Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
oči
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
oči www.gettyimages.com
reklama:
reklama:
reklama:
9. septembra 2021 Lifestyle od DamskaJazda.skSITA

Ľudia s touto farbou očí sú tí najatraktívnejší! Pozrite sa, ktorá farba očí je najkrajšia. Je to tá vaša?

Odjakživa sa z nejakého dôvodu považovali modré oči za tie najkrajšie, ale pravda je taká, že to tak v skutočnosti vôbec nie je. Samozrejme, každému sa páčia iné oči, veď to všetci poznáme.

Tiež je pravidlom, že človek často nie je spokojný so svojou vlastnou farbou očí a najradšej by mal oči inej farby. Ľudia s modrými očami túžia po zelených očiach, ľudia so zelenými očami po hnedých a tak ďalej.

Vedcov však táto téma naozaj zaujíma a chceli zistiť, ktorá farba očí je skutočne tou najkrajšou a prečo vlastne bola za najkrajšiu farbu očí považovaná modrá. Vytvorili tak hneď niekoľko výskumov, počas ktorých skúmali preferenciu farby očí v kontexte príťažlivosti. V jednom z výskumov vedci predložili účastníkom výskumu fotografie ľudí, ktorí mali graficky upravenú farbu očí na všetky známe farby – hnedú, šedú, zelenú a modrú.

Každý človek tak pred sebou mal 4 fotografie jednej osoby a na každej z fotiek mala osoba inú farbu očí. Účastníci výskumu mali za úlohu označiť fotografiu, na ktorej daná osoba vyzerá najatraktívnejšie. Modrookým mužom sa väčšinou páčili modrooké ženy, avšak modrookým ženám sa modrookí muži vôbec nepáčili. Podobne to bolo v prípade mužov s hnedými očami. Jedna štúdia teda prezradila to, že sa nám nemusia nutne páčiť ľudia, ktorí majú rovnakú farbu očí, ako my.

reklama:

V ďalšej štúdii sa vedci snažili vyvrátiť tvrdenie, že modré oči sú tie najkrajšie, čo sa im podarilo. Účastníci zvolili za najkrajšiu farbu očí hnedú. Ako ale teda vznikol stereotyp o tom, že modré oči sú tie najkrajšie? Na to sa vedci snažili tiež nájsť odpoveď a to sa im nakoniec podarilo.

Môžu za to korene v evolučnej psychológii. Mužom s modrými očami si najčastejšie vyberali ženy s tou istou farbou vraj kvôli tomu, že sa snažili znížiť neistotu otcovstva. Jednoducho povedané,  keď má modrooký muž s modrookou ženou dieťa, bude mať dieťa modré oči. Keď sa však narodilo dieťa s hnedou alebo zelenou farbou očí (čo sa stať môže), aj keď jeho rodičia sú nositeľmi modrej farby očí, muž bol tak plný neistôt, či je dieťa naozaj jeho. Znie to šialene, ale takto vtedy naozaj vyzeral test otcovstva.

reklama:

Odporúčané

K téme

Viete, čo sa s vami stane, keď nebudete mať dostatok intimity? Je to desivé! Budete prekvapení, čo o vás prezradí dĺžka vašich prstov. Toto ste rozhodne nečakali

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.