Jedlo ako zábava. Šťastné dieťa vie zdravo jesť, aj rozumne maškrtiť

Cute Little Girl Eating Whipped Cream
Foto: Getty Images

Väčšina mamičiek vie svoje – vstávanie dá poriadne zabrať nielen rodičom ale aj ich ratolestiam. Odmietajú opustiť vyhriatu postieľku, nechce sa im čistiť zuby, trafiť sa do správnej nohavice im trvá celú večnosť. Ani pri raňajkách to často nejde bez zásekov. Dieťa sa neprítomne prehrabuje v tanieri a jeho obsah sa nie a nie nezmenšiť. Tentoraz to skúste trochu inak a prichystajte im prekvapenie.

Základom vyváženej stravy je pestrosť a fantázia

U detí to platí stonásobne. Sú totiž veľmi citlivé na stereotyp a obyčajnými raňajkami sa im často nezavďačíte. Buď nemajú vôbec chuť jesť, alebo sa pri stole akoby zázrakom zmenia na leňochody. A vy počítate minúty v nádeji, že do nich predsa len dostanete aspoň malú časť živín, ktoré im pomôžu načerpať potrebnú energiu. Čaká ich totiž deň plný šantenia a nových podnetov – byť dieťaťom je riadna fuška!

Nutriční špecialisti prisahajú na význam raňajok, ktoré by mali tvoriť základ každého dňa. Bez nich môžu byť deti unavené a v škole by sa len s námahou sústredili. Čo ich ale spoľahlivo motivuje, je lákavé sústo s dávkou hravosti.

Najlepším budíčkom sú výživné raňajky

Takže ak máte dosť času, pripravte im napríklad „veselú“ obilnú kašu s čerstvým či sušeným ovocím a orieškami, ktoré naaranžujete do tvaru očí a úsmevu, či ľubovoľného písmenka. Sacharidy, ideálne z obilnín, sú skvelým zdrojom energie a vlákniny. Ovocie a zelenina, zasa obsahujú veľké množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Kvalitné bielkoviny z mlieka i orechov sú stavebným kameňom organizmu, aj vďaka nim sa cítime dlhší čas sýti. Veľkú porciu bielkovín tiež nájdeme vo vajciach. Kúsok pečiva so syrom, plátkami vajec namiesto očí a prúžkom papriky či uhorky stočeným do „smajlíka“ vaše dieťa určite rozžiari. Urobiť radosť niekedy trvá len chvíľočku, čo myslíte?

Náš tip: Skúste aspoň raz za čas pripraviť raňajky spoločnými silami. Z vás spadne tá únavná zodpovednosť neustále vymýšľať nové menu, pripravovať ho a potom neraz čeliť kyslému výrazu nad tanierom. A pre deti sa jedlo stane niečím zaujímavým, na čom pracujú spolu s mamou alebo s otcom a o čom môžu tiež rozhodovať.

Dobrodružné výlety vyžadujú extra porciu energie

Všetko to objavovanie a vymýšľanie dokáže malého človeka pekne vyšťaviť, a to ani nemusí zdolávať veľhory. Aby mu bolo permanentne do skoku, potrebuje pravidelne a zdravo jesť. Základné živiny, z ktorých telo získava energiu, sú sacharidy a tuky. Pri pečení môžete spolu vyčarovať zeleninové či ovocné muffiny, domáce müsli tyčinky alebo ovsené sušienky. Na pobyt vonku sa pripravte vždy v predstihu, ak nemáte času nazvyš, aspoň v rýchlosti zbaľte plátky ovocia či zeleniny a kvalitného pečiva.

Mami, mám chuť na niečo dobré

Ráno a dopoludnie sú ideálne na príjem potravín obsahujúcich prevažne sacharidy, ktoré sú najpodstatnejším zdrojom energie. Ak majú vaše deti neutíchajúcu chuť na niečo sladké, dovoľte im to v rámci raňajok alebo desiaty. Napríklad ako malú odmenu za to, že vzali na milosť väčšiu porciu zeleniny. Nemusíte sa obávať, vďaka svojej neposednosti vyššiu dávku energie stihnú spotrebovať. Zo strategického hľadiska nie je výhodné hrať rolu dozorcu a sladkosti im večne odpierať. Keď vyrastú, budú chcieť v mene novej slobody spravidla dohnať všetko, čo mali zakázané.

Dobrým spôsobom, ako občas potešiť malé chuťové bunky môže byť Brumík. Deti ho milujú, pretože s ním nikdy nie je nuda. Medvedia náruč schováva množstvo príchutí ako čokoládová, mliečna, jahodová, banánovo-jogurtová alebo Duo oriešok s čokoládou či vanilka s jahodou. A k tomu je bez farbív či konzervantov.

Náš tip: Uzavrite spolu dohodu a dôverujte si. Ak sú hladné alebo chcú maškrtiť, mali by prísť a povedať vám to, nie tajne loviť v komore. Zapojte deti do výberu jedla aj sladkostí a spoločne skúšajte to, čo vám najviac chutí. Nechajte ich, nech nakupujú a strážia množstvo sladkostí spolu s vami. A potom si vzájomne vyzraďte, či maškrtíte naozaj tak, ako ste sa dohodli. Takáto dôvera je hodnota, z ktorej budú čerpať celý život.

Informačný servis

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom