Končí s tancom? Vierka Ayisi mení svoj život: Chcem odovzdávať ľuďom niečo hlbšie

Vierka Ayisi

Dcéra tanečníka Fredyho Ayisi vymenila tanec za niečo lepšie. V exkluzívnom  rozhovore pre Dámsku jazdu prezradila tiež, aká zázračná formulka jej pomáha zdolať prekážky a či pomýšľa na rodinu.

Od malička je spojená vďaka otcovi s tancom a aktívne sa mu venuje viac ako desať rokov. Bol jej životom a vždy na prvom mieste, no teraz chce niečo viac. Dcéra známeho slovenského tanečníka Fredyho, choreografka, tanečníčka, speváčka, zakladateľka tanečnej školy a učiteľka tanca v exkluzívnom rozhovore pre Dámsku jazdu prezradila, akou cestou sa bude uberať jej život.

  1. Existuje druh tanca, ktorý neovládate a chceli by ste sa ho naučiť? Alebo naopak, vás absolútne nepriťahuje?

Nuž dá sa povedať, že sa momentálne tanečnej oblasti až tak nevenujem, ale skôr sa zameriavam na  prepájanie tanca do formy cvičenia a spájam ho s rôznymi druhmi yogy a kreatívne sa snažím vytvoriť zaujímavé cvičenia pre ženy. Síce stále sem-tam vystupujem so svojou tanečnou skupinou na rôznych podujatiach. Je to pre mňa už taká sekundárna činnosť popri iných aktivitách, ktorým venujem hlavnú pozornosť. Každopádne, keby som mala určiť, ktorý tanečný štýl mám najradšej, tak to určite bude moderný hip-hop spojený s rôznymi prvkami iných tanečných štýlov. V podstate to, čo vidíme v tých najnovších videoklipoch všetkých najslávnejších svetových umelcov. Mám veľmi rada takisto Afro Dance a Ladies style tanec, ktorý napríklad hlavne poznáme od Beyonce 🙂 . Ja osobne som sa nikdy nevenovala na profesionálnej úrovni latinsko americkým tancom a dá sa povedať, že práve tento štýl neovládam a je pre mňa veľmi krásny. Obdivujem krásne držanie tela tanečníkov, ich ladnosť a jemné a zároveň sexy pohyby.

  1. Vyučovali ste FitDance v Dubaji dva roky, takže ste si život tam užili na vlastnej koži. Ako sa podľa vás líšia tamojšie ženy od tých slovenských? Napríklad tiež sa trápia diétami a aké skrášľovacie prostriedky využívajú?

Život v Arabských Emirátoch, teda konkrétne v Dubaji, je podľa môjho osobného názoru úžasný a na veľmi vysokej úrovni. Či už sa to týka kultúry alebo umenia, či športu a cvičenia. Mala som možnosť pracovať pri skupinových tréningoch, ale taktiež súkromných hodinách s miestnymi ženami. Sú naozaj veľmi krásne. Takmer všetky, ktoré teda mali záujem o cvičenie. Mali krásne postavy a boli veľmi vzdelané a milé. Keď prišlo k cvičeniu, tak prišli oblečené v športovom oblečení. Väčšinou v dosť priliehavom alebo vyzývavom v dobrom slova zmysle 🙂 . Boli veľmi nadšené z tanca a práve z tej kombinácie toho tanca a cvičenia. Myslím si, že ženy sú vo väčšine na celom svete rovnaké, a preto aj ony sa veľmi starajú o svoj fyzický výzor. Majú takisto rady rôzne formy detoxikácií, cvičení a diét ako aj ženy u nás. Jediný rozdiel je v ich náboženskej kultúre a teda zahaľovanie sa na verejnosti. Ale pod všetkými tými zásterami sú v podstate také ako ženy všade 🙂 . Tiež bývajú veľmi známe tým, že rady chodia na všelijaké skrášľovacie pleťové procedúry, čo je naozaj vidieť, pretože takmer každá z nich má nádhernú, čistú, bezvráskovú pleť.

  1. V čom vidíte také najväčšie rozdiely v bežnom živote tam a tu?

To je naozaj veľmi dobrá otázka. Musím sa priznať, že odkedy som sa vrátila, tak veľmi často porovnávam, či už podvedome alebo vedome, rôzne oblasti života tu a tam. Je to veľmi ekonomicky a aj kultúrne rozvinutá krajina, a preto sa všetko porovnať jednoducho nedá. Nie len s našou krajinou, ale celkovo s celým svetom. Majú veľmi krásnu architektúru s ultramoderným vzhľadom, ale zároveň prepojenú s tradičnou starobylou architektúrou. Konkrétne v Dubaji žijú ľudia z rôznych časti sveta. Všetko býva uvedené okrem arabského jazyka vždy aj v angličtine. Nájdete tam krásne more a pláže, čo osobne mne veľmi imponuje. Vo všeobecnosti je tam veľmi vysoká úroveň žitia. Ale mne osobne tam práve chýba tá zeleň a hory, príroda, ktorá je u nás. A prekáža mi aj príliš horúce počasie, ktoré v Arabských Emirátoch trvá väčšiu časť z roka. U nás býva skvelé to, že máme 4 ročné obdobia a síce tu chýba more, ale naozaj príroda a zeleň na Slovensku je nádherná.

  1. Ktorý človek vás v živote najviac ovplyvnil?

Myslím, že človeka najviac ovplyvnia jeho rodičia. Hlavne v detskom veku. Môžem povedať, že k najvplyvnejším ľuďom v mojom živote patrí samozrejme môj ocino a mamina. Preberám s nimi rôzne životné rozhodnutia a máme naozaj úžasný vzťah. Ja sa veľmi zaujímam o duchovnú a ezoterickú filozofiu a práve k nej má počas celého môjho života vedie ocino, ktorý je najmä v tejto oblasti pre mňa najväčšou inšpiráciou. Mám však aj svojho obľúbeného mentora. Volá Wayne Dyer a je to americký doktor, motivátor, ktorý vypracoval obrovské kvantum kníh a materiálu o tom, ako môžu ľudia svojím vlastným pôsobením zmeniť svoj život k lepšiemu v rôznych oblastiach.

13530709_10209813854412452_2140400735_n.jpg
  1. A čo vaše lásky? Máte teraz nejakú vážnu známosť, s ktorou pomýšľate na rodinu?

No a mám teda aj známosť 🙂 Priateľa, s ktorým sme spolu zhruba pol roka. Ešte však nie som v bode svojho života, kde sa zamýšľam nad rodinou. Verím však, že aj tento moment nastane, keď budú okolnosti a ja na to pripravené. Samozrejme sa na to teším. Prirodzene asi ako každá žena 🙂

  1. Existuje niečo, čoho ste sa museli kvôli tancu alebo spevu vzdať?

Keď som bola oveľa mladšia, ešte počas základnej a strednej školy, tak som veľmi intenzívne trénovala. Mala som dvojfázové tréningy. V podstate každý deň sme nacvičovali. Potom sme aj veľmi veľa s ocinom cestovali a vystupovali, takže v tom mladšom teenagerskom veku som veľakrát išla na tréning a na vystúpenie namiesto na ihrisko.  Ale všetko to bolo z vlastnej iniciatívy a mojej voľby, a preto mi vtedy neprišlo, ako keby som niečo obetovala, alebo musela sa niečoho vzdať . Skôr som už v mladom veku urobila vedome rozhodnutie o tom, ktorým smerom sa chcem asi pohnúť a na tom som pracovala.

G74b9381 filter_1.jpg

Teraz je to skôr naopak, pretože takým  osobnostným vývojom a sebapoznávaním som sa dostala do iných sfér rozmýšľania a takisto moje aktivity a záujmy sa zmenili. Ako som už spomínala, nevenujem sa už tak intenzívne tancu a spevu ako predtým. Samozrejme práve vďaka týmto dvom aktivitám som spoznala rôzne situácie, ľudí, veľa som pocestovala. Čo je pre mňa obrovským prínosom zážitkov a skúseností.  Ale postupom času sa vo mne udiali zmeny a prišla som postupne na to, že by som chcela nájsť spôsob, ako odovzdávať ľuďom okolo mňa niečo hlbšie a niečo, čo by ich mohlo motivovať k fyzickému, psychickému a emočnému zdraviu. Takže momentálne sa venujem projektom, ktoré tieto body pomáhajú ľuďom rozvinúť.

  1. Akým spôsobom prekonávate prekážky a vyrovnávate sa s neúspechom? Čo vám najviac pritom pomáha?

Mám svoje životné motto, ktoré sa tiež postupom času zocelilo, a to je že „nič nie je až také dôležité“. Keď sa vyskytne v živote nejaká prekážka alebo zažijem neúspech, tak si poviem vždy v duchu, že urobím v tejto danej situácii to najlepšie, čo viem, ako najlepšie to viem a využijem absolútne všetky prostriedky, čo mám k dispozícii. Ostatné, čo je nad mieru mojich síl a schopností, vyrieši niečo, čo je väčšie ako ja. Pomocou tejto zázračnej formulky, že nič nie je až také dôležité a že všetko je nejakým spôsobom súčasťou oveľa väčšieho a objektívneho celku, sa mi podarí daný problém odľahčiť. Nevytváram si tak zbytočne prekážky a nátlak, ktorý môže viesť k neúspechu.

Vierka Ayisi
  1. Rada cestujete, kde ste boli toto leto a kam sa chystáte nabudúce?

Toto leto som strávila veľmi pokojne a naozaj krásne. Tentoraz som cestovala so svojim priateľom po Slovensku. A takisto som navštívila ostrov Mykonos so svojimi kamarátkami. Cestujem veľmi rada, pretože mi to dáva veľký rozhľad a schopnosť pozrieť sa na život z rôznych uhlov. Najbližšie sa chystám do Dubaja nielen pracovne, ale aj oddýchnuť. V januári by som chcela navštíviť nejakú exotiku, pravdepodobne Filipíny.

  1. Na akých zaujímavých projektoch momentálne pracujete?

Teraz všetku svoju pozornosť zameriavam na projekt, ktorého cieľom je sprístupnenie zdravého životného štýlu širokej verejnosti. Pôjde o rôzne druhy programov a workshopov, ktoré budú zahŕňať prednášky s profesionálnymi odborníkmi na témy sebapoznávania, nájdenie istej rovnováhy medzi svojou prácou a osobným životom, nájdenie správnej formy cvičenia i relaxu atď.. V týchto programoch sa budeme zaoberať taktiež jogou, meditáciami a aj cvičením. Mojim cieľom je pomáhať ľuďom zlepšiť svoj život a nájsť v sebe zdravie, pokoj a šťastie na fyzickej, psychickej a emotívnej úrovni.

Celý tento projekt sa spúšťa už začiatkom novembra a bude sa postupom času rozširovať. Vo veľkej miere spolupracujem samozrejme s mojím ocinom , ktorý dáva celému projektu krásnu spirituálnu hĺbku.

Text: Milota Mezeiová

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk