Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
káva, kofeín, šálka, nápoj, raňajky,
shutterstock.com
reklama:
reklama:
reklama:
2. júna 2014 ZdravieZdravý život od MonaSITA

Hrozí nám z kávy slepota?

Ani vy si bez tohto životabudiča neviete predstaviť deň? Ako vlastne súvisí pitie kávy so stratou zraku?

Káva – nápoj, ktorým mnohí z nás začínajú deň. Pri káve realizujeme často pracovné či súkromné stretnutia a vďaka nej si veľakrát ukradneme pár chvíľ pre seba. Pozor však, podľa niektorých vedeckých názorov pitie kávy vo veľkom množstve môže poškodiť zrak. Ako je to možné?

Aspoň tak tvrdia autori štúdie, ktorí na vzorke 80 000 žien a 40 000 mužov počas dvadsiatich rokov skúmali vplyv kofeínu na ľudské zdravie. Zistili, že tí, ktorí pili tri alebo viac šálok denne, mali až o 66 percent vyššie riziko vzniku exfoliácie glaukómu, čiže degenerácie očí.

Pravda o 10-tich populárnych zdravotných trendoch

reklama:

Je to vážna zdravotná komplikácia, ktorá zvyšuje tlak v očnej buľve, poškodzuje zrakový nerv a nakoniec spôsobí slepotu.

Čo je však zaujímavé, vedci počas výskumu neodhalili spojitosť s inými nápojmi, ktoré obsahujú kofeín. Čaj, čokoláda alebo aj kola by teda mali byť bezpečné v akomkoľvek množstve.

Dehydratačný účinok kávy je mýtus, potvrdili vedci

reklama:

Uvedená štúdia taktiež zistila, že vo vyššom nebezpečenstve sú ženy, ktoré majú vrodenú informáciu a v ich rodine sa už vyskytli podobné zdravotné komplikácie.

Keďže ide o prvú štúdiu podobného charakteru a na vznik glaukómu vplýva viacero faktorov, nedá sa jednoznačne tvrdiť, že pitím kávy si spôsobíte slepotu. „Na to by sme potrebovali viac výskumov a pozorovaní, aby sme potvrdili alebo naopak vyvrátili, že kofeínová káva môže byť jedným z rizikových faktorov pri glaukóme.“ povedal Jae Hee Kang, jeden z vedúcich výskumu.

reklama:

Odporúčané

K téme

Ako vplýva káva na rakovinu hrtana? Toto by ste mali vedieť Múka z kávy? Unikátna novinka pomôže celiatikom aj prírode

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.