Hrozí rakovina z podprsenky? Toto by mala vedieť každá žena

Podprsenky, spodná bielizeň

Aj vy patríte k zarytým nositeľkám podprseniek a bez nej sa ani nepohnete? Podľa najnovších výskumov vraj ich nosenie môže uškodiť.

Podprsenka. Kúsok odevu, ktorý nám dokáže zdvihnúť sebavedomie. No nielen to. Mnohé ich nosíme domnievajúc sa, že nám pomôžu ku krásnym prsiam, na ktoré nepôsobí gravitácia. Alebo nás zbavia bolestí chrbta. No je to skutočne tak?

Podľa francúzskych vedcov, ktorí nositeľky podprseniek podrobili 15 ročnému výskumu, to vraj pravda nie je.

Tím vedcov pri univerzite Besançon vo východnom Francúzsku skúmal na 330 ženách prsia a zistil pravý opak. Prsia nosením podprsenky skôr ovisnú! Ako dôvod uvádzajú, že prsné svaly, keďže nie sú vďaka podprsenke využívané a namáhané, skôr ochabnú.

Hrozí riziko rakoviny

Pri nesprávnom výbere podprsenky dokonca hrozí riziko rakoviny. Takéto zistenie priniesla ďalšia štúdia dvoch antropológov Sydney Singer a Soma Grismaijer, ktorí sa dlhodobo zaoberajú výskumom spojitosti rakoviny prsníka a nosenia podprsenky. Vedci prišli k šokujúcim záverom. Podľa nich je u žien, ktoré nosia podprsenku 24 hodín denne, riziko ochorenia na rakovinu prsníka až o 125 krát vyššie, ako u žien, ktoré podprsenku nenosia vôbec. Podprsenka vraj vďaka svojmu sťahovaciemu a obmedzujúcemu vplyvu blokuje lymfatický systém. Ten nefunguje tak, ako má a v prsnom tkanive sa začnú hromadiť toxické a karcinogénne látky z ovzdušia, potravy či iných zdrojov. Tie by za normálnych okolností ( najmä počas spánku ) boli odvedené lymfatickým systémom.

Ktoré podprsenky sú najzdravšie?

Neviete si predstaviť ísť do spoločnosti bez podprsenky? Skúste voliť zdravšie varianty tohto odevu. Podprsenky z prírodných materiálov, bez kostíc, výstuže či push-up efektu sú vraj pre nás viac vhodné a menej ohrozujú naše zdravie.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk