Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2 plagat v1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:
reklama:
reklama:
30. apríla 2020 LifestyleKnihy a film od DamskaJazda.skSITA

GEN.sk – Pavel Traubner – portrét neurológa získal významné medzinárodné ocenenie

DJ/PR Film Davida Mináča o neurológovi profesorovi Pavlovi Traubnerovi z cyklu krátkometrážnych televíznych dokumentárnych filmov GEN.SK získal prestížne medzinárodné ocenenie Platinum Remi Award na 53.ročníku filmového festivalu WorldFest Houston v USA v kategórii Najlepší krátky film. Hoci pandémia zasiahla aj známy filmový festival a kinosály ostali prázdne, odborné
poroty vyberali z viac ako 4500 prihlásených filmov zo 47 krajín. Film vznikol v produkcii TRIGON PRODUCTION A RTVS.
Vynikajúce umelecké spracovanie dojemného životného príbehu Pavla Traubnera, ktorý sa vždy snažil zachraňovať ľudí nielen ako lekár, ale aj ako človek a humanista,“ také je záverečné hodnotenie krátkeho dokumentu. Režisérom je mladý slovenský režisér David Mináč. Cena príde autorovi poštou.

Medzinárodný filmový festival v Houstone je jedným z najstarších nezávislých filmových a video festivalov na svete. Na rozdiel od filmových festivalov ako sú Cannes či Toronto, sa na ňom udeľujú ceny až v desiatich hlavných kategóriách. Sú medzi nimi napríklad hudobné videá, nové médiá, experimentálne filmy a iné. Medzi najznámejšími laureátmi z predošlých ročníkov figurujú mená ako Steven Spielberg, George Lucas, John Lee Hancock, David Lynch, Ang Lee, Ridley Scott, Oliver Stone, Coen Brothers, David Lynch, Bryan de Palma, Robert Rodriguez, Peter Weir a ďalší.

David minac 1.jpg
David Mináč

Dokument z cyklu GEN.SK/Pavel Traubner v premiére odvysielala RTVS na Dvojke na jeseň minulého roka. Film zachytáva portrét osobnosti významného slovenského neurológa, ktorý
pomohol tisícom pacientov. Patria medzi nich aj známe osobnosti ako Milan Lasica, Kamil Peteraj, Ľubomír Feldek, Erika Judínyová, Jozef Oklamčák, či Mila Kňažko. ktorí vo filme účinkujú. Traubner sa ako malé dieťa počas vojny v lesoch schovával spolu s rodinou pred rasovou perzekúciu a podarilo sa mu zachrániť. Svoj pocit dlhu za prežitie pretavil do lekárskej kariéry. Bol dlhoročným prednostom I. Neurologickej kliniky v Nemocnici Staré mesto v Bratislave, ktorá je najstaršou na Slovensku, ako aj dekanom Lekárskej Fakulty Univerzity Komenského. V portréte sa prelínajú veselé a dojemné okamihy z jeho života, ktoré sú umocnené hranými rekonštrukciami.

1.1.png

David Mináč vyštudoval na britskej University of Southampton (odbor film a psychológia). Venuje sa predovšetkým filmovej réžii, scenáristike, módnej fotografii a komponovaniu hudby. Usporiadal viacero audiovizuálnych výstav vo Veľkej Británii, v Českej republike a na Slovensku. V roku 2017 ho Czech Photo Center v Prahe ocenilo za jeho audiovizuálnu tvorbu titulom Objav roka.
Link na film: https://vimeo.com/322604997/2330493085
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14089

reklama:

Odporúčané

K téme

Wonder Woman 1984 prilieta do kín, vidieť ju môžete len do piatku Tretí adventný týždeň príde do kín 100 % zábavné a 100 % chlpaté dobrodružstvo

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.