Koncentračný tábor po 75 rokoch odhalil tajomstvo, našli sa ukryté predmety väzňov

Koncentračný tábor
Zdroj foto: Gettyimages

Prečo väzni predmety ukryli, nie je jasné.

V komíne v bývalom nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau našli robotníci počas renovácie ukryté početné predmety. Nože, vidličky, nožnice a náradie objavili v bloku 17, ktorý pravdepodobne zastrešoval väzňov s remeselnými zručnosťami. Prečo väzni predmety ukryli, nie je jasné.

Objaviť sa ich podarilo v rámci prípravy výstavy zahŕňajúcej renováciu bloku 17, ktorý sa nachádza v hlavnom tábore. Robotníci v apríli odkryli prieduch komína a predmety našli vo vnútri. Všetky vybrali, zdokumentovali a odovzdali múzeu Auschwitz.

Rakúsky národný fond pre obete národného socializmu ako možné dôvody pre ukrytie predmetov uviedol výrobu alebo opravu odevov, prípravu na útek alebo dokonca barterové obchodovanie s inými väzňami.

Nacistický tábor Auschwitz-Birkenau na území okupovaného Poľska bol počas druhej svetovej vojny epicentrom genocídy európskych Židov. Za štyri a pol roka tam nacisti systematicky vyvraždili najmenej 1,1 milióna ľudí, z ktorých takmer milión tvorili práve Židia. Okrem nich tam zomreli tiež poľskí civilisti, sovietski väzni, Rómovia, Jehovovi svedkovia, homosexuáli a politickí väzni.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk