Manuál, ako vybrať kliešťa

Klieš, vyberanie kliešťa

Bezpečné odstránenie prisatého kliešťa z tela je skutočne „malá veda“, ale pri dodržiavaní niekoľkých zásad rozhodne nie je dôvod na paniku. Priemerne šikovný človek to zvládne v domácich podmienkach. Veľmi dôležitý je časový faktor, teda včasné odstránenie kliešťa z kože. Kliešťa sa zásadne nedotýkame holými rukami, netlačíme, nepučíme, nepotierame ani nekvapkáme naňho olej, či rôzne krémy. Tie mu upchajú dýchacie otvory, začne sa dusiť a vypúšťať do rany väčšie množstvo slín a obsahu čriev, ktoré môžu obsahovať zárodky prenášaných chorôb, čím sa riziko nákazy zvyšuje. Neodporúča sa ani „mydlenie“, či krúženie vatovým navlhčeným tampónikom. Kliešťa takto môžeme akurát tak vylomiť a z kože ho neodstránime vcelku.

Ako vybrať kliešťa?

Najprv dezinfikovať miesto, kde je kliešť prisatý. Kliešťa uchopiť opatrne vhodnou pinzetou za hlavičku čo najbližšie, tesne pri koži a urobiť jednu až dve otočky tak, aby bol stále v jednej rovine, kolmo ku koži. Je úplne jedno či v smere, alebo proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nie je zavŕtaný ako skrutka. Potom už len zľahka potiahnuť kolmo proti koži a kliešť by mal byť spoľahlivo vonku. Miesto po vytiahnutí kliešťa vydezinfikovať. O správnom vybratí kliešťa sa vieme presvedčiť lupou. Ak zostane v koži celá prilepená hlavička, vieme ju vybrať ihlou ako triesku, prípadne navštíviť chirurga. Na vyberanie kliešťov sa predávajú aj špeciálne pomôcky s návodom, no kliešťa vždy najprv vytáčame, až potom ťaháme.

Aké sú príznaky boreliózy?

Keď je kliešť „zdravý“, jeho prisatie je pre jeho obeť iba nepríjemné. Ak je však nakazený, môže pre organizmus znamenať vážne zdravotné problémy. Ak bol kliešť infikovaný boréliou, riziko nákazy je tým menšie , čím skôr ho človek vyberie. Ideálne do 24 hod od prisatia. Ochorenie, ktoré môže preniesť na človeka, sa volá Lymeská borelióza a spôsobuje ju baktéria Borrelia burgdorferi. Jej inkubačná doba je 7-14 dní od infikovania, preto by si mal pacient všímať pozornejšie zasiahnuté miesto minimálne po dobu 2 týždňov. V prípade, že sa objaví na koži jasne červený fľak, škvrna, ktorá sa zväčšuje, má ohraničený lem, prípadne s centrálnym výbledom, jedná sa veľmi pravdepodobne o 1. štádium tejto choroby a neodkladne by mal vyhľadať lekára. Skrytým príznakom môže byť aj horúčka, triaška, bolesti svalov a únava pripomínajúca chrípkové príznaky. Je nutné okamžite začať adekvátnu antibiotickú liečbu, aby ochorenie nepostupovalo do ďalších, vážnejších štádií, postihujúcich kĺby, nervový a kardiovaskulárny systém. Veľa pacientov si hneď po zasiahnutí kliešťom chce dať vyšetriť krv na  protilátky proti boréliám. Toto však nie je namieste, nakoľko tieto sú v krvi detekovateľné až 3 týždne po prípadnom infikovaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom