I. Emócie ohrozujúce vaše zdravie: 11 nečakaných chorôb, ktoré spôsobuje depresia

Depresia, žena, smútok, samota

Negatívne emócie sú súčasťou našich životov, ale neuvedomujeme si, ako veľmi ovplyvňujú naše zdravie. Stále ešte nie celkom to chápeme a hlavne pripúšťame.

Veľa z nás ich potláča podvedome a vlastne ich používame ako obranný štít – obranný mechanizmus. Tým, že ich potlačíme, vymažeme ich síce z vedomia, ale podvedomie si ich pamätá veľmi dobre. A keď je toho už veľa a my ich stále nemáme spracované, telo nás zdravotným problémom núti „upratať“ si ich. Stáva sa, že niektoré svoje, nie dobré, pocity nevieme správne a presne pomenovať. Nemôžeme sa teda zbaviť niečoho, čo nevieme identifikovať. Preto je dobré zastaviť sa, zamyslieť sa, pomenovať správne pocit – emóciu, prijať ju, pochopiť prečo je v našom živote, poďakovať, že bola pre nás lekciou a tak ju prepustiť zo života.

Tak sa pozrime, aké sú to emócie a čo, z hľadiska etikoterapie je ich možným spúšťačom:

Depresia – v súčasnej dobe veľmi často používané slovo. Nie je sa čo čudovať. Vytvorili sme si dobu uponáhľanú, príliš rýchlu, sme vystavení rôznym psychickým tlakom – aby sme dokázali vyžiť z mesačného príjmu, potrebujeme stíhať veci, ktoré možno k svojmu životu ani tak veľmi nepotrebujeme. Ak nám veci v živote nefungujú, ako si predstavujeme, prežívame hlboké sklamanie, pociťujeme zradu, možno osobné zlyhanie. Veľakrát svoj hnev obraciame do nášho vnútra. Človek sa tak cíti bezmocný, zmätený, unavený, melancholický. Môže mať pocit, že jeho život stratil zmysel, je nudný. Môže sa dokonca cítiť ako uväznený v nejakom kruhu, z ktorého nevidí východisko.

Inka Nemezis
O autorke: Mgr. Inka Nemezis sa rozpráva s dušou človeka. V odborných kruhoch sa to nazýva psychoterapia. Svoju prácu vníma ako poslanie. Zaoberá sa etikoterapiou – príčinou zdravotných problémov už 15 rokov. Pracuje s energiami, je majsterka REIKI. Vníma človeka ako celok – duch, duša a telo patria totiž neoddeliteľne k sebe. Je autorkou webových stránok

Na fyzickej úrovni môže depresia spôsobovať problémy s dýchaním, pľúcami, krvou, žlčníkom, prostatou, môže spôsobiť bolesti chrbta, alkoholizmus, prejedanie sa, tuhnutie kĺbov, hnisavé vredy, dokonca Alzheimerovu chorobu.

Depresia nám však chce otvoriť cestu k duši, pracovať na tých aspektoch našej osobnosti, ktoré sme u seba nechceli akceptovať a ktoré sme sa snažili potláčať. Je dobré vyhľadať ľudí, ktorí nám pomôžu zvýšiť vašu energiu, ktorí nám pomôžu pozerať sa na život z tej druhej strany. Nebojme sa hovoriť o svojom probléme s depresiou. Je to prvý krok, ako sa jej zbaviť.

Čítajte nás i nabudúce. Dozviete sa, ktoré ďalšie emócie ničia naše zdravie.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk