Hudobné návraty: Bee Gees povýšili disco na umenie

Hudobné návraty: Bee Gees
Hudobná skupina Bee Gees, zľava Marice, Robin a Barry Gibbovci. SITA/AP

Volajú ich Austrálski Beatles. Trochu zavádzajúca informácia, pretože pochádzajú z Veľkej Británie. Súrodenecké zoskupenie Bee Gees patrilo najmä v 70.rokoch k tým umelcom, ktorí udávali svetové trendy.

Z trojice úspešných bratov Gibbovcov dnes žije už len najstarší Barry. Maurice odišiel z tohto sveta pred desiatimi rokmi na zauzlenie čriev, vlani po dlhom boji s rakovinou skonalo aj Mauricovo dvojča Robin. No a štvrtý z bratov, Andy, ktorý síce nikdy nebol členov kapely Bee Gees, ale mal úspešnú sólovú kariéru, dostal smrteľnú infekciu srdca ešte koncom 80.rokov. Tieto smutné informácie podčiarkujú koniec histórie kapely, ale keď sa pozrieme na jej aktívnu činnosť, nájdeme tam najmä svetlé okamihy.

Bee Gees sú totiž jedni z najúspešnejších hudobníkov histórie. Predali štvrť miliardy albumov! Úspešnejší sú len Elvis Presley, Michael Jackson a The Beatles. Sú najviac preberaní autori, coververzie ich pesničiek má v repertoári asi 2500 umelcov, medzi ktorých patria Elton John, Michael Bolton, či Take That. George Michael vyhlásil, že Bee Gees boli pre neho hudobným vzorom. Skladbu How Deep Is Your Love nanovo prespievalo asi 500 rôznych iných interpretov, čím sa Bee Gees dostali aj do Guinessovej knihy rekordov.

Na začiatku bola emigrácia rodičov Gibbových z Británie do Austrálie. Tam začala vtedy tinedžerská trojica aj skladať prvé pesničky. Nazvali sa The Brothers Gibb, ale Bee Gees im napokon znelo lepšie a pri tomto názve aj zostali. Talentovaných mladíkov si všimol manažér Robert Stigwood a kapele sa nemohlo stať nič lepšie. Robert bol totiž priateľov Briana Epsteina, manažéra slávnych The Beatles a tak sa kolesá rozkrútili.

Producenti ich naučili správne vrstviť svoje vokály a tak vznikol typický zvuk Bee Gees, tesné harmónie, ktoré sú každému jasne rozoznateľné: Robinovo jasné a silné vibrato a Barryho falzetový vokál k tomu. Keď nahrali svoj prvý singel New York Mining Disaster 1941, dídžeji v Austrálii si mysleli, že je to nová nahrávka The Beatles a tak ju aj uvádzali v rádiách. Keď sa pesnička dostala na prvé miesto hitparády, svet spoznal novú kapelu, ktorú navyše spájalo súrodenecké puto.

V sedemdesiatych rokoch sa Bee Gees odklonili od rockovejšieho prejavu a zamerali sa na módnu vlnu diska, ktorú doviedli do dokonalosti. Na vrchol ich dostal najmä soundtrack k filmovému muzikálu Horúčka sobotňajšej noci. Film sa už nakrúcal, ale jeho producenti neboli spokojní z hudbou v ňom. Zavolali si preto Bee Gees a dali im ponuku, aby spravili nový soundtrack. Kapela súhlasila pod podmienkou, že nechce vidieť ani políčko z nakrúteného materiálu a že vytvoria hudbu na základe vlastných pocitov a ich hudbe sa potom sčasti prispôsobí scenár filmu. V produkcii diela lietali milióny dolárov a Bee Gees už mali svetové renomé, takže producenti napokon súhlasili.

Gibbovci sa zatvorili do štúdia na francúzskom vidieku a v priebehu jedného víkendu (!) napísali pesničky, ktoré patria ku klenotom populárnej hudby. Ktovie, aké múzy vtedy poletovali nad štúdiom, sami Gibbovci však tvrdia, že sami cítili silu toho okamihu a práca im išla naozaj od ruky. Keď prvé verzie pesničiek pustili producentom, tým padla sánka. Barry Gibb neskôr v jednom z rozhovorov spomínal, že večne namosúrení investori behali po chodbe, výskali, objímali sa a spoločne skákali do rytmu. A Bee Gees sa týmto albumom podaril ešte jeden kúsok – v ére, kedy sa fanúšikovia rozhodovali medzi popularitou diska a glamrocku udali celosvetový trend. Album sa stal piatym najpredávanejším v histórii pop music a Bee Gees zaň dostali cenu Grammy.

Úspech Horúčky sobotňajšej noci priniesol kapele ďalšie pracovné ponuky. Pred ich dverami stáli najznámejší interpreti toho obdobia a chceli, aby im Gibbovci napísali hit. A Bee Gees si vyberali – spolupracovali s Barbrou Streisandovou, Diannou Warwickovou, či Dianou Rossovou. Pre Kennyho Rogersa a Dolly Partonovú vytvorili megahit Island In The Stream. Na väčšine týchto nahrávok sa objavili aj ich sprievodné vokály. Pri písaní na objednávku a tvorbe ďalších soundtrackov sa trochu na vedľajšiu koľaj dostávala tvorba pre domovskú kapelu, ale všetko si vynahradili v polovici 80.rokov obrovským hitom You Win Again.

Keď zomrel prvý z Gibbovcov, Andy, skupina sa dostala do chmúrneho obdobia, ktoré ešte viac potemnelo, keď sa zhoršil aj zdravotný stav dvojičiek Maurica a Robina. Po dlhých rokoch napokon obaja svoje boje s chorobami prehrali, ale aj počas ťažších období stále koncertovali a nahrávali. Bee Gees majú miesto v hudobnej histórii na najvyšších stupienkoch. A Barry sa z úcty k bratom a ich odkazu stiahol do ústrania, aj keď ponuky na sólové vystupovania má zaručené. Ešte sa však nerozhodol vrátiť sa s gitarou na svetové pódiá, bratia by mu tam určite veľmi chýbali.

Viac článkov z rubriky Hudobné návraty nájdete tu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom