Existuje imunita voči opici? Vedci zistili toto

Alkohol, párty, priatelia, piť, oslava, zábava
Thinkstock

Štúdia holandských a kanadských vedcov sledovala návyky študentov spojené s užívaním alkoholu a ich skúsenosti s následkami alkoholového opojenia. Prišli k nasledujúcim prekvapivým záverom.

Pitie vody nepomáha zmierniť následky konzumácie alkoholu. Tvrdí to tím holandských a kanadských vedcov, ktorý svoje zistenia predstavil počas víkendu na konferencii v Amsterdame. Ako tiež výskumníci vyhlásili, ich štúdia ukázala, že imunita voči „opici“ neexistuje.

Vedci do štúdie zapojili 826 holandských študentov, ktorých sa pýtali na návyky spojené s užívaním alkoholu a ich skúsenosti s následkami alkoholového opojenia. Anketa ukázala, že 54 percent študentov sa po pití alkoholu naje dúfajúc, že tým odvráti neskoršiu bolesť hlavy či žalúdka. S rovnakou pohnútkou viac ako dve tretiny opýtaných pilo vodu zároveň s alkoholom a viac ako polovica sa jej napila pred spaním. Hoci priznané následky tých, čo pili vodu, boli o niečo miernejšie ako u tých, čo ju nepili, konečné výsledky štúdie ukázali, že voda nemá výrazný vplyv na poalkoholový stav. „Pitie vody môže pomôcť pri smäde a suchom hrdle, no nezabráni utrpeniu, bolesti hlavy a nevoľnosti,“ uviedol J.C. Verster z Univerzity v Utrechte.

V ďalšej časti štúdie sa vedci zamerali na tvrdenia niektorých ľudí, že po alkohole nikdy nepociťujú „opicu“. V nej sa 789 kanadských študentov pýtali otázky týkajúce sa ich konzumácie alkoholu v predošlom mesiaci, aké množstvo alkoholu vypili, za aký čas, a aké to malo následky. Výskumníci zo získaných dát, pohlavia účastníka a jeho hmotnosti následne vyrátali koncentráciu alkoholu v krvi. Výsledky ankety ukázali, že štyri pätiny tých účastníkov, ktorí tvrdili, že „opicu“ nemali, jednoducho nevypili také množstvo alkoholu, aby sa u nich prejavila. Naopak, takmer žiaden z účastníkov a účastníčok, ktorým vyrátali koncentráciu alkoholu v krvi vyššiu ako 2 promile, sa jej nevyhol. Podľa Verstera je tento vzťah pomerne jednoznačný. „Čím viac pijete, tým je väčšia pravdepodobnosť, že budete mať opicu,“ povedal.

Odborník zároveň uviedol, že časť problému spôsobuje aj skutočnosť, že vedci stále nepoznajú dôvod, prečo organizmus na alkohol reaguje takýmto spôsobom. „Výskum ukázal, že nejde len o dehydratáciu. Vieme, že sa do toho zapája aj imunitný systém, no kým nezistíme, čo opicu spúšťa, je málo pravdepodobné, že nájdeme na ňu efektívnu liečbu,“ vyjadril sa. Podľa vedcov tak jediným účinným spôsobom, ako sa vyhnúť „opici“, zostáva, piť menšie množstvo alkoholu.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a www.cbsnews.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom