Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mýty o núdzovej antikoncepcii
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:
reklama:
14. júna 2018 Deti a rodinaTehotenstvo od DamskaJazda.skSITA

Fakty a mýty o tabletke po: Toto by mala vedieť každá žena

Máte za sebou vášnivé chvíle a zabudli ste na ochranu? V takejto situácii prichádzajú na rad obavy pred neželaným tehotenstvom, ktoré často zaženie takzvaná tabletka po. Aj keď je na trhu pomerne dlho, ešte stále sa objavujú nepravdivé názory o nej.

Núdzová alebo inak urgentná antikoncepcia sa používa, ak zlyhajú ostatné antikoncepčné metódy či po nechránenom pohlavnom styku. Ak po dieťati ešte netúžime a potratu sa chceme vyhnúť, siahame najčastejšie po takzvanej tabletke po.

Fakt: Poznáme tri druhy urgentnej antikoncepcie

V súčasnosti WHO popisuje tri rôzne metódy núdzovej antikoncepcie, ktoré sú viac či menej využívané aj na Slovensku:

postkoitálne núdzové tablety
kombinované postkoitálne tablety tzv. Yuzpeho metóda
zavedenie vnútromaternicového telieska (IUD).
Ako núdzovú antikoncepciu po pohlavnom styku WHO odporúča niektorý z nasledujúcich dvoch liekov:

reklama:

Urgentná antikoncepcia s účinnou látkou ulipristal acetát (jedna dávka 30 mg) alebo levonorgestrel (jedna dávka 1,5 mg)

Fakt: Účinnosť sa zvyšuje užitím čo najskôr po nechránenom sexe

Táto núdzová antikoncepcia je tým účinnejšia, čím skôr ju užijete po nechránenom pohlavnom styku. Najneskôr do 120 hodín. Dokáže zabrániť približne až 84??? percentám tehotenstiev. Takže, ak sa chceme vyhnúť bábätku, nečakajme na posledný piaty deň, ale tabletku užime v priebehu 12 hodín po sexe.

Liečivo sa dá získať v lekárňach bez lekárskeho predpisu. No je potrebné si pozorne prečítať príbalový leták. V niektorých prípadoch sa jeho užitie neodporúča. Po troch dňoch po užití je vhodné navštíviť gynekológa, aby vás uistil, či tabletka zabrala.

Fakt: Užívanie núdzovej antikoncepcie by sme nemali preháňať

reklama:

Tabletka po v žiadnom prípade nenahrádza pravidelnú hormonálnu antikoncepciu. Mala by byť naozaj krajným núdzovým riešením pred nechceným tehotenstvom. Pre naše zdravie je vhodnejšie zaujať zodpovedný prístup a radšej predchádzať podobnej situácii.

Mýtus: Chráni pred pohlavnými chorobami

Toto liečivo slúži na zabránenie tehotenstva, ale pred pohlavne prenosnými chorobami vás nedokáže ochrániť. V tomto smere je najúčinnejším prostriedkom kondóm.

Fakt: Môžu sa objaviť zriedkavé komplikácie

Väčšina žien nemá žiadny problém, no niekedy sa môže vyskytnúť nevoľnosť, vracanie. Ak ste vracali do troch hodín po užití tabletky, liečivo ste pravdepodobne vyvrátili. V takomto prípade buď užite ďalšiu tabletku alebo vyhľadajte lekára. Ďalšími vedľajšími účinkami bývajú bolesti hlavy, podbruška, prsníkov či pocit únavy a závrate.

Mýtus: Spôsobuje potrat

reklama:

Podľa WHO je tehotenstvo definované ako implantácia oplodneného vajíčka do sliznice maternice, ktorá prebieha 5-7 dní po oplodnení. Núdzová antikoncepcia sa však má podať práve do uvedených piatich dní, preto nespôsobuje potrat, ako sa mnohí nazdávajú. Urgentná antikoncepcia účinkuje už pred začiatkom tehotenstva, nemá preto potrat spôsobujúci účinok.

Mýtus: Je pre ženu nebezpečná

Aj keď núdzová antikoncepcia predstavuje hormonálny zásah do organizmu a netreba to s jej užívaním preháňať, nie je pre ženu nebezpečná. Množstvo vedeckých prác preukázalo jej bezpečnosť.

reklama:

Odporúčané

K téme

Antikoncepcia, ktorú stačí užiť raz za mesiac? Vedci sľubujú novinku Chcete prestať s antikoncepciou? Toto sa deje s vašim telom

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.