EXKLUZÍVNE: Alexander Wang o kolekcii pre H&M

Alexander Wang a Margareta van den Bosch v New Yorku
H&M

Americký módny návrhár v exkluzívnom rozhovore pre Dámsku jazdu priblížil detaily a inšpiráciu ukrývajúcu sa za dlho očakávanou kolekciou plnou sexepílu, dynamiky a pulzujúcej energie.

O kolekcii Alexander Wang X H&M sa popísalo už veľa. Ako by si ju opísal svojími vlastnými slovami v prípade, že by sa predsa len našiel niekto, kto nevie, čo od nej očakávať?

Kolekcia Alexander Wang X H&M je založená na výkonnosti a športovom oblečení, s originálnymi a všestrannými kúskami, ktoré sa dajú nosiť ako na šport, tak i von na bežný deň. Ide o akýsi novodobý mestský štýl s množstvom technicky pokročilých úprav a prepracovanou konštrukciou odevov. Každý si v nej nájde niečo, či už túžite po super grafickom a out – there modeli, alebo po niečom viac umiernenejšom, čo môžete nosiť každý deň.

Čo sa skrýva za inšpiráciou kolekcie a aké siluety si zvolil?

Pohyb a šport je pre mňa inšpiráciou už odjakživa. Spája sa totiž s tými najprogresívnejšími materiálmi a technológiou, vďaka ktorým sa daný výrobok musí neustále prekonávať, kedže je v úzkom kontakte s aktívnosťou ľudského tela. Ja osobne doslova žijem v oblečení určenom na cvičenie a keď sa pozriete na dnešné ulice, športový odev je súčasťou života každého z nás, aj keď aktívne nešportuje. Chcel som vytvoriť športom inšpirovanú kolekciu, s veľkomestským nádychom, výraznými siluetami, a tiež chrániacu pred vplyvom rôznych vnútorných i vonkajších elementov.

Alexander Wang x v New Yorku: Silný módny zážitok
Alexander Wang x H&M v New Yorku: Silný módny zážitok H&M

V súčasnosti šéfuješ vlastnej značke Alexander Wang, si kreatívny riaditeľ módneho domu Balenciaga a navrhol si exkluzívnu kolekciu pre H&M. Ako to zvládaš časovo a po stránke kreatívnych nápadov a inšpirácie?

Schopnosť zreteľného a jasného rozlíšenia jednej práce od tej druhej je to, čo mi pomáha pri zmenežovaní svojho času a nápadov. Značka Alexander Wang je pre mňa veľmi osobná záležitosť, je len na mne, aké budú kódy značky a kam sa posunie v budúcnosti. A jej hlavným sídlom je New York. Pri Balenciage ide o jeden z najrešpektovanejších parížskych módnych domov a jeho reputácia je pevne zakotvená v DNA značky. Mojou úlohou je v tomto prípade posúvať ju vpred a zabezpečiť to, aby bol módny dom relevantný v súčasnosti aj budúcnosti. Nuž a čo sa H&M týka, snažil som sa tu zachytiť konkrétnu esenciu mojej vlastnej značky v exkluzívnom jednorázovom prevedení.

Alexander Wang x v New Yorku: Silný módny zážitok
H&M

Čo robíš preto, aby si si udržal súčasnosť a zároveň sa prispôsobil aktuálnym trendom?

Pre mňa je dôležité, aby som sa neustále posúval vpred a zároveň skúšal nové veci. Móda je mojou vášňou rovnako tak, ako bola v prvý deň, keď som si založil svoju značku. Nič neberiem ako samozrejmosť. Zistil som totiž, že vďaka takémuto zmýšľaniu najviac pracovne napredujem.

Ktorý kúsok z kolekcie pre H&M je podľa teba najviac verzatilný a dá sa nosiť ako k sukni, tak aj k džínsom?

Takých, ktoré by vyzerali skvele s džínsami aj sukňou, je tam veľa. Jeden z mojich najobľúbenejších kúskov je sveter napichaný penou vytvárajúcou 3D efekt krokodílieho vzoru. Sú tam tiež čierna a sivá neoprénová mikina s reliéfnym nápisom WANG, alebo čierny neoprénový top so sťahujúcou WANG gumou po bokoch s efektom podobným korzetu. Prešívaná kožená bunda vyzerá skvele s džínsami aj sukňou, ale to platí aj pre všetky športové topy. Mojim zámerom bolo vytvoriť niečo nesmierne verzatilné, čo by si každá žena mohla skombinovať s čímkoľvek zo svojho existujúceho šatníka.

Prečítajte si aj: Wang x H&M: Dych vyrážajúca módna zmena sestier Heribanových

Kolekciu Alexander Wang x H&M návrhár v spoluprácii so švédskym módnym reťazcom oficiálne odprezentoval v októbri v New Yorku. Do cvičnej haly premenenej na módnu arénu sa okrem novinárov z celého sveta zmestili aj celebrity ako Jessica Chastain, Kate Mara, Dakota Fanning a Mary J. Blige. Počas večera vystúpili hip-hopové speváčky Sharaya J a Missy Elliott. Kolekcia je v predaji po celom svete od zajtra 6. novembra 2014, na Slovensku ju nájdete v bratislavskej predajni H&M v Eurovea.

Príspevok napísala módna konzultantka Barbora Dudinská pôsobiaca v Toronte. Pôvodom Slovenka čitateľom portálu DÁMSKAJAZDA.sk prostredníctvom reportáží približuje najvýznamnejšie spoločenské podujatia vo svete súvisiace s módou a módnymi trendmi. Aktuálne novinky zo sveta módy prináša aj na jej oficiálnej webovej stránke www.barboradudinska.com.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk