Krása skrytá v prírode: Ďalšie bylinky vhodné na naparovanie

Krása skrytá v prírode: Ďalšie bylinky vhodné na naparovanie
Krása skrytá v prírode: Ďalšie bylinky vhodné na naparovanie www.thinkstockphotos.com

Ak ste si nenašli v predchádzajúcich častiach svoju bylinku pre váš konkrétny typ pokožky, možno práve tieto nasledujúce recepty vám pomôžu odstrániť vaše problémy s pleťou či zlepšia jej vzhľad.

Dnes vám prezradíme ďalšie vhodné bylinky, ktoré sa dajú použiť na naparovanie tváre. Základný recept nájdete tu:

Potom už stačí zvoliť vhodný druh sušených rastlín podľa typu vašej pokožky.

Lipa veľkolistá

Jej potopudný účinok možno využiť tak vnútorne, ako aj zvonka. Pôsobením jej účinných látok sa koža dôkladne vyčistí. Pre svoj čistiaci a liečivý účinok je zápar z lipových kvetov vhodný pre pleť každého druhu. Chráni ju pred infekciami.

Ľubovník bodkovaný

Má liečivý, čistiaci, osviežujúci a oživujúci účinok. Dobre ho znáša mastná pokožka, ako aj zmiešaná pleť náchylná na zápaly.

Mäta pieporná

Jej liečivý účinok spôsobuje najmä silica, ktorá obsahuje aj mentol. Naparovanie záparom z vňate mäty pôsobí na pleť očisťujúco, oživujúco a sťahujúco. Preto je vhodná predovšetkým pre mastnú nečistú pokožku s rozšírenými pórmi. Po pridaní niekoľkých kvapiek oleja z mäty bude voda na naparovanie voňať obzvlášť intenzívne.

Medovka lekárska

Zápar z drogy je vhodný na naparovanie, pretože má osviežujúci, celkovo uvoľňujúci účinok a odporúča sa aj na ošetrovanie starnúcej, unavenej pokožky. Naparovanie medovkou sa osvedčilo aj proti migréne. Do vody sa môže pridať tiež 1 až 2 kvapky medovkového oleja.

Levanduľa úzkolistá

levanduľa, bylinky
shutterstock.com

Zápar z rastliny je práve taký osviežujúci ako jej vôňa. Pôsobí osviežujúco nielen na kožu, ale aj na dýchacie ústroje. Pre starnúcu suchú pokožku sú kvety levandule výborné ako prísada do vody na naparovanie tváre. Na zvýšenie účinku je vhodné pridať 1 kvapku levanduľového oleja. Levanduľa však môže vyvolať i alergickú reakciu. Stačia tri kávové lyžičky na jeden liter vody.

Podbeľ liečivý

Listy a kvety podbeľa patria k najlepším liečebným prostriedkom na nečistú pleť. Obsahujú takmer všetky látky, ktoré sú vhodné na jej uzdravenie. Zatiaľ čo triesloviny pôsobia sťahujúco, slizy slúžia ako ochrana ľahko sa zapaľujúcej pokožky. Zápar je preto vhodný najmä pre mastnú pleť.

Praslička roľná

Zápar z vňate pri naparovaní podporuje prekrvenie pokožky a sťahuje rozšírené póry. Výborne pôsobí pri akné a pri nečistej mastnej pleti postihnutej vriedkami.

Rebríček obyčajný (myší chvost)

Kvety a vňať rebríčka obsahujú podobné látky ako rumanček. Zápar je vhodný najmä na naparovanie mastnej pleti.

Rozmarín lekársky

Listy rozmarínu patria k osvedčeným liečivým sušeným rastlinám na naparovanie mastnej pokožky, ktorá má veľké póry. Účinkom záparu sa póry pri naparovaní otvoria, čím sa umožní odtok mazu. Kvapka rozmarínového oleja vo vode na naparovanie zvyšuje jej účinky. Rozmarín však môže vyvolať u niektorých ľudí zápaly a vyrážky!

Rumanček kamilkový

Kvety rumančeka obsahujú všetky účinné látky priaznivo vplývajúce na zdravie pokožky. Je vhodný na naparovanie tváre, zábaly a obklady. Má upokojujúci a hojivý účinok a zároveň čistí a povzbudzuje regeneráciu pokožky. Obzvlášť účinný je na ošetrovanie pokožky s akné, nečistej a mastnej pokožky, ale aj suchá a starnúca pleť ho dobre znáša.

Ruža stolistá

Prípravky z ruží sa používajú na suchú nervóznu pokožku, či už ako prísada do kúpeľa alebo na naparovanie. Zápar z kvetov ruže má utišujúci a liečivý účinok na poškodenú pleť.

Šalvia lekárska

Zápar z vňate a listov šalvie sa v kozmetike používa pri ošetrovaní nečistej pleti a je účinný pri vnútornom i vonkajšom použití. Pri naparovaní sťahuje póry a lieči zapálené miesta. Znižuje aj vylučovanie potu. Príprava: 2 polievkové lyžice na 0,5 dl. Prikryté nechať stáť 15 – 20 minút.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom