny sa zvyšujú .„Sme preto veľmi radi, že sa počas  letného projektu podarilo získať túto sumu, ktorá nám umožní dať vyrobiť ďalších 12-15 kusov zberných kontajnerov,”  hovorí Juraj Kunák z Ekocharity a dodáva: „Veľmi si ceníme túto jedinečnú spoluprácu, v rámci ktorej pôjde časť darovanej sumy aj priamo nášmu partnerovi, Domu Nepoškvrneného Srdca Panny Márie  na ich projekt komunitnej práčovne.”

EKOCHARITA  Slovensko Slovensku

Nezisková organizácia EKOCHARITA Slovensko Slovensku rozvíja svoju činnosť už viac ako 5 rokov. Je to jediný slovenský subjekt, ktorý sa zaoberá zberom, opätovným použitím a recykláciou použitého textilu a šatstva. Oblečenie vyzbierané na Slovensku je v prvom rade využívané pre Slovákov.

Ako to vlastne celé funguje?

EKOCHARITA vlastní a spravuje na Slovensku sieť zberných kontajnerov, do ktorých môžu ľudia odovzdávať oblečenie, ktoré už u nich nemajú využitie. Následne sa oblečenie zváža zbernými autami do priestorov zberného dvora Ekocharity v Bratislave. Tu sa následne triedi na ešte nositeľné oblečenie, textilný materiál vhodný na recykláciu a na nepoužiteľný odpad. Niekedy nechápeme, čo sú ľudia schopní vyhodiť do zberných kontajnerov. Páchnuce, deravé látky, či dokonca biodpad, alebo aj bežný komunál,” opisuje  Juraj Kunák bezútešný obraz toho, čo v zberných kontajneroch často nájdu.  Nepoškodené oblečenie putuje rôznym charitatívnym organizáciám či komunitným centrám. Textil, ktorý už nie je vhodný na ďalšie nosenie, nájde svoje využitie ako druhotná surovina, napríklad na výrobu zateplenia. Finančný výťažok z predaja slúži na prevádzkové náklady EKOCHARITY a tiež na finančnú podporu rôznych charitatívnych organizácií. Znehodnotený obsah kontajnerov putuje do komunálneho odpadu, čo si tiež vyžaduje nemalé finančné náklady.

Len spolu to zvládneme…

Módny priemysel je obrovským znečisťovateľom a ročne produkuje viac ako  92 miliónov ton odpadu. Je preto najvyšší čas priložiť ruku k dielu a spoločne skúsiť zabojovať pre lepšiu budúcnosť našej planéty. Svoj diel zodpovednosti vníma aj značka Vanish. Kateřina Přinosilová, brand manažérka značky Vanish vysvetľuje:  „Veríme, že budúcnosť patrí rozumnému využívaniu prírodných zdrojov. K trvalej udržateľnosti našej planéty chceme prispieť aj osvetou, ako sa správne starať o svoje oblečenie, a tým predĺžiť jeho životnosť. Škvrny, neželané zafarbenie či nepríjemný zápach nemusia byť dôvodom, aby ste sa zbavovali oblečenia. A keď sa Vám oblečenie už jednoducho nepáči, alebo Vám nesedí, posuňte ho ďalej, aby urobilo radosť ešte niekomu inému.“ A dodáva: „V súlade s týmto presvedčením sme sa rozhodli podporiť organizáciu EKOCHARITA, ktorá nás zaujala svojim poslaním. Z každého výrobku Vanish, ktorý sa predal počas júna a júla2021 preto venujeme  na jej činnosť 15 centov. Podarilo sa nám predať 99 000 produktov, vďaka čomu získa Ekocharita 15.000 €. Časť z tejto sumy poputuje charitatívnej organizácii Dom Nepoškvrneného Srdca Panny Márie na ich projekt komunitnej práčovne. Našu podporu sme sa rozhodli vyjadriť aj priamo, pomocou našich produktov. Cez  6.800 produktov venujeme už spomínanej komunitnej práčovni a tiež prostredníctvom Ekocharity aj Komunitnému centru Olejníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom