Láskavosť vo zvieracom svete. Je možné, že aj zvieratá cítia šťastie pri prejavoch štedrosti?

mačka a pes
mačka a pes www.gettyimages.com

Hoci sa o zvieratách tvrdí, že nemôžu myslieť ani cítiť, každý deň nám dokazujú, že sa od nich môžeme naučiť správnemu správaniu a empatii, ktoré mnohým ľuďom často chýbajú. Vo svete, v ktorom sme stále viac individualistickí, je dôležité osvojiť si prvky altruizmu (nesebeckého spôsobu myslenia a cítenia, nezištného rokovania v prospech druhých). Nasledujúci text svedčí o tom, čím všetkým nás môžu psy a mačky inšpirovať. A je to skutočný balzam na dušu.

Psy a mačky, najlepší priatelia

Psy a mačky sú odjakživa považovaní za najväčších nepriateľov, ktorí vôbec môžu na tomto svete existovať. Ale sú tu pravdaže aj výnimky. Vo viacerých domácnostiach chovajú naraz psa a mačku, no je dôležité sa postarať o to aby boli vychovaní a spolu s vami v pohode nažívali.

mačka so psom
mačka so psom www.gettyimages.com

Štedrosť a altruizmus vedú ku šťastiu

Je možné, že aj zvieratá môžu pri prejavoch láskavosti a štedrosti prežívať šťastie ako my ľudia? Tímu neurobiológ z univerzít v Lübecku v Nemecku, Chicagu a Zürichu sa rozhodol túto tézu potvrdiť. Bolo totiž dokázané, že prejavy štedrosti a pocity šťastia sú v mozgu úzko previazané. Jedinci, ktorí prejavia štedrosť, by sa teda mali cítiť oveľa šťastnejší ako tí, ktorí sú sebeckí a nikdy sa k podobnému gestu neuchýlili.

žena so zvieratami
žena so zvieratami www.gettyimages.com

Experiment veľkorysosti a sebeckosti

Philippe Tobler a Ernst Fehr, riaditelia štúdie, zapojili do experimentu 50 ľudí, aby mohli lepšie potvrdiť svoj objav. Účastníci experimentu boli rozdelení do dvoch skupín – veľkorysí a sebeckí. Potom boli obom skupinám rozdané testy, kde sa ich altruistické a sebecké sklony mali podrobiť skúške. Test meral mozgové aktivity jedincov v troch oblastiach.

  • sociálne správanie a kvalita štedrosti
  • pocity šťastia
  • schopnosť zvážiť klady a zápory v rámci rozhodovania

Ako sa asi dalo očakávať už na začiatku, skupina veľkorysých vykazovala viac nesebeckých vlastností ako druhá. Test tak umožnil prvej skupine uvedomiť si, že prostý sľub láskavého správania ešte, než je uvedený do praxe, podporuje altruistickú povahu, ktorá je sprevádzaná pocitmi šťastia. Problém však môže nastať v dvoch veciach – posilnenie komunikácie medzi oboma oblasťami mozgu, jedinci sa správajú veľkoryso zo zištných dôvodov, aby sa u nich vytvoril pocit šťastia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom