Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
šibačka, Veľká noc
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA/Tomáš Somr
reklama:
reklama:
reklama:
12. apríla 2017 LifestyleSkutočné príbehy od DamskaJazda.skSITA

Dolámané ruky, nohy, vlastné manželky, ale aj ocikaný tablet. Aj to sú veľkonočné sviatky na Slovensku

Alkohol za volantom, ale aj najraritnejšie poistné udalosti veľkonočných sviatkov. Či neplánovaná lyžovačka za 130 tisíc eur.  Poisťovne sú počas veľkonočných sviatkov v najvyššej pohotovosti. Samozrejme vrátane polície.

Od 13. do 18. apríla by na žiadnej frekventovanej križovatke a cestách nemali chýbať policajti, ktorí budú dohliadať na bezpečný presun národa zo západu na východ a naopak. „ Opäť upozorňujeme, že vodiči pod vplyvom alkoholu v žiadnom prípade nepatria na cesty. Jazda v opitosti nad jedno promile je trestným činom, za ktorý hrozí až ročné väzenie a budeme to riešiť nekompromisne, “ upozornil policajný viceprezident PPZ SR gen. Ľubomír Ábel.  Vlani počas veľkonočných sviatkov policajti odhalili pod vplyvom alkoholu takmer 40 vodičov a 58 cyklistov. Zadržali 38 vodičských preukazov. Nehôd bolo 99,  jedna osoba prišla o život, tri utrpeli ťažké zranenia a 31 sa zranilo ľahko.

 

Pozor na mokrú podlahu a alkohol za volantom 

reklama:

Na alkohol za volantom upozorňujú aj poisťovne, ktoré veľkonočné sviatky považujú za jedny z najnebezpečnejších. „ Tradične evidujeme nárast škôd na zdraví či majetku, práve v súvislosti s oslavou Veľkej noci. Mnohé prípady sú však naozaj raritné,“ uviedla  Beata Lipšicová, PR konzultant UNIQA poisťovňa, a.s. . 

 • Dievčina žijúca v domácnosti so svojimi rodičmi si čakanie na  šibača krátila hrami na tablete. Mládenec prišiel aj s malým šteniatkom, ktoré si oblievačku vysvetlilo po svojom a vymočilo sa na tablet , ktorý to „neprežil“.
 • Šibači oblievali spolužiačku v kúpeľni domu a jeden z nich všetko nakrúcal na smartfón. Chlapec sa šmykol na mokrej podlahe a pri páde si udrel hlavu  a mobilný telefón sa na mokrej podlahe úplne rozbil.
 • Gymnazisti prišli poliať spolužiačku, ktorú v paneláku hodili do vane. Na hlave však mala šatku, ktorá sa jej zošuchla a upchala odtok. Na pustenú sprchu zabudli, až kým nezazvonila suseda, že ich vytopili.
 • Pani Viere vyhodila elektrická rúra elektrinu v celom dome práve v čase, keď piekla veľkonočné koláče. V čase sviatkov nevedela zohnať elektrikára a v núdzi zavolala asistenčnú službu poisťovne. Operátori jej zabezpečili opravára a poruchu ešte v ten večer odstránil, aby v dome bez elektriny nedošlo napríklad k znehodnoteniu  obsahov mrazničky.
Veľká noc, vajíčka kraslice
Thinkstock

Ako sa vyhnúť škodám?

 • Voda: Mokrú podlahu po šibačoch ihneď vysušiť. Vyhnete sa zbytočným úrazom, ale aj zatečeniu vody do bytu suseda. Po oblievaní vždy skontrolujte, či ste uzatvorili vodovodné kohútiky.
 • Korbáč: Šibte s rozumnou mierou, korbáč totiž môže pri zanietenej šibačke zasiahnuť tvár a spôsobiť vážny úraz. Neopatrné zaobchádzanie s korbáčom môže poškodiť aj krehké predmety v domácnosti. 
 • Alkohol: Nezabúdajte, že ani po malom poháriku si nesmiete sadnúť za volant! V prípade havárie poisťovňa vyplatí z PZP plnenie poškodeným, je však oprávnená od klienta vymáhať náhradu škody. Pozor, v prípade jazdy pod vplyvom alkoholu nesie zodpovednosť aj dospelý poškodený spolujazdec.

Aj poisťovňa Union eviduje raritné veľkonočné poistné udalosti.

 • Slečna sa pri behu pred šibačmi pošmykla na schodoch  a skončila s podvrtnutým členkom.
 • Pri naháňaní dievčat v snahe ich vyšibať sa klient potkol o sliepku a zlomil si prst na ruke.
 • Šibači (doktori) obliali v nemocnici sanitárku vedrom vody. Chcela sa ešte rozbehnúť, ale na mokrej dlážke sa potkla a spôsobila si otvorenú zlomeninu stehennej kosti s rekonvalescenciou pol roka.
 • Klient chcel vyšibať susedu, ktorá mu tak silno stisla ruku, že mu vykĺbila zápästie.
reklama:

Aj likvidátori Allianz – SP mali pre Dámsku jazdu z čoho vyberať:

 • Dedko pomáhal vnučke s fúkaním vajíčok. Po čase sa mu zatočila hlava, spadol zo stoličky a pri páde si zlomil zápästie
 • Klientka si počas pečenia barančeka nastavila na rúre časovač a odbehla natrhať bahniatka. Časovač sa pokazil, rúra piekla ďalej až do jej totálnej skazy.
 • Mladých šibačov na  východnom Slovensku ponúkli v každom dome pohárikom. Na konci dediny už nevládali stáť a jeden z nich sa oprel o živý plot pred domom. Polámal okrasné kry a spadol na skalku s jazierkom.
 • Koliba pripravila tradičné oslavy s údeným mäsom. Obsahovalo však vírus salmonelózy a nakazili sa ním desiatky hostí.
 • Podnapitý šibač si naplnil dve vedrá vodou, ktoré si zavesil cez riadidlá bicykla. S celým bicyklom sa pri odchode prevrátil na manželku, ktorá utrpela fraktúru pravej ruky .
 • Kým boli dospelí v kuchyni, päťročný chlapec si na návšteve všimol čokoládové vajíčka na vrchnej poličke obývacej steny. Pri snahe sa ich zmocniť stratil rovnováhu, pri ktorej ju celú rozbil.

Čo robiť v čase poistnej udalosti počas veľkonočných sviatkov 

Každú vzniknutú škodu na majetku alebo na zdraví  nahlásiť poisťovni čo najskôr. „ Samozrejme všetko čo najviac zdokumentovať a priložiť to k hláseniu škody. Či už fotky, policajné správy, či lekárske správy. Po dodaní potrebnej dokumentácie vieme klientov odškodniť v priebehu 24 hodín až do troch dní,“ uviedla  Helena Kanderková , špecialistka externej komunikácie Allianz – SP.

reklama:

Pozor si dávajte aj na úrazy počas veľkonočných dovoleniek

Úraz na veľkonočnej lyžovačke vyjde aj na 130-tisíc eur a európsky preukaz poistenca to nevyrieši.  ZP Dôvera preto upozorňuje, že pri ceste do zahraničia sa len na európsky preukaz spoliehať nemáte.  Európsky preukaz totiž nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach, takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby. Pritom práve tieto položky sú pri poistnej udalosti najvyššie.

Mno_kultan martin_017.jpg
Generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan

Vieme, aké sú vysoké náklady na zdravotnú starostlivosť v zahraničí. Preto sme chceli našim poistencom pomôcť získať čo najvýhodnejšie komerčné cestovné poistenie, aby im ani nenapadlo vycestovať za hranice bez neho. Sme veľmi radi, že nám poisťovňa Generali vyšla v ústrety,“ uviedol generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

reklama:

Lucia Tomečková

reklama:

Odporúčané

K téme

Skutočný príbeh: Slovenku nazývali francúzski cukrári superženou Kuriózny zákrok: Žena počas operácie pripravovala olivy

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.