Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Neja_webtitulka.jpg
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:
reklama:
reklama:
15. marca 2017 LifestyleOsobnosti od DamskaJazda.skSITA

Dve mladé ženy prekonali predsudky, dnes podnikajú v netradičnom biznise

Dvadsaťšesťročná Nena a o rok mladšia Janka majú napriek svojej rozdielnosti veľa spoločného, a to chuť i odvahu postaviť sa očakávaniam okolia, prekonávať prekážky a najmä samé seba. A v tom im pomáha okrem iného aj silné priateľstvo. Dve mladé podnikateľky úspešne prerazili navzdory mladému veku v netradičnom biznise. Organizujú eventy, živé zážitkové programy a podujatia.

St6a9433 as smart object 1a.jpgMám 25 a fungujem pod značkou Gazi, ale ináč mám pekné  slovenské meno Janka. Pochádzam z pod Tatier neďaleko od Popradu. Z Batizoviec. Posledné roky som však strávila v Košiciach a Bratislave, kde som vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave, odbor financie. Po škole ma to viac ako do banky, ale lákalo k líčeniu a beauty oblasti, k workshopom a eventom. Chvíľu som aj v sektore financií pôsobila, no len sa mi potvrdilo, že moje kroky by mali smerovať inam. Dala som výpoveď a rozhodla sa naplno venovať tomu, čo ma baví a napĺňa.

Prečo ste sa rozhodli podnikať v tomto smere a aké boli vaše začiatky?

Janka: Pre mňa je veľkým šťastím spojiť príjemné s užitočným. Možnosť, že to čo ma baví, by ma mohlo aj uživiť a zároveň napĺňať, bola pre mňa najväčšou motiváciou. Ja som sa v mojom prípade stotožnila s tým, že pokiaľ nebudeš pracovať na splnení svojho sna, tak ma zamestná niekto, na splnenie toho jeho. Aj keď to bol pre mňa skok do neistoty a niečoho nového, stále ma to baví a užívam si to. Tie menej príjemné časti mi kompenzuje obrovská radosť z toho, čo ma baví.

Nena: Ja mám veľmi rada deti, prácu s ľuďmi, organizovanie, oblasť cestovného ruchu, zahraničie a oblasť eventov a animácií spája všetko v jednom. Navyše som sa naučila veriť v samu seba. Všetky cenné skúsenosti a vedomosti, ktoré som za tie roky v zahraničí zozbierala, sú pre mňa skvelým know-how, ako robiť niečo, čo ma baví a napĺňa, aj tu doma. Navyše sa táto oblasť na Slovensku ešte len dostáva do popredia a vidím obrovský potenciál, aby sme to tu posunuli ešte ďalej.

20161113_173650.jpg
Archív NEJAArchív Neja
reklama:

Ak by ste mali možnosť vrátiť čas, rozhodli by ste sa rovnako?

Janka: Určite. Navyše by som využila túto príležitosť začať ešte skôr.

Nena: Jednoznačne. Taktiež si občas uvedomím, že prečo som do toho vlastne nešli skôr. Ale takto to asi malo byť. Chvalabohu, ide to super a nič by som nemenila.

reklama:

St6a9407 as smart object 1a.jpgMoje meno je Dominika, ale od mala ma všetci volajú Nena. Mám 26 a narodila som sa v Poprade, kde som vyštudovala obchodnú akadémiu.  Po strednej som šla pracovať do zahraničia. Práca pri mori s novými ľuďmi a zdokonaľovania sa v jazykoch bola pre mňa tou správnou cestou. Neskôr som vyskúšala aj 1 rok na vysokej škole, ale ako prišlo, tak aj odišlo. Vôbec mi to nesedelo a vrátila som sa k tomu, čo mi bolo blízke a bavilo ma. Vrátila som sa do zahraničia. Získala som mnoho cenných skúseností a naučila som sa veľa do života. Bolo to pre mňa zatiaľ najprínosnejšie obdobie. O skvelých zážitkoch nehovoriac.

Čo bolo takým zlomovým momentom, ktorý vás nakopol týmto smerom?

reklama:

Nena: V mojom prípade to bola súhra viacerých okolností, ale tým najväčším boli ľudia okolo mňa.  Navyše moja povaha nevychádza práve s autoritami a robiť niečo, len preto, že mi to niekto povie, nie je nič pre mňa. Čiže som v podstate nemala na výber a musela sa zamestnať sama. Takto robím to, čo ma baví a takmer nikto mi do toho nekecá :D.

Janka: Každý človek si musí v živote uvedomiť a nejako ,,precitnúť,, či je na tej správnej ceste po ktorej práve ide. Aj keď som v oblasti financií bola pomerne doma a veľa som sa naučila, cítila som, že to nie je nič pre mňa. Som umelec telom aj dušou a človek by si mal ísť za tým, čo ho baví a napĺňa. Čiže vlastné uvedomenie bolo pre mňa zlomovým momentom.

Čo považujete za najväčšiu prekážku? Čo je podľa vás najdôležitejšou skutočnosťou, ktorá pomáha ženám zladiť podnikanie alebo kariéru ako takú so súkromným životom a rodinou?

reklama:

Janka: Ja sa  v prvom rade na prekážky nepozerám ako na prekážky, ale na výzvy. Uhol pohľadu robí naozaj veľa a človek často skončí v podnikaní skôr vo vlastnej hlave, ako sa vôbec s prvou prekážkou stretne v praxi. Na druhej strane nebudem tvrdiť, že stačí si ísť len za svojim snom a všetko bude skvelé. Určite je dôležitá súhra viacerých okolností, ale chcenie a skutočné odhodlanie je podľa mňa tým najdôležitejším. Ako sa vraví… všetko sa dá, len treba chcieť.

16864379_1834387653500952_4352045624520617353_n.jpg
Archív NEJA

Nena: Každý by mal mať svoje priority. Hlavne by sa na to ženy nemali pozerať ako na súboj a rozhodovanie medzi dvoma vecami. Súhlasím, že nejde mať všetko, ale nesúhlasím s výhovorkami. Treba mať systém, zvyk, disciplínu a dá sa zladiť aj súkromný a pracovný život. Navyše, ak pracujete rovnako na súkromnom, ako aj na pracovnom živote, budete mať podporu aj z druhej strany a to je pre harmonizáciu práce a rodiny to najdôležitejšie.

Značnou prekážkou je náš vek. Keď sedíme napríklad so starším ostrieľaným manažérom hotela, musíme rýchlo dokázať, že sme mu rovnocenným partnerom. Síce mi to nerobí problém a často sa na tom bavím, ale stretávam sa s tým, že na obchodných stretnutiach zvyčajne pobavíme našim mladým vekom. Takmer každé obchodné stretnutie s novým klientom začína vetou: „Jéj, aké ste mladé.“ 🙂

reklama:

Kto je vašim vzorom?

Janka: Moja rodina. Rodičia, brat a dvaja najbližší priatelia. Každý iným spôsobom. Rodičia láskou, raz chcem mať takýto vrúcny a milujúci vzťah ako majú oni dvaja. Brat svojou disciplínou, a priatelia tým, že pri mne stoja v dobrom aj v zlom.

16754410_1259912840761343_1713547676_n.jpg
Archív NEJA

Nena: Pre mňa sú to celkovo ľudia ako takí a najmä ženy! Aj tie, ktoré mi ukazujú, aká nikdy nechcem byť. Pre mňa je vzorom každý človek, ktorý ma sny a robí všetko preto, aby si ich splnil. Obrovský vzor pre mňa vždy boli a budú ľudia, ktorí veria samí v seba a tvrdo na sebe pracujú, vzdelávajú sa, čítajú veľa kníh a nestagnujú. Avšak v dnešnej pohodlnej dobe je to čoraz menej vídaným javom.

reklama:

Aké najväčšie chyby ste v podnikaní spravili (ktoré najviac ľutujete) a čo považujete za svoj najväčší úspech?

Nena: Som človek, ktorý sa neuspokojí len tak s hocičím, a ktorý chce stále na sebe pracovať. Otázka čo ľutujem a aké chyby som spravila je o to ťažšia. Vždy je čo ľutovať, ale skôr ak niečo ľutujem, tak tým štýlom, aby som to nabudúce urobila inak a lepšie. Nie tým štýlom, že by som niečo chcela vrátiť späť a radšej to neurobiť. Za úspech pokladám každú akciu, ktorá nám niečo dala, každý event a workshop, ktorý nás motivuje a všetko, odkiaľ ľudia odchádzajú spokojní a dobre naladení. Za ten top pokladám, že sa nám do roka podarila prvá zahraničná spolupráca.

Janka: Keď človek začína, chybám sa nevyhne a samozrejme, ani ja nie som výnimkou. Určite si teraz dávam väčší pozor na dôslednosť a pripravenosť. Boli situácie, kedy som pre vlastnú nepozornosť prišla o celý zisk. A pre mňa je najväčším úspechom to, že sa môžem venovať tomu, čo ma baví.

reklama:

 

20170223_131048.jpg
Archív NEJA

Organizujete eventy pre deti i dospelých. Stalo sa vám, že ste niekedy zabudli „prepnúť“ a to čo sa skôr hodí pre deti, ste použili na akcii pre dospelých?

Janka: Niekedy zabúdame prepnúť úmyselne a funguje to skvelo 🙂 .

reklama:

Nena: Občas je celkom fajn priniesť do sveta dospelých aj trochu detského. Lebo ja tvrdím, že deti učia nás – dospelých, len my ich málo vnímame. Veľa eventov pre dospelých je rovnako veselých, ako tie detské. No program pre dospelých by len ťažko fungoval pre deti a naopak. Čiže to vždy pripravujeme pozorne.

St6a9420 as smart object 1.jpg
Archív NEJA

 

Čo odkazujete ženám, ktoré začínajú podnikať a okolie ich rozhodnutie nechápe?

reklama:

Janka: Aby si verili a verili svojim úsudkom. Je to možno také klišé, ale je to tak. Zároveň, aby nestrácali tak povediac zdravý sedliacky rozum. Treba vedieť prijať aj kritiku a nechať si poradiť. Stále je však najdôležitejší ich vlastný názor a viera v samú seba.

Nena: Začať! Lebo to je to najťažšie. A potom neriešiť. Všetci budú zarazení, prekvapení. Budú takí, ktorých rozpučí od závisti, že práve VY ste na to dostali „gule“, aj takí, ktorí vás budú tak nejako obdivovať, ale zároveň mať strach aj za vás a verte mi, nájdu sa aj takí, ktorí vám odrazu budú chcieť radiť tak, ako ešte nikdy pred tým J Preto hlavne počúvať samú seba, svoje rozhodnutia a túžby. Veď koniec koncov, tak by to mala robiť každá žena, ako vo vzťahoch, v živote, tak aj v podnikaní. Lebo ste sa na to dali vy samé, pustili ste sa do toho na vlastnú päsť a nikto to nebude chcieť viac ako Vy!

St6a9439 as smart object 1.jpg
Archív NEJA

Čo pre vás predstavuje výzvu do budúcna?

reklama:

Nena: Pre mňa je asi najväčšou výzvou pokrytie zahraničia našimi službami a organizovať eventy, ktoré oslovia čo najviac ľudí. Na toto sa teším asi najviac.

Janka: V tomto ostávame idealistické a chceme sa držať hesla „Dávať je viac, ako brať“. Robiť to tak, aby to ľudí robilo šťastných a robilo svet krajším. Takto sa nám to potom aj bude vracať. Dúfam 🙂

Autor: Milota Mezeiová

reklama:

Odporúčané

K téme

Slovenka vyrába mandaly, ktoré dokážu zachytiť nadpozemskú krásu duše Manželka lídra skupiny IMT Smile Anna Tásler: Cestovať a objavovať je strašná závislosť

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.