Jeseň je ideálny čas na to nechať si skontrolovať znamienka

Znamienka

Prejavy nádorového ochorenia kože bývajú pozvoľné a nenápadné. Zmeny na koži totiž pozoruje počas roka každý. Znamienka pribúdajú s vekom, cez leto zase niekomu naskáču pehy, ktoré nás väčšinou nijako neznepokojujú.

Znamienka
https://www.gettyimages.com

Počas rokov tiež pokožka stráca schopnosť rovnomerne pigmentovať a môžu sa objavovať rôzne škvrny, či už tmavé, alebo svetlé. Peha naše zdravie nijako neohrozuje, zatiaľ čo znamienka môžu byť nebezpečné a treba ich raz do roka kontrolovať.

Čo je poznávacím znamením problému?

Aké sú rizikové faktory?

Odstránenie znamienka je najlepšie naplánovať na zimu a jar kvôli vylúčeniu pôsobeniu slniečka na jazvičku.

Ak ide o rizikový útvar, jedná sa ale okamžite. Drobné pehy pod priemer pol centimetra bývajú neškodné a nemusíte sa znepokojovať ani znamienkami, ktoré nemenia veľkosť, tvar ani farbu. Alarmujúce je ale, keď vás znamienko svrbí, alebo dokonca krváca. Na riziko vás môže naviesť nasledujúci test:

Asymetria – normálne znamienka sú symetrické, ak to vaše nie je, spozornite.

Ohraničenie – rozpité a nerovnomerne ohraničené znamienka je potrebné sledovať.

Farebnosť – keď nie je znamienko len hnedé, ale má aj odtiene od ružovej po čiernu či bielu, nie je to dobre.

Priemer – znamienka nad 5 mm musí vidieť dermatológ.

Vývoj – akákoľvek zmena je nebezpečná, pri akejkoľvek pochybnosti radšej zájdite k lekárovi.

Zákerné nádory sa najčastejšie objavujú na miestach, ktoré sú najviac vystavené slnku, napriek tomu pri samovyšetrení  prezrite aj vnútornú stranu stehien, takisto pazuchy, uši, pokožku vo vlasoch a tiež nezabudnite preskúmať okolie pohlavných orgánov.

Ako spoznáte nádor

Najčastejšie sa lekári stretávajú s tromi typmi nádorov. Najfrekventovanejší je bazalióm, ten je najlepšie liečiteľný. Môže však zničiť kožu a kosti v oblasti svojho vzniku. Vyzerá ako nijako sfarbený hrbolček v oblasti uší, nosa alebo hrdla, môže sa z neho vyvinúť vred.

Liečba spočíva v odstránení a nie je nijako komplikovaná. Spinaliom sa od bazaliomu líši agresívnejším rastom do hlbokých štruktúr kože. Vzniká často v chronickej rane alebo jazve. Ak je zachytený včas, liečba býva úspešná.

Najagresívnejší je melanóm, vytvárajúci metastázy do kože a vnútorných orgánov. Rast melanómu môže byť rýchly. Polovica melanómov vzniká z pigmentového znamienka, ktoré sa začne meniť. Liečba je úspešná, ak sa zachytí včas.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom