Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vierka Ayisi
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
27. januára 2016 ŠoubizDomáci šoubiznis od Milota MezeiováSITA Diskusia()

Exkluzívne Vierka Ayisi: Tanec vás naučí milovať telo!

Aké finty používa na mužov, čo jej pomáha udržať skvelú postavu a čo ju dokáže skutočne urobiť šťastnou? To všetko nájdete v exkluzívnom rozhovore pre Dámsku jazdu.

Dcéra zakladateľa a legendy moderného tanca na Slovensku, Fredyho Ayisiho, Vierka Ayisi,  pôsobí vo svete tanca a hudby už viac než desať rokov. Sympatická tanečnica, choreografka, učiteľka tanca a aj speváčka v rozhovore pre Dámsku jazdu odhalila čo to zo svojho súkromia.

Vierka Ayisi
Roman Plačintar Photology

 

Čo vám okrem tanca a fitness pomáha udržať si štíhlu líniu? Držíte diéty? Alebo?

Počas celého môjho života sa nejakým spôsobom hýbem, tak si myslím, že práve to je hlavný dôvod mojej štíhlej postavy. Okrem toho, keďže som vegetariánka, sa tiež snažím veľmi zdravo stravovať . Málokedy jem nezdravé veci. Diéty držím napríklad iba po sviatkoch. Aj teraz som mala menšiu očistnú diétu( smiech). Ja si myslím, že naše telo sa dokáže vyrovnať s nadváhou aj bez toho, aby sa muselo trápiť nejakými drastickými diétami. Verím, že správnou kombináciou cvičenia a zdravej výživy sa dá udržať vo forme. Najdôležitejší z toho všetkého je však pohyb.

Otvárate tanečné a fitness štúdio Dance Station. Čo všetko v ňom môžeme nájsť a pre koho je určené?

Máme ponuku pre všetky vekové kategórie. Dospelí aj deti sa môžu tešiť z rôznych druhov tanečných, jogových a fitness cvičení. Snažíme sa vytvárať inšpiratívne a vysoko intenzívne tréningy a náš rozvrh hodín obsahuje cvičenie pre všetky úrovne zdatnosti.  Jedným z našich cieľov je vytvoriť pozitívny náhľad na tanec ako formu cvičenia a zdravý spôsob života. Dance Station v bratislavskom Aircraft Sport House vlastne sprístupňuje tanec a fitness či už rekreačne alebo na profesionálnej úrovni ľuďom všetkých vekových kategórií.  Naši inštruktori sú odborníkmi v najnovších tanečných trendoch a poznáte ich zo slovenského tanečného šoubiznisu. Venujeme sa i yoge, ktorá pomáha zdraviu tela i mysle. Ďalej máme tanečnú školu Little Stars pre deti a mládež od 4 do 15 rokov, ktoré sa radi hýbu alebo majú prejav nejakého talentu na tanec. My sa im tento talent snažíme pomáhať rozvinúť. Okrem Dance Station momentálne spolupracujeme aj  na niekoľkých projektoch s Adamom Peťovským.

Aký tanečný štýl odporúčate najviac pre ženy , a ktorý by si určite mala vyskúšať každá z nás?

Myslím si, že každá žena bez ohľadu na vek alebo skúsenosti s cvičením, na jej postavu alebo fyzickú kondíciu si určite nájde nejaké cvičenie, ktoré sa jej svojou koncepciou bude páčiť a bude jej vyhovovať. Napríklad ja vyučujem  FitDance. Je to efektívna kombinácia tanca a fitness cvičenia. Obsahuje elementy rôznych tanečných štýlov. Toto kondičné cvičenie som vyvinula pred pár rokmi sama. Dôvodom bola inšpirácia a motivácia pre ženy všetkých vekových kategórií, ktoré sa chcú udržať vo forme , chcú sexi vyzerať a pomocou tanca schudnúť a nájsť lásku k svojmu telu.  Ide skôr o rekreačnú formu tanca, ktorú vyučujem aj v Dubaji, kde som posledné dva roky pôsobila. Mám už komunitu žien, ktoré naozaj vidia pozitívne účinky na svojej postave. Ak potrebujete vyformovať konkrétne pozadie, odporúčam Brazilian Butt Lift (brazílsky zdvihnutý zadok) alebo Latino Fitt, ktoré je určené na zoštíhlenie a posilnenie postavy.

Podľa čoho sa dá zistiť, že dieťa má predpoklady na tanec?

Väčšinou sa takýto talent začína prejavovať veľmi jasnými náznakmi. Napríklad, keď počuje hudbu, tak sa začne hýbať. Talentované dieťa na tanec vníma jej rytmus a dokáže sa správne do rytmu aj pohybovať. Nejakým spôsobom inklinuje k hudobnej scéne a má napríklad interpreta, ktorého napodobňuje. Väčšinou rodičia dokážu vystihnúť tento talent na pohyb, (či už tanečný alebo akýkoľvek športový). Avšak talent je len istý predpoklad, aby bolo dieťa úspešné. Dôležitejší je pravidelný tréning, čiže cibrenie pohybu a tiež disciplína. Ja si myslím, že čím skôr sa tieto predpoklady u dieťaťa prejavia, tým skôr je lepšie s tancom začať a nejakým spôsobom to dieťa motivovať, inšpirovať a prispievať, aby sa naozaj vzdelávalo v tomto pohybe. Potom neskôr sa ukáže, či dieťa naozaj chce tancovať alebo či chce hrať basketbal alebo futbal. Dôležitý je pohyb, pretože pre každé dieťa je dobrá nejaká pohybová kultúra.

Vierka Ayisi
Roman Plačintar Photology

 

Aký vek je najvhodnejší, ak sa chcete venovať profesionálne tancu? Kedy začať?

Tancovať sa dá začať kedykoľvek a nemusí to byť odmalička. Poznám viacerých profesionálnych tanečníkov (napríklad aj ja, alebo moje kolegyne), ktorí nezačali tancovať od detstva. Nie všetci majú za sebou baletnú, džezovú, hiphopovú či  gymnastickú prípravu. Niekedy človek začne tancovať v mládežníckom veku ( 11 až 12 rokov) a stále sa dá dobehnúť ten náskok, ktorí majú ľudia venujúci sa tancu od útleho veku. Závisí to aj od talentu.  Ak ho máte, prejaví sa to samo a potom už záleží na intenzívnom tréningu, aby sa prejavila spomínaná profesionalita. S rekreačným tancom sa dá začať kedykoľvek. Mám aj také prípady, že prišli ku mne dospelé ženy na hodinu práve toho FitDancu, ktorý som spomínala a urobili neuveriteľný pokrok. Zo začiatku im to veľmi nešlo. Najmä jednej z nich a po roku tréningu bola najlepšia z celej skupiny a veľmi šikovná a talentovaná.  Dokonca až tak, že keby sa chcela venovať tancu profesionálne, tak pravdepodobne by aj mohla. Čiže mala v sebe skrytý talent. Ja si myslím, že tanec je pre každého v akomkoľvek veku.

 

Čo pokladáte za svoj najväčší úspech?

V mojom živote je niekoľko takých bodov, ktoré považujem za svoj profesionálny úspech. Či už je to v oblasti spevu alebo tanca, ktoré by som mohla spomenúť. Čo sa týka môjho osobného života, jeden z mojich najväčších úspechov je  to, že som za posledné dva roky precestovala takmer 42 krajín, takže som bola na takej ceste okolo sveta. Neplánovanej. To bol vždy môj obrovský sen. A myslím si, že práve tieto dva roky veľmi ovplyvnili to, kto som teraz a akým spôsobom rozmýšľam, akým spôsobom jednám a aké mám hodnoty. Videla som rôzne kultúry, rôznych ľudí, rôzne radostné a aj nie veľmi krásne scény. Takže myslím si, že toto bol taký najväčší úspech. Mať príležitosť, požehnanie a možnosť vidieť tak strašne veľa.

Seychelles.jpg

V akej krajine by ste chceli žiť?

Zo všetkých tých miest, ktoré som za svoj život precestovala, tak asi moje naj najobľúbenejšie miesto je Singapur. Vedela by som si tam predstaviť aj žiť, pretože to tam veľmi milujem a bola som tam už niekoľkokrát. Vždy som silne uvažovala, že tam ostanem. A potom je to Austrália. Samozrejme sú aj iné nádherné miesta na svete. Mám rada aj Južnú Ameriku, USA, ale žiť by som chcela najmä na týchto dvoch miestach.  Slovensko však vždy považujem za svoj domov. Mám tu svojich priateľov, svoju rodinu, všetky spomienky na detstvo a ak náhodou budem v budúcnosti žiť mimo Slovenska, vždy sa sem budem s láskou vracať.

Kto je vašim najväčším vzorom?

Asi v každej oblasti môjho života je niekto, kto ju ovplyvnil pozitívnym spôsobom. Určite považujem za veľký vzor svojich rodičov, ktorí ma vždy inšpirovali, motivovali ísť určitým smerom. Čo sa týka umeleckej tvorby, je niekoľko spevákov a tanečníkov, ktorých považujem za svoje vzory, ako je napríklad Beyoncé, Michael Jackson a ďalší.

Čo vás urobí najviac šťastnou?

Mohla by som vymenovať veľmi veľa vecí, ktoré ma robia šťastnou, a za ktoré som nesmierne vďačná, ale najdôležitejšie v živote sú pravdepodobne také malé radosti, ktoré si ani neuvedomujeme. Mňa robí šťastnou aj to, keď som so svojou rodinou, keď je vonku pekné počasie. Keď som so svojim milovaným psíkom (smiech), a keď mám možnosť cestovať. Alebo aj keď je niekto vedľa mňa šťastný, tak sa teším s ním.  Sú to teda maličké veci a detaily, ktoré robia môj život krajším.

Poraďte čitateľkám, aké finty používate na mužov?

Ja si myslím, že najdôležitejšou vecou vo vzťahu je vždy byť sám sebou. Pretože, keď sme sami sebou, tak sa vyhneme aj hádkam, sporom a prekvapeniam v neskoršom štádiu vzťahu, keď sa práve začnú prejavovať skutočné črty povahy. Nesnažiť sa teda získať druhého prejavovaním osobnostných čŕt, ktoré ani nie sú naše a byť niekým, kým nie sme len teda preto, aby sme ovplyvnili dotyčnú osobu. Podľa mňa muži majú u žien najradšej prirodzenosť a otvorenosť. A tiež odlišnosť, individualitu. Takže určite prirodzenosť je najdôležitejšia finta na muža (smiech).

…a čo nesmie chýbať vo vašom šatníku?

Rada sa obliekam ležérne a pohodlne. Pre mňa je veľmi dôležité, ako sa cítim, či už v oblečení, topánkach alebo v účese. V mojom šatníku nechýba voľné, letné, veľmi pohodlné oblečenie, ako napríklad voľné šaty, alebo plážový odev. To je asi moje najobľúbenejšie. Veľmi rada nosím doplnky, ako sú náušnice a zaujímavé šperky. Tiež obľubujem veci, ktoré majú  prírodnejší vzhľad. Z farieb u mňa prevládajú zemité a prírodné odtiene. Síce mám také obdobia, keď niekedy inklinujem  aj k iným farbám.

K téme

Pravda o detoxikačných čajoch. Naozaj sa po nich chudne? Každý vzťah vám stroskotá? Toto môže za vaše nešťastie!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.