Koľko musíte chodiť, aby ste spálili prijaté kalórie?

Chôdza, pohyb, beh, chudnutie, cvičenie, štíhla línia
Thinkstock

Viete koľko energie musíte vynaložiť na to, aby ste spálili kalórie z cheesburgeru, ktorý ste si dali na obed? Tak schválne, koľko minút rýchlej chôdze vás to bude stáť? Vyše 200 minút… Ste v šoku?

Kalórie je dôležité dávať si do súvislosti s dĺžkou cvičenia, ktorú potrebujete na ich odbúranie. Tvrdia to aj výsledky experimentu, ktorý uskutočnili vedci so študentami na americkej univerzite.

Ak si strážite svoju váhu, pravdepodobne si všímate množstvo kalórií vo väčšine jedál. Tieto informácie potom využívate na to, aby vám pomohli sa rozhodnúť, či si môžete to ktoré konkrétne jedlo dovoliť, aby ste sa zmestili do svojho denného plánu. Ale rovnako dôležité je vnímať aj širší obraz.

Nestačí len číslo

Americkí vedci sa rozhodli uskutočniť experiment s 300 študentmi na Texas Christian University.

Študentom bolo ponúknuté jedno menu v troch variantoch. Každé menu obsahovalo rovnaké jedlá a nápoje – vrátane burgerov, kuracích sendvičov, hranolčekov, dezertov, sladenej minerálky a vody.

Menu 1 neobsahovalo žiadne informácie o kalorickej hodnote jedál.

Menu 2 obsahovalo len počet kalórii v každej položke.

Menu 3 okrem informácie o počet kalórií obsahovalo aj informáciu, koľko cvičenia treba vynaložiť na spálenie kalórií (informácia znela takto: na spálenie kalórií v cibuľových krúžkoch potrebujete vykonať 50 minút rýchlej chôdze).

Čítajte aj: Tieto 4 jedlá porazia kilá navyše, máme pre vás i recepty!

Rýchla chôdza bola použitá ako ekvivalent cvičenia ku všetkým jedlám, pretože je to druh cvičenia, ktorý pozná každý.

Zdravé potraviny nájdete aj v týchto skvelých e-shopoch:

Študenti, ktorí mali menu len s uvedeným počtom kalórií, zjedli približne rovnaké množstvo, ako tí, ktorí nemali informáciu o kalóriách uvedenú vôbec. Z toho vyplýva, že len samotné číslo – počet kalórií nemá veľký vplyv na konečné rozhodnutie o výbere jedla. Ale tí, ktorí mali okrem samotného počtu kalórií uvedené aj cvičenie potrebné na ich spálenie, si jedlo vyberali opatrnejšie a zjedli menší počet kalórií – asi o 160 menej ako tí, ktorí mali menu bez uvedenej informácie o kalóriách.

Pár rokov pred tým bol vykonaný podobný výskum a to či uvedené množstvo kalórií v nápojoch bude mať vplyv na výber nápoja tínedžerov.

V tomto prípade boli v obchodoch s potravinami rozmiestnené tri tipy popisov – jeden, ktorý informoval len o počte kalórií, druhý uvádzal aj percentuálne množstvo z denného príjmu a tretí hovoril aj o potrebnom cvičení na spálení kalórií z nápoja, ako napríklad: „Vedeli ste, že na spálenie jednej fľaše sladeného nápoja musíte behať 50 minút?“

Čítajte aj: 5 krokov, ako zrýchliť váš metabolizmus

V obchodoch, kde boli uvedené informácie o počte kalórií boli tínedžeri menej ochotní kupovať sladené nápoje, avšak v obchodoch, kde bol uvedený aj ekvivalent cvičenia potrebného na ich spálenie klesol predaj týchto nápojov o 50%.
Chôdza, pohyb, beh, chudnutie, cvičenie, štíhla línia
chôdza Thinkstock

Obľúbené jedlá a nápoje a cvičenie potrebné na ich spálenie

Možno ste o jedle takto nikdy nepremýšľali, tak teraz máte šancu si to vyskúšať. Tu je niekoľko príkladov obľúbených jedál a nápojov s uvedeným počtom minút rýchlej chôdze, ktoré musíte vykonať, aby ste kalórie spálili. Pridali sme aj niekoľko nízkokalorických jedál na porovnanie.

Poznámka: Počet kalórií uvedený v tabuľke je priemerné číslo na základe informácií z niekoľkých veľkých reťazcoch reštaurácií. Počet minút potrebných na ich spálenie je na príklade človeka vážiaceho 68 kg. Ľudia s vyššou hmotnosťou spália za minútu viac kalórií, ľudia s menšou hmotnosťou menej.

Počet kalórií = Počet minút rýchlej chôdze

30 zemiakových lupienkov – 200 kalórií 33 minút

Dvojitý cheesburger so slaninou – 1250 kalórií 208 minút

2 kúsky salámovej pizze – 650 kalórií 108 minút

Veľká moka káva so šľahačkou – 580 kalórií 97 minút

Veľký čučoriedkový muffin – 500 kalórií 84 minút

750 ml sladeného nápoja – 250 kalórií 42 minút

Fľaša piva (375 ml) – 300 kalórií 50 minút

425 g vanilkovej zmrzliny – 525 kalórií 88 minút

3 veľké palacinky so sirupom – 725 kalórií 120 minút

Veľká čokoládová sušienka – 450 kalórií 75 minút

Bagel, smotanový syr a stredná moka káva – 800 kalórií 92 minút

30g syru cheddar + 8 keksov – 150 kalórií 25 minút

Croissant sendvič so šunkou, vajíčkami a syrom – 475 kalórií 80 minút

1 stredná mrkva – 25 kalórií 4 minúty

1 pohár malín – 65 kalórií 11 minút

4 poháre surového špenátu – 30 kalórií 5 minút

½ stredného grapefruitu – 40 kalórií 7 minút

Tak čo myslíte si, že teraz keď viete koľko minút chôdze musíte spraviť, aby ste spálili niektoré z uvedených jedál, inšpiruje vás to k lepšiemu výberu jedál?

Zdroj: Herbalife

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk