II. Liečivé vody s tinktúrou na uhrovitú pleť

kráska, pleť, pokožka, tvár, žena
Thinkstock

Prezradíme vám prírodné recepty na prípravu čistiacich a tonizujúcich pleťových vôd.

Nečistá, mastná a zle prekrvená pokožka nám dokáže znepríjemniť život. Správnou starostlivosťou o ňu však môžeme tento problém výrazne zmierniť.

O tom sme hovorili tu: Uhrovitá pleť a akné – ako sa o ňu starať

Dnes sa dozviete ďalšie recepty, ktoré vám môžu pomôcť.

Pleťová voda z vňate prasličky

30 g prasličkovej tinktúry, 70 g destilovanej vody, 3 kvapky olejového výluhu z rozmarínu.

Voňavý olej rozpustíme v prasličkovej tinktúre a prelejeme destilovanou vodou. Tekutinu dôkladne potrasieme a uchovávame v tmavej fľaši. Pleťová voda je vhodná najmä na dočistenie nečistej a mastnej pokožky, pretože sťahuje póry, lieči a čistí pokožku. Môžu ju používať aj muži ako vodu po holení.

Prasličková tinktúra

5 g vňate prasličky, 100 g liehu (60 %).

Použijeme len drogu, ktorá si uchovala zelenú farbu. Po rozdrobení ju dáme do hnedej fľaše so širokým hrdlom a prelejeme liehom. Fľašu uzavrieme a obsah necháme odstáť pri izbovej teplote asi desať dní. Potom tinktúru scedíme.

Pleťová voda zo skorocelu kopijovitého

30 g skorocelovej tinktúry, 70 g destilovanej vody.

Tinktúru zmiešame s destilovanou vodou. Pleťová voda sa výborne hodí na dočistenie mastnej pleti, sťahuje póry, čistí a dezinfikuje pokožku.

Skorocelová tinktúra

5 g listov skorocelu, 100 g liehu (60 %).

Drogu vylúhujeme asi 10 dní pri izbovej teplote v nádobe so širokým hrdlom. Získanú tekutinu scedíme a nalejeme do tmavej nádoby.

Skorocelový gél na pleť

2 polievkové lyžice listov skorocelu, 2 polievkové lyžice koreňa ibiša, 200 g destilovanej vody, 60 g liehu (60 %), 3 kvapky olejového výluhu z listov medovky alebo listov rozmarínu.

Drogy dáme do porcelánovej misky, prelejeme 180 g destilovanej vody, pridáme 50 g liehu a v prikrytej miske necháme odstáť 7 dní. Potom tekutinu scedíme tak, že ju necháme prekvapkávať cez sitko. Drogy vytlačíme a prilejeme zvyšok (20 g) destilovanej vody. Osobitne rozpustíme voňavý olej vo zvyšku liehu (10 g) a prilejeme ho k získanému gélu. Uchovávame ho v tmavej fľaši.

Získaný voňavý gél je vhodný na ošetrenie mastnej nečistej pleti s veľkými pórmi. Po pravidelnom používaní sa pleť krásne vyčistí.

Čítajte nás, aby vám neušli ďalšie skvelé recepty.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk