Injekcie krásy: Aké sú výhody a riziká?

Žene pichajú injekcie do obočia, viečka, pier a kútikov úst

Čo lepšie vyhladí vrásky – kyselina hyalurónová alebo botulotoxín? Ak zvažujete podobný zákrok, tak práve pre vás sú určené nasledujúce riadky.

Najčastejšie prostriedky používané na vyhladenie vrások sú botulotoxín a kyselina hyalurónová. Obe sa aplikujú injekčne a obe nesú v sebe skryté riziká.

Klobásový jed – pre mladšie ročníky

Botulotoxín (klobásový jed) je vlastne jedovatá látka, ktorú produkujú baktérie Clostridium botulinum. Botulotoxín nie je výplňový materiál, preto sa nepoužíva na hlboké vrásky, ale len na mimické. To predstavuje hlavný dôvod, prečo je určený pre mladšie ročníky, ktoré nemajú ešte hlboké vrásky.

Jeho účinok býva individuálny. V priemere pretrváva 3 až 8 mesiacov a žiadaný efekt sa dostaví v priebehu dvoch týždňov. Aplikácia botulotoxínu sa môže opakovať v podstate bez obmedzenia.

Aké sú riziká botulotoxínu?

Najväčšie nebezpečenstvo tejto procedúry spočíva v neodbornom prevedení vpichu. V takom prípade môže dôjsť k poklesu niektorých svalov, ako napríklad padnuté viečko alebo kútik úst. Našťastie, jedná sa o krátkodobý stav. Dočasne sa môžu vyskytovať pocity ťažoby, mravčenia či svrbenia daného svalstva. Niekedy sa objavujú po aplikácii drobné modriny alebo vyhladzovanie vrások botulotoxínom nemalo žiadny efekt.

Kyselina hyalurónová vyhladí aj hlboké vrásky

Je to látka, ktorá sa v našom organizme prirodzene vyskytuje. V estetickej dermatológii sa využíva v gélovej forme. Redšie materiály sú vhodné na vyplnenie drobných povrchových vrások a majú kratší účinok. Hustejšie sa používajú na výplň v oblasti líc, lícnych kostí alebo sánky, či vyhladenie hlbokých vrások. Preto je kyselina hyalurónová určená pre staršie ročníky.

Účinok je opäť individuálny. Redšie materiály vytvárajú efekt šesť až deväť mesiacov, hustejšie i niekoľko rokov. Pri aplikácii pod sval môže ísť o trvácnosť 2 až 3 roky. Cena takejto injekcia sa pohybuje v stovkách eur.

Aké sú riziká kyseliny hyalurónovej?

Hoci je telu vlastná, gélová podoba nie je úplne „čistá“. Ampulky obsahujú aj bielkoviny, stabilizátory či anestetické zložky, na ktoré môže telo vo výnimočných prípadoch zareagovať alergickou reakciou. Takisto sa môžu objaviť modriny či, pri neodbornom vpichu, dočasné deformácie mimických svalov.

Kedy na skrášľovanie zabudnite?

Aplikácie botulotoxínu sa vyvarujte počas tehotenstva a dojčenia. Takisto vyhladzovanie vrások oboma látkami sa neodporúča, ak máte v tele zápaly, na tvári výrazné akné alebo herpes. Ošetrenie nie je vhodné ani počas užívania antibiotík, pri epilepsii, onkologických a autoimunitných ochoreniach.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk