“Fenomén Katie”, alebo: Ako žena v IT rozdelila svet

Katie Bouman
Zdroj fotky: Katie Bouman. Photograph: MIT CSAIL

Apríl 2019 sa zapísal do histórie dvoma mimoriadnymi udalosťami. Vedcom sa podarilo získať prvý záber čiernej diery a ako vedľajší produkt bol spozorovaný “fenomén Katie”. Kým prvá udalosť je naozaj dychberúca a, pravdupovediac, pre väčšinu z nás nie celkom zrozumiteľná, tá druhá je vynikajúcou metaforou súčasnej internetovej doby.

Čo sa vlastne stalo?

O tom, ako sa vedcom pomocou EHT (Event Horizon Telescope) podarilo zozbierať dáta a pomocou komplikovaných algoritmov dať dokopy fotografiu, ktorá obletela svet, sa môžete dočítať všade. Oveľa zaujímavejší (no zatiaľ nedostatočne preskúmaný) je práve fenomén, ktorý som pomenovala podľa vedkyne z MIT, ktorá sa na vzniku fotografie podieľala. Jej meno je Katie Boumanová.

Internety sa zbláznili

Na začiatku tohto fenoménu bola fotka, ktorá zachytávala nadšenú a dojatú mladú ženu pred notebookom s kódom a fotografiou čiernej diery. Nasledovala ešte jedna, kde sa tá istá žena skláňa nad dátovým centrom, ktoré bolo potrebné na vytvorenie fotky najslávnejšej diery sveta. A potom to šlo rýchlo. Zrazu bola Katie “tá, čo stojí za fotkou čiernej diery”, “black hole girl” a bol jej plný internet.

7200.jpg
https://i.guim.co.uk/img/media/ddda0e5745cba9e3248f0e27b3946f14c4d5bc04/108_0_7200_4320/master/7200.jpg?width=620&quality=85&auto=format&fit=max&s=6a24f6bba6bbc15e7ebd24bb0b46d158

Potom to však ľuďom nedalo a začali spochybňovať podiel Katie Boumanovej na vzniku fotografie čiernej diery. Presvedčení o tom, že správny IT špecialista vyzerá inak, začali sa biť za práva mužských členov tímu, ktorých úloha vyzdvihnutá nebola. Prestali, až keď im jeden z nich povedal, že o ich láskavosť nestojí, a že jednu z tých dvoch fotiek vlastne spravil on, pretože chcel vyzdvihnúť prínos svojej mimoriadne šikovnej kolegyne.

A čo robí tento fenomén takým fenomenálnym?

Vlastne nič, priam naopak. Príbeh Katie nie je vôbec výnimočným javom, takže definíciu fenoménu nespĺňa. Je to príbeh ženy, ktorá si vraj prisvojila kredit (čo nikdy neurobila) za niečo, čo vlastne nebola jej zásluha (čo nie je pravda, pretože do veľkej miery sa o vznik fotografie zaslúžila aj ona).

Post k postu, od internetového plátku k plátku, bez toho, aby sa hocikto z autorov postov či textov skúsil Katie Boumanovej opýtať, aká bola jej úloha v celom tom strašne zložitom a pre laikov nepochopiteľnom procese, sa stala cez noc internetovou celebritou.

O autorke: Lucia Kleštincová pracuje ako poradkyňa v Európskej komisii a aktuálne kandiduje do Európskeho parlamentu za koalíciu Progresívne Slovensko – SPOLU, občianska demokracia.

Img_1114.jpg
Archív Lucie Kleštincovej

Napriek všetkému je to ale dobre. Vďaka Katie sa môžeme opäť rozprávať o vzniku dezinformácií, o tom, ako rozoznať dobré zdroje od zlých, alebo čo máme robiť, ak zbadáme, že sa online priestorom šíri blud alebo nepravda. (Napríklad toto). Vďaka Katie sa opäť môžeme rozprávať aj o tom, že ženy nielen teoreticky môžu byť, ale aj prakticky sú v oblasti Informačných technológií mimoriadne úspešné. Raz sa možno dožijeme aj toho, že sa nenájde ani jeden jediný jedinec akéhokoľvek pohlavia, ktorý by sa v podobnej situácii pozastavoval nad tým, či je Katie žena, alebo muž. Koniec koncov, dožili sme sa fotky čiernej diery!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom