George Lucas získal ocenenie od Obamu

George Lucas
George Lucas SITA/AP

Biely dom ocení napríklad aj dramatika a scenáristu Tonyho Kushnera či scenáristku Elaine May. Americký filmár George Lucas dostane jednu z dvanástich Národných medailí umení, ktoré udelí prezident Barack Obama.

Podľa oficiálneho vyhlásenia Bieleho domu sa do výberu dostal preto, že dokáže „spojiť rozprávačské umenie s nekonečnou predstavivosťou a najmodernejšími technikami“ a „preniesol nás do nových svetov a vytvoril viaceré z najobľúbenejších a najkultovejších filmov všetkých čias„.

Ocenenie si prevezme na ceremoniáli v Bielom dome, ktorý sa uskutoční na budúcu stredu. Národné medaily umení dostanú aj dramatik a scenárista Tony Kushner, scenáristka Elaine May, hudobník Herb Alpert, spoluzakladateľka National Young Arts Foundation Lin Arison, zakladateľka Philadelphia Dance Company Joan Myers Brown, operná speváčka Renée Fleming, spisovateľ Ernest Gaines, maliar a sochár Ellsworth Kelly, krajinný architekt Laurie Olin, hudobník Allen Toussaint a Washington Performing Arts Society.

Šesťdesiatdeväťročný režisér, producent a scenárista George Lucas sa preslávil ako tvorca sci-fi série Hviezdne vojny. Hoci počas svojej kariéry režíroval len šesť celovečerných filmov, patrí k najuznávanejším a najlepšie zarábajúcim osobnostiam vo filmovom priemysle. V roku 1971 založil produkčnú spoločnosť Lucasfilm, ktorá sa stala priekopníkom v mnohých oblastiach.

Vznikli pod ňou napríklad spoločnosti Industrial Light & Magic, Skywalker Sound či LucasArts, ktoré sa stali lídrami vo vytváraní nových technológií v oblasti vizuálnych efektov, zvuku a počítačových animácií. Okrem Hviezdnych vojen vznikla v produkcii Lucasfilmu napríklad aj úspešná filmová séria o Indianovi Jonesovi.

Túto populárnu postavu vytvoril práve Lucas spolu so svojím priateľom Stevenom Spielbergom ako poctu akčným hviezdam seriálov z 30. rokov 20. storočia. Začiatkom roka 2012 Lucas oznámil, že sa chystá do dôchodku a už sa nebude podieľať na žiadnych veľkofilmoch.

Svoje slová potvrdil v októbri, keď spoločnosť Lucasfilm predal za 4,05 miliardy amerických dolárov štúdiám The Walt Disney Company. Všetky peniaze venoval vzdelávacej nadácii.

V júni sa po druhý raz oženil, jeho manželkou sa stala 44-ročná Mellody Hobson.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk