Pravda o Slovákoch! Zistili sme za vás, ako je to s láskou na Slovensku

Zamilovaní, pár, láska, dvaja, láska

Sme prelietaví? Kde väčšina z nás našla partnera? Ktoré pohlavie sa častejšie zaľúbi na prvý pohľad a čo najviac oceňujeme na partneroch? To všetko a viac prezradí malý valentínsky prieskum, ktorý v súvislosti s blížiacim sa 14. februárom uskutočnila Milka.

Aj keď sa hovorí, že lásku by sme mali oslavovať neustále, len jeden deň v kalendári je oficiálnou oslavou všetkých zamilovaných. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila Milka v súvislosti s blížiacim sa 14. februárom, je Valentín sviatkom, ktorý si viac pripomínajú Slováci (55 %) ako naši susedia Česi (38 %). Trochu prekvapujúcou je však najmä skutočnosť, že muži oslavujú sviatok zamilovaných vo väčšej miere (48 %) ako ženy (41 %). Čo sa skrýva za týmto netypickým pomerom je otázne, faktom však zostáva, že zabudnúť obdarovať nežnú polovičku čo i len drobným darčekom v podobe jemnej čokolády je vzťahové faux pais.

Existuje veľa foriem lásky a veľa typov milujúcich. Absolútna väčšina Slovákov sa zamiluje 2 až 3-krát za život (61 %). Či už je za tým sklamanie z predchádzajúcich vzťahov, neopätovaná alebo nešťastná láska, alebo novodobý trend rýchleho konzumného štýlu, väčšina ľudí sa domnieva, že na skutočnej láske je založený len každý druhý vzťah. Napriek pesimistickým pohľadom je nezadaných len 22,5 % respondentov.

Muži sa na prvý pohľad zamilujú častejšie

Láska na prvý pohľad nie je len výmysel filmových príbehov pre romantické duše. Vyzerá to tak, že pri obzeraní potenciálnych objektov sme smelší a optimistickejší – väčšina z nás totiž nielen v lásku na prvý pohľad verí (78 %), ale ju už aj zažila (58 %). Zaujímavé je, že čaru pohľadu veria najmä starší ľudia, naopak ľudia s vyšším vzdelaním sú voči magickým momentom imúnnejší. Muži svojmu pohľadu zdá sa dôverujú viac, na prvý pohľad sa zaláskujú častejšie ako ženy, až 61 % pocítilo intenzívny pocit náklonnosti k sledovanej žene len na základe očného kontaktu. Možno sa tým len potvrdzuje odveký inštinkt lovca a zvodcu.

ThinkstockPhotos 86524419

Nie sme prelietaví

Otázka počtu sexuálnych partnerov býva vždy veľmi chúlostivá, niekedy dokáže pošramotiť aj pozitívne sa odvíjajúci vzťah. V prieskume sa odmietlo vyjadriť len necelých 13 % respondentov, viac ako 75 % Slovákov priznalo menej ako 10 sexuálnych partnerov. Česi sú na rozdiel od nás trochu promiskuitnejší, uviedli približne dvojnásobne vyšší počet sexuálnych partnerov ako Slováci.

Lásku nehľadáme, veríme, že si nás v pravý čas nájde

Hovorí sa, kto hľadá ten nájde, Slováci však v oblasti lásky na pílu netlačia. Až 40% z nich verí, že správny partner sa objaví sám, až nadíde ten správny čas. Vyčkávaciu pozíciu volia skôr ženy (46%), muži hľadajú svoje potenciálne budúce partnerky najmä na spoločenských a záujmových akciách (45 %), alebo v okruhu svojich súčasných známych (40 %). Fenomén zoznamiek u nás nie je až taký populárny, lásku tu hľadá necelých 5 % Slovákov.

Prvý dojem býva veľmi dôležitý, rovnako tak aj výber miesta prvého rande o potenciálnom partnerovi veľa napovie. Väčšina Slovákov dáva prednosť prvému stretnutiu v kaviarni alebo v reštaurácii.

Alternatívou býva tiež prechádzka v prírode či spoločný filmový zážitok v kine. Nerandíme v ZOO, knižnici, múzeu, na prechádzke so psom, Vianočných trhoch, v bazéne či saune.

Ideálny darček? Kvety a čokoláda

Ľudia si prejavujú a vyznávajú lásku rôznymi spôsobmi, každý deň aj na Valentína. Viac ako polovica Slovákov nepohrdne pripomenutím si sviatku všetkých zamilovaných aspoň občas. Muži obdarúvajú ženy najmä kvetmi (55,8 %) a čokoládou (12,9 %), prípadne pozvú svoju polovičku na obed či večeru (11,9 %). Čokoláda a sladkosti sú obľúbeným spôsobom ako vyznať lásku aj u žien (27,3 %), obľúbené sú spoločné večere a obedy (22,8 %), prípadne romantické výlety vo dvojici (11,4 %).

Na svojich partneroch si najviac ceníme vernosť, zodpovednosť, úprimnosť a láskavosť. Aj keď si lásku prejavujeme rôznymi spôsobmi a darčekmi nepohrdne nikto z nás, niekedy jednoducho potrebujeme vyznanie počuť na vlastné uši. Viac ako 60 % Slovákov si lásku vyznáva verbálne aspoň raz za týždeň, ženy sú na slovo viac skúpe ako muži.

Či už svojho partnera rozmaznávate darčekmi alebo slovami, na 14. február by ste nemali len tak zabudnúť. Nezabudnite však ani na svojich blízkych, priateľov, deti, či rodičov. Láska má mnoho podôb a každá má svoj význam a čaro. Nie je samozrejmosťou a vyžaduje si pravidelnú starostlivosť, aby sme voči sebe vzájomne nevychladli. Aj malý kúsok čokolády dokáže rozohriať srdce.

Vedeli ste, že…?

Viac ako polovica Slovákov strávi so svojím partnerom menej ako 4 hodiny denne.

Svojho súčasného partnera väčšina Slovákov našla v okruhu svojich známych (36 %) alebo spoločenských akciách (20 %).

Na partneroch oceňujeme najmä originalitu (39 %), jemnosť (30 %) a temperament (20 %).

Až 25 % Slovákov Valentína nikdy neoslavuje.

Absolútnym symbolom lásky pre Slovákov je rozprávková dvojica Alžbetka a Jakub z Perinbaby.

Vzrušujú nás najmä jemné dotyky (46 %), bozky (29 %) a pohľady do očí (10 %).

Pre dlhodobý vzťah sú pre Slovákov najdôležitejšie dôvera (64 %), tolerancia (53 %), vernosť (50 %), úprimnosť (38 %), ale aj rešpektovanie slobody toho druhého (22 %).

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk