Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Premiéra Schubertovej Zimnej cesty
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: Joseph Marčinký
reklama:
reklama:
reklama:
19. marca 2021 Divadlo od DamskaJazda.skSITA

Košické divadlo uvádza online premiéru Schubertovej Zimnej cesty s Pavlom Bršlíkom

Slovenská tenorová jednotka, svetoznámy Pavol Bršlík s klaviristom Róbertom Pechancom a Štátne divadlo Košice uvedú v pondelok 22. marca o 20:00 na portáli navstevnik.online výnimočnú online premiéru záznamu unikátneho scénického stvárnenia piesňového cyklu Franza Schuberta Zimná cesta (Winterreise). Jedinečný zážitok umocňuje aj samotné miesto – Historická budova ŠDKE, ktorá je jednou z najkrajších divadelných budov v strednej Európe.

V roku 1827 sa ocitá Franz Schubert opätovne vo viedenskej nemocnici a začína tam komponovať svoju „Zimnú cestu“ – piesňový cyklus na básne Wilhelma Müllera. Tuší už svoju smrť? Trpí na syfilis a zostáva mu ešte 20 mesiacov života. Vo svojom poslednom roku života píše Schubert, podobne ako Mozart, hlboko inšpirované kompozície. Jeho denník je však stále úsečnejší – izolácia, chlad, popretie života: „Tou cestou musím ísť, z ktorej sa ešte nik nevrátil„.

Premiéra Schubertovej Zimnej cesty
Zdroj foto: Joseph Marčinký

Winterreise sa absolútne hodí do obdobia Covidu-19, do obdobia prázdnych divadiel, samoty a smútku. Som veľmi rád, že som  po rokoch opäť zavítal do Košíc. Bol som tu ešte ako mladý začínajúci spevák. Som rád, že sa celý tento projekt mohol uskutočniť. Myslím si, že Winterreise je jedno skvelé dielo a má aj tú atmosféru, v ktorej sa teraz všetci nachádzame,“ povedal bezprostredne po natočení záznamu pre online premiéru Pavol Bršlík.

Premiéra Schubertovej Zimnej cesty
Zdroj foto: Joseph Marčinký

Hoci je košická Zimná cesta súčasťou špeciálnej kovidovej dramaturgie, diváci samozrejme aj pri natáčaní chýbali. „Hrať pred prázdnym hľadiskom, pred kamerami, pred zvukármi, pred všetkou tou technikou je svojim spôsobom väčší stres. Človek nemá tú odozvu od tých divákov, tú energiu. Jednoducho nemá pocit toho, že to odovzdáva. Hoci samozrejme, že sa to cez tú obrazovku odovzdá a sme radi, že dnes už takéto možnosti máme. Lebo keby to bolo sto rokov dozadu, tak by sme asi nemohli robiť vôbec nič. Ale je to úplne iný pocit,“ vraví klavirista Róbert Pechanec. A Pavol Bršlík dodáva a vyslovuje aj želanie: „Chýba ten pocit z potlesku, ktorý má človek po tom, ako na pódiu vydá zo seba svoju energiu. Pri prázdnom hľadisku necíti človek spätnú väzbu, nedostane nič naspäť. Spievate do tmy, do prázdna a to je strašný pocit. Už nech sa to vráti všetko naspäť.“

Premiéra Schubertovej Zimnej cesty
Zdroj foto: Joseph Marčinký
reklama:

Košická Zimná cesta je ďalším jedinečným projektom, ktorý prináša Opera ŠDKE v rámci špeciálnej kovidovej dramaturgie. „Sme poctení, že naše divadlo v týchto náročných časoch mohlo privítať svetoznámeho slovenského tenoristu Pavla Bršlíka, ktorý do Košíc priniesol exkluzívny piesňový recitál Winterreise  (Zimná cesta), spolu s klaviristom Róbertom Pechancom. Schubertova Zimná cesta je existencionálnou výpoveďou mladého muža, ktorý zažíva nešťastnú lásku a vydáva sa na cestu zimnou krajinou a v širšom zmysle aj filozofickým vyjadrením človeka na ceste životom,“ hovorí riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern Tóth. Nový projekt košického divadla ponúkne divákom výnimočný hudobný zážitok umocnený aj vizuálne videoartom Bey Kolbašovskej v réžii Antona Korenčiho.

reklama:

Odporúčané

K téme

Magic Garden 2020: Výstava 9 významných slovenských umelcov Predstavenie umenia a novej kuchyne: Aj umenie dokáže byť na zjedenie

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.