Manželov spojila láska k ľadu, dnes tvoria fascinujúce sochy

Manželia z Aljašky tvoria fascinujúce ľadové sochy
www.mymodernmet.com

Manželia Briceovci, ktorých spojilo nadšenie pre mrazivé umenie, dnes do ľadu vyrezávajú svoju rozprávkovú budúcnosť.

Ľadové sochy patria k pominuteľnému umeniu, v prípade Američanov Stevea a Heather však viedli k trvalému putu. Mladý pár, ktorý sa spoznal vďaka nadšeniu pre ľadové sochárstvo, skončil aj vďaka mrazivému umeniu v naplnenom manželskom zväzku a ich príbeh pokračuje v rozprávkových ľadových sochách, ktoré spolu tvoria v arktickej aljašskej divočine.

Ľadová krása

Manželia z Aljašky tvoria fascinujúce ľadové sochy
www.mymodernmet.com

„Steve mi dovolil vyrezať Madonnine ruky na soche, ktorú tvoril pre katolícku školu a odvtedy som závislá,“ spomína Heather, ktorá vyštudovala sochárstvo. Vždy ju lákalo vyskúšať si čo najviac materiálov, a tak v roku 1998 oslovila Stevea s otázkou, či by mu mohla asistovať pri tvorbe ľadových sôch. Samouk Steve, ktorý sa svojpomocnej naučil nielen vyrezávať detailné tvary do zmrznutej vody, ale aj vyrábať si vlastné vyrezávacie pomôcky na mieru, sa v tom čase so skupinou troch priateľov pripravoval na majstrovstvá sveta v tvorbe ľadových sôch, ktoré sa o rok neskôr mali konať v jeho rodnom meste Fairbanks. Heather ho nakoniec uprosila, aby ju prijali do čisto mužského tímu a ich socha si zo súťaže odniesla prvenstvo.

„Zostala som závislá od ľadu,“ smeje sa Heather. Kým pod ich rukami z ľadu vznikali fascinujúce sochy, ľady medzi Steveom a Heather sa prelomili a pár sa neskôr zosobášil. Dnes už manželia Briceovci spolu tvoria víťazné sochy, ktoré sú vystavované všade na svete.

Unikátne múzeum

Manželia si v roku 2004 založili vlastné múzeum ľadu Aurora Ice Museum – jediné múzeum svojho druhu, ktoré je v mrazivej Aljaške otvorené celoročne. Pri stavbe ľadovej štruktúry im pomáhal osemčlenný tím, všetky exponáty v jej útrobách však vznikli pod rukami manželov. Prevládajú tu najmä rozprávkové motívy drakov, kentaurov a bájnych bytostí, ktoré sa v pravidelných intervaloch menia a lákajú tak turistov k opätovným návštevám.

Keď práve nekresajú do ľadu nové sochy, Briceovci vedú workshopy a odovzdávajú svoje poznatky nádejným sochárom. Ešte stále cestujú po svete a zúčastňujú sa súťaží v tvorbe ľadových sôch. Steve, ktorý nechýbal ani pri tvorbe veľkolepých sôch vytvorených pre olympijské hry v Nagane, Salt Lake City a v Turíne, však má ešte jeden nesplnený sen – k múzeu by rád pristaval aj malý ľadový hotel, ktorý by na Aljašku pritiahol nových turistov.

www.mymodernmet.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom