Epidémia cukrovky zachvátila aj Slovensko!

Cukrovka, diabetes, žena, zdravie, hladina cukru,
shutterstock.com

V súčasnosti má toto ochorenie viac ako 7 % obyvateľov Slovenska a na celom svete každých desať sekúnd diagnostikujú diabetes trom ľuďom.

Cukrovka je pandémiou tretieho tisícročia. Predpokladá sa, že na celom svete má diabetes takmer 366 miliónov ľudí. Každých desať sekúnd diagnostikujú diabetes trom ľuďom. Pri súčasnom životnom štýle je predpoklad, že počet ľudí s diabetom bude rásť. Do roku 2030 bude podľa odhadov až 552 miliónov ľudí s cukrovkou. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že na ochorenia súvisiace s diabetom sa vynaloží 2,5 až 15 percent z celkového ročného rozpočtu pre zdravotníctvo.

Až 7 % obyvateľov Slovenska má cukrovku

Slovensko pritom patrí medzi krajiny s prognózou významného nárastu počtu pacientov s diabetes mellitus. Už v súčasnej dobe má toto ochorenie viac ako 7 % obyvateľov Slovenska, teda takmer 350 000 ľudí. Okrem toho odborníci predpokladajú, v súlade s údajmi Medzinárodnej diabetickej federácie (IDF), ďalších 150 tisíc pacientov v zatiaľ nepoznanej, ale už jestvujúcej forme alebo v štádiu prediabetických syndrómov.

Aké sú príčiny pandémie diabetes?

Tento epidemický nárast počtu ľudí s diabetom súvisí nielen s predlžujúcou sa dĺžkou dožitia, ale tiež s epidémiou obezity a nezdravým životným štýlom, na čom sa podieľa aj nedostatočná osveta medzi širokou verejnosťou. Ak bude trend nárastu pokračovať, v roku 2030 bude žiť na Slovensku viac ako 600 000 ľudí s diabetom.

Poznáte svoju glykémiu?

Glykémia je dôležitým pojmom, no len málokto o nej niečo tuší. Glykémia vyjadruje množstvo cukru v krvi. V prípade dlhotrvajúcich výkyvov nastávajú vážne zdravotné komplikácie. Hlavným cieľom liečby cukrovky je udržanie optimálnej hladiny glykémie, ktorá nalačno nemá byť vyššia ako 6,5-7,0 mmol/l a po jedle vyššia ako 8,0-10,0 mmol/l.

Dlhodobo zvýšená glykémia môže viesť k:

slepote: Cukrovka je vôbec najčastejšou príčinou slepoty a zhoršenia videnia.

amputácii nôh: 4 300 diabetikov príde ročne o nohu.

problémom so srdcom: Ľudia s diabetom majú dvoj- až štvornásobne vyšší počet úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia a na infarkt.

poškodeniu obličiek: Diabetes je najčastejšou príčinou nezvratného zlyhania obličiek.

Prevencia nadovšetko

Existuje niekoľko jednoduchých opatrení, ktoré pomáhajú predchádzať cukrovke. Pravidelný pohyb, udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti, zdravá výživa a sledovanie glykémie sú najlepšou prevenciou pred diabetom 2. Typu.

Ľudom, ktorí už zaznamenali zvýšené hodnoty cukru v krvi, môže pomôcť neurotest, ktorý dokáže určiť ich predispozíciu na takzvanú diabetickú nohu pomocou jednoduchej náplasti. Pre ľudí s diabetom 1. typu je zasa vhodnou pomôckou moderná inzulínová pumpa prepojená so senzorom, ktorá dokáže monitorovať glykémiu 24 hodín denne a v prípade potreby pozastaviť podávanie inzulínu a zachrániť tak diabetika pred nebezpečným stavom hypoglykémie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom