Kladivo na stres aj úzkosť - Neurinu Calmgen

Kladivo na stres aj uzkost neurinu calmgen.jpg
Foto: Neurinu

Každodenný život si od nás vyžaduje rýchle reakcie, pri ktorých sa dostávame do stresu. Stresová reakcia organizmu je prirodzená, a v miernych dávkach dokonca stimulujúca. Ak však vonkajšie stresori dlhodobo nezvládame, stres dokáže zhoršiť naše duševné i telesné zdravie. Ľudia v strese zvyknú siahať po rôznych prostriedkoch na jeho zmiernenie. Novinka od značky NEURINU pod názvom Calmgen sa preukazuje ako užitočný pomocník nielen v tomto smere.

Azda aj malé dieťa vie, že stres je príčinou rôznych psychosomatických problémov. Krátkodobý stres však môže byť aj prospešný. V prípade, že je hladina stresu optimálna, stres pôsobí ako motivačná sila vedúca k zvýšeniu produktivity. Takýto pozitívny stres sa označuje ako eustres. Spája sa s príjemnými pocitmi a pri jeho pôsobení sa vyplavujú hormóny šťastia endorfíny a enkefalíny.

Takýto „dobrý stres” však, žiaľ, nie je jediný, ktorý zasahuje do nášho života. Oveľa vážnejšie pôsobenie má tzv. distres – chronický alebo silný traumatizujúci stres, ktorý sa spája s negatívnymi pocitmi a rušivými telesnými stavmi. Takýto stres je deštruktívny.

Dlhodobo pôsobiaci distres prináša závažné následky na duševné zdravie a môže viesť až k vyhoreniu, úzkostným poruchám a depresii. Prejavuje sa tiež zhoršením telesného zdravia. Ochorenia spojené so stresom sprevádzajú príznaky, ako sú bolesti hlavy, svalové kŕče a iné bolesti. Vyskytujú sa aj problémy s tráviacim ústrojenstvom, najmä žalúdkom, črevami a srdcovo-cievne ťažkosti ako zvýšený krvný tlak či nepravidelnosti srdcového rytmu. Odhaduje sa, že viac ako 90 % návštev lekára je spôsobených zdravotnými problémami, ktoré sú aspoň čiastočne ovplyvnené stresom (podľa istres.sk).

Psychológ Matúš Bakyta (podľa forbes.sk, 2022), v tejto súvislosti uvádza, že keď stresu čelíme dlhodobo a nedostatočne sa s ním vysporiadame, musí sa to zákonite prejaviť niekde po fyzickej stránke. Preto sa stáva, že ľudia majú rôzne telesné ťažkosti, ale lekárske vyšetrenia ukazujú, že sú formálne zdraví. Takéto problémy sú psychického pôvodu a označujú sa aj ako psychosomatické ťažkosti.

Z neurologického hľadiska spôsobuje stres a psychické vyčerpanie úbytok niektorých nenahraditeľných neurotransmiterov v centrálnej nervovej sústave. Ide napríklad o látky ako dopamín alebo serotonín. Vo zvýšenej miere sú naopak vyplavované stresové hormóny ako kortizol alebo katecholamín. V dôsledku toho vznikajú nepríjemné pocity stresu či úzkostných stavov, ktoré môžu mať v najťažších prípadoch už spomínané fyzické prejavy.

Ako vyhrať nad stresom?

Existuje hneď niekoľko stratégií, ktoré pomáhajú zvládať úroveň a psychologické aspekty stresu (podľa Dr. Elizabeh Scott, PhD). Na zmiernenie psychosomatických príznakov súvisiacich so stresom sú účinné najmä klasické rady ako zmena životného štýlu, relaxačné taktiky, či psychoterapia. Ak stres spôsobuje vážnejšie problémy, a prerastá do úzkostí, často sa využíva aj farmakoterapia, teda liečba pomocou špeciálnych liekov na upokojenie. Tie však môže predpísať iba lekár. Určite sa vyhnite nákupu tlmiacich liekov na čiernom trhu. Prečo?

Väčšina upokojujúcich liekov má totiž vážne nežiaduce účinky a ľahko spôsobuje závislosť. Preto, pre „domácu terapiu” použite radšej voľnopredajné prípravky a tabletky proti stresu, ktoré účinkujú na inej báze ako lieky. Aktuálne môžme k tým najlepším voľnopredajným tabletkám proti stresu, zaradiť už v úvode spomínaný prípravok NEURINU Calmgen.

Calmgen je novinka medzi voľno predajnými tabletkami proti stresu. Oproti ostatným bežne predávaným výrobkom pôsobí trochu odlišne. Je registrovaný ako výživový doplnok, ktorý si môže zaobstarať ktokoľvek, aj bez lekárskeho predpisu. Je teda bezpečnejší a nie je návykový. Calmgen dokáže nielen upokojiť stres, ale pomáha aj s obnovou niektorych neurotransmiterov, vďaka ktorým sa organizmus so stresom ľahšie vysporiada. Receptúra Calmgenu je založená na najnovších poznatkoch o fungovaní nervového systému.

NEURINU Calmgen obsahuje komplex aminokyselín, minerálov, vitamínov a upokojujucich rastlinných extraktov. Vďaka nim pomáha udržiavať správnu hladinu neurotransmiterov dopamínu a serotonínu a tlmiť účinky stresových reakcií organizmu. To je aj hlavný rozdiel oproti bežným voľnopredajným tabletkám proti stresu. Jednoducho povedané, Calmgen nie je iba tlmiaci prostriedok proti stresu a úzkosti, ale pomáha organizmu efektívne sa s ním vysporiadať a zvýšiť jeho odolnosť voči stresu. Výhodou je, že sa môže užívať nárazovo ale aj dlhodobo.

Calmgen však určite nie je pre každého. Nemali by ho používať deti, ani ľudia ktorí sú precitlivený na niektorú z jeho zložiek. Ľudia majú často tendenciu zvyšovať si dávky rôznych tabletiek, ktoré užívajú. Toto pri Calmgene rozhodne neodporúčame. Ide totiž o silný prípravok. Pri jeho užívaní sa preto riaďte pokynmi. Zmenu dávkovania môže odporučiť výhradne lekár.

Ako teda najlepšie zatočiť so stresom? Ak začínate pociťovať negatívne učinky stresu, určite sa majte na pozore. Dlhodobý účinok stresu totiž môže spôsobiť nielen ďalšie duševné problémy, ale je príčinou aj fyzických ochorení. Ak je to čo i len trochu možné, vyhýbajte sa dlhodobému pôsobeniu distresu. Ak sa mu vyhnúť nemôžete, príjmite protiopatrenia, aby ste ho mohli ľahšie prekonať. V krajnom prípade použite tabletky proti stresu. V žiadnom prípade nesiahajte po liekoch z čierneho trhu. Ak potrebujete rýchlu a bezpečnú úľavu, skúste voľnopredajné tabletky, ako napríklad výživový doplnok NEURINU Calmgen, ktorý sa dá zohnať aj pohodlne cez internet.

Použité zdroje:

  • istres.sk – Inštitút stresu: Je stres pozitívnym alebo negatívnym javom?
  • verywellmind.com: How to Handle a Stress-Related Psychosomatic Illness
  • forbes.sk – Matúš Bakyta: Keď nedokážeme hovoriť nie, telo to urobí za nás. Čo spôsobuje skrytý stres?
  • neurinu.sk: Calmgen, upokojenie a pocit bezpečia nielen pri strese a nepríjemnej úzkosti

Tento článok nie je autorským obsahom Bratislava.Den. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom